Nemáte elektřinu? Přijedeme k vám. Ruský “Rosatom” se zapojí do sériové výroby plovoucích jaderných elektráren

Zatímco mnoho zemí pociťuje energetické deficity, Rusko postupně expanduje na perspektivní trhy. 

Rosatom se tak rozhodl „uvést do provozu“ výrobu plovoucích jaderných elektráren.

Za připomenutí stojí, že plovoucí jaderná elektrárna Akademik Lomonosov je již v provozu. Ve srovnání se současnými projekty Rosatomu je však zmíněná plovoucí jaderná elektrárna již včerejším dnem.

Na jaře letošního roku byl zahájen vývoj projektu optimalizovaného energobloku. Dokončení je plánováno za 2 roky, základem je jaderný reaktor RITM-200.

Na rozdíl od reaktoru na ledoborcích se doba paliva v agregátu plovoucí jaderné elektrárny prodlouží z 5 na 10 let. “Atomenergomash” (součást Rosatomu) navíc plánuje nový energoblok ještě více zefektivnit

Výše uvedený faktor je mimořádně příznivý pro zvýšení budoucí konkurenceschopnosti ruských plovoucích jaderných elektráren.  Navzdory skutečnosti, že o vývoj se již začalo zajímat více než 10 zemí, prvních 5 vzorků bude vyrobeno a odesláno do Baimského GOK (Čukotka) do roku 2028.

Navrhovaná podoba jaderného modernizovaného plovoucího energetického bloku (MPEB) se dvěma novými jadernými reaktory RITM-200M o celkovém elektrickém výkonu 100-106 MW. (c) Rosatom:

Odpovídající kontrakt na 169 miliard rublů byl podepsán s Rosatomem na jaře tohoto roku. Očekává se, že dohoda bude skvělou reklamou pro myšlenku plovoucích energobloků.

Pro Pokec24 přeložila Janinna

https://bit.ly/3bN7Rfx

sdíletj na

5 1 hlas
Ohodnotit příspěvek
1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
zdena
8. 11. 2021 18:47

To je fantasticky neskutečné…a přece skutečné… pronajímat a půjčovat plovoucí jaderné elektrárny…… To se zase Rusům něco extrovního povedlo…. jen tak dál, hoši 🙂 🙂 🙂