Německo odhalilo dlouhé zpoždění certifikace ruského plynovodu

Německá spolková síťová agentura Bundesnetzagentur o kontroverzním plynovodu Nord Stream 2 nerozhodne ještě minimálně šest měsíců, prozradil ve čtvrtek šéf vládního orgánu.

Certifikace ropovodu, která měla být dokončena v lednu 2022, byla pozastavena v polovině listopadu poté, co regulátor se sídlem v Bonnu trval na tom, aby Nord Stream 2 AG vytvořil německou dceřinou společnost. Německé ministerstvo energetiky označilo pozastavení za regulační problém a přechodný krok.

Po certifikaci se dokumenty musí dostat k Evropské komisi, která bude mít dva měsíce na schválení plynovodu k zahájení provozu.

“Rozhodnutí nebudou učiněna v první polovině roku,” řekl Jochen Homann, prezident Spolkové agentury pro sítě. Homann uvedl, že certifikační proces bude pokračovat, až budou příslušné dokumenty předloženy úřadu tak, aby mohly být prověřeny.

Nord Stream 2 byl dokončen v září a nyní spojuje Rusko s Německem, aniž by procházel jakoukoli třetí zemí. To znamená, že po zahájení provozu bude tranzit plynu méně závislý na třetích stranách, čímž se sníží cena komodity.

Proti plynovodu se však vehementně postavili politici ve Washingtonu a Kyjevě, kteří tvrdí, že zvýší závislost Evropy na ruském plynu a sníží energetickou bezpečnost kontinentu. Vlády v Litvě a Lotyšsku rovněž podpořily výzvy, aby nová německá vláda použila plynovod z Baltského moře jako páku proti Rusku, přičemž lotyšský premiér Krišjānis Kariņš to označil za jakési „vydírání“ vůči EU.

Začátkem tohoto měsíce nová německá ministryně zahraničí Annalena Baerbock řekla, že systém ještě nelze spustit, protože nesplňuje energetické požadavky EU.

“I o tom jsme diskutovali při koaličních jednáních, a proto jsme do koaliční smlouvy zakotvili, že se na energetické projekty vztahuje evropské energetické právo,” řekla. “A to znamená, že za současného stavu nemůže být tento plynovod schválen.”

sdíletj na

3.3 3 hlasy
Ohodnotit příspěvek
3 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Milan
17. 12. 2021 20:44

Představa, že Německo disponuje ještě většími vládními idi.oty než my, mě sice škodolibě těší, neb Němce předsudečně nemusím, ale fakt, že naši vládní kre.téni středního kalibru nábožně plní přání idi.otů těžkého kalibru mě upřímně děsí.

Pavel
18. 12. 2021 09:44

Toto už člověku opravdu mozek nebere. Nejhorší na tom ale je, že značná část této jinak tak fanaticky sloužící elity za pravdy a lásky našeho popřevratového vůdce již ztratila jakoukoliv soudnost a náš národ potápí do bahna západní ideologie a sraček. A národ na to kouká jako tele na nová vrata. Kéž alespoň půl národa pochopí jednoduchou tezi – Myslím, tedy jsem.

Braňo
18. 12. 2021 21:34

To by chcelo nejaký závažný výpadok dodávok cez UA – napr. vážnu poruchu či nebodaj úmyselnú haváriu (?).