nezařazené

Nizozemsko zavádí tvrdou karanténu

Bary, kavárny a všechny kromě nejnutnějších obchodů se v Nizozemsku zavřou až do poloviny ledna, protože země jde do tvrdého uzamčení ve snaze zpomalit šíření varianty Omicron.

Nová omezení oznámila vláda v sobotu večer po mimořádném zasedání kabinetu premiéra Marka Rutteho odpoledne. Uzamčení doporučil vládní tým pro zvládání epidemií.

“Náhlá tisková konference v sobotu, čtyři dny po té poslední, nenaznačuje nic dobrého,” řekl Rutte během televizního brífinku, než doručil špatnou zprávu: “Nizozemsko se vrací do uzamčení, znovu se zavře.”

Od nedělního rána budou všechny obchody, služby a pohostinství uzavřeny až do 14. ledna, kromě několika základních obchodů, jako jsou supermarkety a lékárny. Bary a kavárny se zavřou a restaurace budou poskytovat jídla pouze s sebou. Školy, z nichž mnohé jsou již na Vánoce hotové, zavřou své brány.

Oficiálně budou omezení podléhat i těm, kdo slaví Vánoce doma. Po celou dobu uzamčení budou platit maximálně dva návštěvníci na domácnost. Výjimky budou učiněny na Štědrý den a Silvestr, posledně jmenovaný den, který se v Nizozemsku obvykle slaví drinky, večírky a domácími ohňostroji.

Nizozemsko je od konce listopadu pod částečnou uzamčením, přičemž ve většině prostředí jsou vyžadovány obličejové masky a „nepodstatné lokality“ jsou nuceny zavřít mezi 17:00 a 5:00. Nová omezení však představují nejostřejší omezení svobody a socializace od doby, kdy země vstoupila loni touto dobou do tvrdého omezení.

Zatímco průměrný počet nových případů hlášených každý den klesl z rekordních 22 450 na konci listopadu, země stále zaznamenává průměrně 15 000 nových případů každý den, což je nárůst z necelých 10 000, kdy se země naposledy dostala do tvrdého blokování. Počet úmrtí se však nezvýšil tak, aby odpovídal počtu případů, v sobotu bylo hlášeno 50 úmrtí, což je přibližně stejné denní číslo jako před rokem.

A i když jsou nová opatření zdánlivě přijímána k omezení šíření vysoce přenosné a vůči vakcínám zjevně rezistentní varianty Omicron Covid-19, první údaje naznačují, že tato nová varianta způsobuje výrazně mírnější příznaky než předchozí kmeny.

Nizozemsko však není jedinou evropskou zemí, která na tuto variantu znovu zavedla omezení. Ve Spojeném království ministři údajně navrhnou premiérovi Borisi Johnsonovi povánoční uzamčení a v Dánsku premiérka Mette Frederiksenová oznámila řadu nových omezení pro obchody a pohostinství. V Irsku v pátek vláda oznámila dřívější zavírací dobu hospod a restaurací, která potrvá do konce ledna.

Zpomalení šíření omikronu: Nizozemsko v uzamčení

V minulém týdnu se ukázalo, že omikron se velmi rychle šíří také v Nizozemsku. OMT očekává, že tato varianta bude v Nizozemsku dominantní do konce prosince. To je dříve, než se očekávalo. Rychlý postup povede v letošním roce ke zvýšení počtu pacientů s koronavirem v nemocnicích a na JIP. Díky tomu je přetížení péče v lednu stále reálnější. Všichni chceme mít možnost jít v případě potřeby do nemocnice a k praktickému lékaři. Šíření varianty omikron je nutné krátkodobě zpomalit, aby péče zůstala dostupná pro každého. Kabinet proto rozhodl, že Nizozemsko půjde od neděle 19. prosince minimálně do pátku 14. ledna 2022 do karantény.

Protože variantu omikron známe teprve krátce, mnohé je stále nejisté. Navzdory těmto nejistotám modeláři RIVM vypočítali, jak rychle se virus může šířit za různých okolností. Více informací o tomto v této novince RIVM . Zdá se jasné, že samotná současná opatření nestačí k tomu, aby zátěž péče v nemocnicích a pečovatelských domech byla zvládnutelná.

Opatření a urgentní rady od neděle 19. prosince

 • Pro všechny platí: Zůstaňte co nejvíce doma a vyhýbejte se davům.
 • Všude udržujte vzdálenost 1,5 metru.
 • Domů se dostanou maximálně dvě osoby od 13 let denně. S výjimkou Štědrého dne, Štědrého dne a Štědrého dne a během Nového roku. Pak platí maximálně 4 osoby od 13 let denně .
 • Navštivte ne více než jednou denně.
 • Venku je maximální velikost skupiny 2 osoby od 13 let. Lidé, kteří bydlí na 1 adrese, jsou z toho vyloučeni.
 • Na Štědrý den, Štědrý den a svátek vánoční a během Nového roku se maximální velikost venkovní skupiny zvýší na 4 osoby od 13 let.
 • Minimálně do 9. ledna je fyzicky uzavřeno vzdělávání a mimoškolní péče. Existují určité výjimky. 3. ledna bude kabinet rozhodovat o školství od 10. ledna.
 • Veškeré stravování je uzavřeno. Možnost objednání a vyzvednutí.
 • Všechny nepotřebné obchody jsou uzavřeny. Je možné objednat, vyzvednout a vrátit.
 • Základní obchody, jako jsou supermarkety a drogerie, mají otevřeno do 20 hodin. Platí zde povinnost roušky a to maximálně 1 návštěvník na 5 m2 metru.
 • Otevřeny jsou vyjímečné služby jako čerpací stanice, lékárny, knihovny, autoškoly, notář nebo advokát.
 • Všechny nelékařské kontaktní profese, jako jsou kadeřnice a kosmetičky, jsou uzavřeny.
 • Kina, muzea, divadla a koncertní sály jsou uzavřeny.
 • Všechny halové sportoviště jsou uzavřeny (s výjimkou výuky plavání). Venkovní sportoviště zůstávají otevřena pro všechny věkové kategorie mezi 5. a 17. hodinou. Pro dospělé od 18 let je povoleno sportování venku s max. 2 osobami ve vzdálenosti 1,5 metru. Děti a mládež do 17 let mohou sportovat venku a hrát zápasy ve vlastním klubu.
 • Platí zákaz akcí. Pohřby s maximálně 100 hosty, týdenní trhy a profesionální sportovní soutěže bez publika jsou vyloučeny. Vánoční trhy nejsou povoleny.

Prohlédněte si  stručný přehled všech základních pravidel, opatření, podmínek a výjimek .

Tato opatření doplňují opatření a rady, které již nyní platí pro všechny, jako jsou základní pravidla, povinnost roušky, rada udělat si autotest před návštěvou ostatních a rada pracovat z domova. Lidem ve věku 70 a více let se doporučuje, aby co nejvíce omezili své kontakty, a to i s dětmi, a drželi se od nich ve vzdálenosti 1,5 metru.

Podnikatelé mohou využít nově rozšířeného a rozšířeného balíčku podpory .

Vzdělání

Od pondělí 20. prosince do 9. ledna budou uzavřeny střední (odborné) školy, střední odborné školy a vysoké školy . Toto rozhodnutí již bylo přijato pro školy v základním vzdělávání, kde nadále platí stávající dohody. Výjimkou je praktické vyučování, zkoušky a průběžné zkoušky a ohrožení žáci a studenti. Základním principem je, že po vánočních prázdninách se může školství znovu otevřít. Kabinet o tom rozhodne nejpozději do 3. ledna. BSO je také uzavřena do 9. ledna. Nouzová péče zůstává dostupná pro děti rodičů z klíčových profesí a pro ohrožené děti. Místa péče o děti pro děti od 0 do 4 let zůstanou otevřena.

posílení

Pro zlepšení ochrany proti variantě omikron bude všem starším 18 let co nejdříve nabídnut booster. Jen s boosterem jste proti této variantě lépe chráněni. Cílem je, aby co nejvíce lidí starších 60 let dostalo svůj booster shot před přelomem roku. Tam, kde to kapacita dovolí, budou lidé starší 60 let, kteří mají schůzku pouze v lednu, vyzváni, aby si schůzku předali. Text o tom obdrží v průběhu příštího týdne. Sami v této věci nekontaktujte GGD. Do 7. ledna budou mít všichni starší 18 let možnost domluvit si online schůzku na přeočkování. Do druhé poloviny ledna měl mít možnost nechat se přeočkovat každý, komu bylo 18 let a více, kdo byl očkován nebo nakažen před více než třemi měsíci.

Domluvte si schůzku co nejvíce online. To pomáhá GGD spustit posilovací kampaň tak hladce a co nejrychleji. Pokud nejste s počítačem zruční, požádejte o pomoc děti nebo známé. V knihovně jsou také lidé, kteří vám mohou pomoci.

Znepokojení

Kvůli rychlému šíření varianty omikron může být tlak na celý systém zdravotnictví vysoký. Nejen v nemocnicích, ale i v domácí péči, péči o duševní zdraví, péči praktického lékaře a péči o seniory a handicapované. Vypracovávají se scénáře, aby bylo možné i nadále organizovat a poskytovat péči co nejlépe. Cílem těchto přípravků je, aby péče zůstala dostupná všem, kdo ji naléhavě potřebují, a to i za nejtěžších okolností.

sdílet na

3 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Pavel
19. 12. 2021 11:05
Ohodnotit příspěvek :
     

V těchto zemích jako Nizozemí, Dánsko a G.B jsou přece tím roztokem, kterému nelze říci vakcína nastřelenitéměř všichni lidé. Nic bych za to nedal, že jim třetí dávky lezou i z uší. To, že globalistickým cílem je zničení evropské populace je tak průhledné, že už ani průhlednější být nemůže. Pí Leyenová přece objednala další miliardy dávek toho sajrajtu a do svých a příbuzenských těl si to píchat nebudou. Je možné, že již rok 2022 bude znamenat konec EU, protože bída jakou zde pro lidi připravili bude podobná jako po 2.světové válce. Jenže teď to provádí podle něčího návodu. Teď se koná v Moskvě hokejový turnaj a je zajímavé, že lidé tam jsou ve většině bez roušek a to je Rusů opíchaných velice málo. Všechno již ukazuje opravdu na to a to i z laického pohledu, že ty roztoky přinášejí pouze další problémy. Jestli to tak ale někdo chce, tak se mu to daří.

ZRX1200
19. 12. 2021 17:18
Odpovědět  Pavel

Je vidět, že se zde totální výplach mozku a následné vyplnění lebeční dutiny montážní pěnou, opravdu podařil. Jak jinak zdůvodnit chování lidí, kteří po třetím nástřelu stále nosí roušky, bojí se neočkovaných a otrocky dodržují naprosto nesmyslná a diskriminační opatření. Opravdu bych dříve nevěřil, kam až může lidská bytost klesnout.

kral
19. 12. 2021 11:51
Ohodnotit příspěvek :
     

Zřejmě to tam řídí a špatně nějací Babišové… Měl by to tam jít řídit Válek a SPOLU… Hned by to tam bylo lepší….