Norský exministr rybolovu podle soudu nutil žadatele o azyl k sexu

Jeden z předních norských politiků byl odsouzen za zneužití svých pravomoci, když měl tři mladé žadatele
o azyl v Norsku nutit, aby s ním měli sex.

Bývalý ministr rybolovu a místní guvernér Svein Ludvigsen byl odsouzen k pěti letům odnětí svobody za to,
že zneužil zranitelnosti mladých mužů, aby na nich vymohl sexuální úsluhy.

Při procesu vyšlo najevo, že Ludvigsen (72) mladíkům namluvil, že jako guvernér kraje Troms má ve své pravomoci rozhodovat o žádostech o azyl.

Ke zneužívání trojice mužů docházelo v letech 2011-2017. Jednomu z nich bylo teprve 17, když se poprvé setkal s Ludvigsenem. Další řekl, že trpí mentálním postižením.

Svein Ludvigsen: typický homosexuál, nebo bojovník proti imigraci značně neortodoxními prostředky?

Podle obětí je Ludvigsen přesvědčil, že může buď zařídit jejich deportaci, nebo naopak trvalý pobyt v Norsku v závislosti na tom, jestli splní jeho sexuální požadavky.

Podle skupin na ochranu lidských práv u soudu odhalené zneužívání představuje extrémní příklad obecnějšího problému špatného zacházení s nově příchozími do Norska, jež se označuje za světovou špičku v oblasti lidských práv.

Žadatelé o azyl musejí během vyřizování svých žádostí často žít v nejistotě. Jejich zastánci tak doufají,
že proces pomůže rozšířit povědomí o jejich neblahé situaci.

„Verdikt je podle nás velice důležitý, jelikož ukazuje zranitelnosti mladých uprchlíků a žadatelů o azyl bez doprovodu,“ prohlásila hlavní tajemnice Norské organizace pro žadatele o azyl Ann-Magrit Austenová. Ludvigsenovo chování označila za „brutální porušení důvěry“.

Ludvigsen byl v letech 2001 až 2005 ministrem rybolovu ve středopravé vládě a od roku 20006 až do svého odchodu z politiky guvernérem regionu Troms na severu země.

Soud mu také nařídil vyplatit poškozeným mužům, původem z asijských a afrických zemí, odškodnění v celkové výši skoro tři čtvrtě milionu norských korun (téměř dva miliony českých korun)

Ludvigsenův právní zástupce Kai Vaag senechal slyšet, že jeho klient se proti verdiktu odvolá. Do vězení tak nenastoupí, dokud nebude rozhodnuto o tomto odvolání, což se neočekává dříve než koncem roku.

Právník jedné z obětí Ole Magnus Strommen prohlásil, že jeho klient je spokojen s tím, že soud uvěřil jeho výpovědi i přes rozhodné popírání významného politika.

Autor: Richard Martyn-Hemphill
Článek Richarda Martyn-Hemphilla Norway Politician Forced Sex on Asylum Seekers, Court Finds vyšel na webu New York Times 4. července 2019.
https://deliandiver.org/2019/07/norsky-ex-ministr-rybolovu-podle-soudu-nutil-zadatele-o-azyl-k-sexu.html

sdílet na