NĚMECKO: V zemských volbách výrazně posílila protiimigrantská AfD

V zemských volbách v Sasku a Braniborsku, které se konaly v neděli, výrazně posílila protiimigrantská strana Alternativa pro Německo (AfD), když získala 27,8% hlasů v Sasku, resp. 23,7% v Braniborsku.
V obou případech skončila na druhém místě.

V Sasku ubránila CDU vítězství

Ve čtyřmilionovém Sasku, které leží u českých hranic, získala CDU podle odhadů 32,5 procenta hlasů a AfD 27,8 procenta. S velkým odstupem za nimi skončili Levice s 10,1 procenta, Zelení s 8,4 procenta a sociální demokraté (SPD) se 7,8 procenta. CDU tak skončila s dosud nejhorším výsledkem od znovusjednocení Německa v roce 1990. Jejím dosavadním minimem bylo před pěti lety 39 procent.
Výrazně si naopak polepšila AfD, pro níž bylo dosud maximem 9,7 procenta před pěti lety.

V Braniborsku oslabily CDU i SPD

Podobné trendy jsou patrné i ve 2,5-milionovém Braniborsku, kde podle odhadů doplněných o průběžné výsledky vyhrála SPD s 26,1 procenta hlasů před AfD s 23,7 procenta. Do zemského sněmu půjde i CDU s 15,7 procenta, výrazně oslabená Levice s 10,7 procenta, posílení Zelení s 10,6 procenta a poprvé zřejmě také konzervativní Svobodní voliči (FW) s pěti procenty. Také ve spolkové zemi Braniborsko, která obklopuje Berlín, jak SPD, tak CDU znovu o něco níže posunuly hranici svého minima. Naopak AfD také v Braniborsku dosáhla svého rekordu.

Výraz nespokojenosti lidí

Řada voličů dala podle názoru politologů svým hlasováním najevo, že nejsou zcela spokojeni s vývojem po pádu komunistické Německé demokratické republiky (NDR), za který podle nich právě CDU a SPD nesou největší zodpovědnost. Alespoň jedna z těchto stran vždy za posledních 29 let vládla na celoněmecké úrovni, Sasko po celou tuto dobu vedl premiér z řad CDU, Braniborsko zase ministerský předseda za SPD.

Připravuje se zrada na voličích

V obou spolkových zemích, kde letos výrazně stoupla volební účast, hlasování povede ke konci současných vlád, které ztratí většinu v parlamentech. Jak vláda CDU a SPD v Sasku, tak kabinet SPD a Levice v Braniborsku přijdou o většinu v zemském sněmu. V obou zemích by se proto stávající koalice mohly rozrůst o Zelené.
Ve hře jsou ale i další varianty. S úspěšnou AfD zatím žádná ze zbylých stran spolupracovat nechce.

Rudolf Hruboň
https://www.narodninoviny.cz/nemecko-v-zemskych-volbach-vyrazne-posilila-protiimigrantska-afd/

sdílet na