Nová americká strategie proti Rusku

Americký kanál CNN, stejně jako mnoho dalších západních médií, komentoval v sobotu 27. července nepovolené shromáždění v Moskvě se zaměřením na osobu Alexeje Navalného, kterou CNN nazývá
„vůdce opozice“. 

V centru komentáře je otázka: „Pomohou protesty v Moskvě posílit národní podnět k protestům, a jak bude Kreml reagovat, pokud k tomu dojde?“

Ve stejném duchu komentovala nepokoje 27. července v Moskvě ruská BBC Service, která čtenáře pečlivě informuje o harmonogramu dalších protestních akcí, včetně těch neoprávněných.

Metody posílení „národního impulzu protestu“ v Rusku vyvíjí v USA skupina předních analytických center. 

Mezi ty, která jsou blízko Republikánské strany, patří

  • American Foreign Policy Council (AFPC),
  • Potomac Institute for Policy Studies,
  • American Enterprise Institute (AEI),
  • STRATFOR,
  • Jamestown Foundation. 

Analytická centra blízká demokratům se také plně zabývají Ruskem. Je to centrum nové americké bezpečnosti

  • Center for a NewAmerican Security (CNAS) Brookings Institution,
  • Council on Foreign Relations.

CNAS byla založena v roce 2007. Známý francouzský publicista Thierry Maysan píše, že tento think tank dnes hraje stejnou roli jako projekt New American Century Project (Project for the New American Century PNAC), který mu předcházel, a to:

“Zajistit americkou expanzi a nadvládu nad celým světem”

S pomocí takových projektů „liberální jestřábi“ podle Thierryho Maysana řídí politiku hlubokého státu.

Od ledna 2018 do ledna 2019 vedla CNAS Victoria Nuland. 
Pod vedením této „harpyje“ (tak ji nazval známý brazilský novinář a spisovatel Pepe Escobar), deset odborníků z New American Security Center vytvořilo dokument s názvem „Strategie USA proti Rusku“ (U.S. Strategies to Counter Russia: A Commentary Series) – obsáhlá zpráva, která stanoví „koordinovanější strategii USA pro efektivní boj proti Rusku“. Zpráva byla zveřejněna na webu CNAS v lednu 2019.

Autoři zprávy vycházejí ze skutečnosti, že americké sankce proti Rusku nedosáhly svých cílů: 
„Rusko věří, že za posledních několik let dosáhlo významného úspěchu v zahraniční politice a je neprav-
děpodobné, že by v krátkodobém nebo střednědobém horizontu změnilo své strategické chování.“

CNAS navrhuje změnit přístup k zadržování Ruska. Spojené státy by samozřejmě neměly odmítnout sankce proti ruským oligarchům a společnostem, uvádí se ve zprávě. Americká politika by se měla v průběhu času zaměřit na zničení ruské ekonomiky a federálního rozpočtu (American policymakers should focus on ways to erode Russia’s economy and federal budget over time). 

Nové kolo amerických sankcí se zaměří na „opatření týkající se státního dluhu, energetického a finančního sektoru“, způsobí napětí v ruské ekonomice, ale je nepravděpodobné, že by pro něj mělo katastrofální následky, píše jedna z autorů zprávy Rachel Zimba. 

Zpráva zavádí pojem „donucovací hospodářská politika“  (coercive economic policies), což znamená sankce, ekonomickou destabilizaci a dopad na investiční příležitosti státu. 

„Donucovací hospodářská politika“ je zároveň pouze součástí americké strategie „donucovacích sil“ (coercive power), která zahrnuje podporu opozičních politiků a kybernetické války.

V souvislosti se zřejmou neúčinností ekonomických sankcí, autoři zprávy navrhují, aby se americká politika vůči Rusku „posunula nad rámec sankcí“ (U.S. policy must move beyond sanctions). 

Andrea Kendall-Taylor, ředitelka Transatlantického bezpečnostního programu v CNAS, doporučila jako odborník na „populismus a hrozby demokracii“…  

Mám na mysli snahy podkopat loajalitu ruských elit k vládě a osobně vůči Vladimíru Putinovi a také povzbudit nespokojenost Rusů vytvářením ekonomických obtíží v zemi.

„Politici by měli použít alternativní přístupy, aby Rusům ukázali, že Putin vede Rusko špatným směrem,“

 
píše Kendall-Taylor a navrhuje, změnit úsilí o zadržování Ruska na jiný komponent  „donucovací síly“
– podpory politické opozice.

Alternativou k ekonomickým sankcím je podle Kendall-Taylor spolupráce s ruskou mládeží: 
“Znovu obnovte vztahy s Ruskem. Komunikace mezi USA a Ruskem je nyní nižší než během studené války. 
Budování vztahů, a to hlavně s mladými Rusy, je nejlepší volbou pro stabilizaci vztahů s postputinovským Ruskem … Spojené státy by měly věnovat více pozornosti programům, které mají Rusům ukázat, že Putin je překážkou lepšího životního stylu.“

„Pero“ tohoto experta na „populismus a ohrožení demokracie“ je vedeno pevnou rukou vedoucí Centra pro novou americkou bezpečnost – Victorií Nuland, té slavné hrdinky ukrajinského Majdanu. 
Nyní Nuland přešla k „obnovení vztahů s Ruskem“ a snaží se Rusům ukázat „cestu k lepšímu životnímu stylu“. 

V květnu letošního roku požádala o ruské vízum pro účast na konferenci pořádané Ruskou radou pro mezinárodní záležitosti (РСМД), Německou společností pro zahraniční politiku (DGAP) a Vysokou školou
pro mezinárodní studia Johna Hopkinse (SAIS). 

Vízum jí však bylo odepřeno. 
Paní Nulandová je na ruské černé listině sestavené v reakci na americké protiruské personální sankce. 
V současné době pracuje v The Brookings Institution se svým manželem Robertem Kaganem, zakladatelem projektu „New American Century Project“, a spolupracuje s Madeleine Albrightovou ve skupině „Albright Stonebridge Group“. 

Obě tyto struktury, stejně jako CNAS, jsou mozková centra „liberálních jestřábů“.

Krátce před událostmi 27. července v Moskvě proběhl ostrý rozhovor Nuland v německém Handelsblattu, kde stručně nastínila základní postuláty „Americké strategie proti Rusku“ .

 „Spojené státy jistě podcenily připravenost Ruska uchýlit se k „podvratným metodám“,
uvedla tato specialistka na podvratné akce.

Všimněte si, že tato publikovaná, na webových stránkách Centra pro novou americkou bezpečnost, “Americká strategie proti Rusku” je jen výtah, tj. zlomek z uzavřených prací, zaslaných zvláštním službám, ministerstvu zahraničí a americkému kongresu. 

V otevřené verzi nejsou podrobně uvedeny způsoby a metody posunutí americké politiky vůči Rusku
„nad rámec sankcí“.

Vladimir Prochvatilov
https://cont.ws/@Severro/1406440

sdíletj na

2 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře