Nejstarší eskalátor v Česku jezdil na Letnou a měl dřevěné schody! Vyrobili ho pro fotbalové fanoušky

Zatímco první eskalátor spatřil světlo světa v roce 1897 v New Yorku, Češi si na pohyblivé schody ještě museli nějaký ten rok počkat. Místem jejich zrodu byla pražská Letná, přesně v místech, kudy dříve vedla také první pražská lanovka.

Lanová dráha na Letné v době vzniku v roce 1891
Lanová dráha na Letné v době vzniku v roce 1891

Lanovka byla postavena pro hosty Jubilejní zemské výstavy v roce 1891 a vedla od tehdejšího řetězového mostu císaře Josefa (tam, kde dnes ústí Letenský tunel) k restauraci v Letenských sadech. Zprvu ji poháněla „obyčejná voda“, než ji podle návrhu Františka Křižíka Pražané v roce 1903 zelektrifikovali.

Maketa lanové dráhy je k vidění v muzeu MDH v Praze
Maketa lanové dráhy je k vidění v muzeu MDH v Praze

Za 1. světové války byl provoz lanovky omezen a v roce 1922 úplně zrušen. O deset let později bylo v dráze lanovky z iniciativy soukromého podnikatele vybudováno a zprovozněno kryté pohyblivé schodiště. Šlo o vcelku primitivní eskalátor, který se skládal z ohebného pásu, na který byly připevněny dřevěné stupně. Pás se ovíjel kolem dvou válců umístěných na opačných koncích dráhy. Schody se pohybovaly rychlostí chůze. Jízdné stálo 50 haléřů. Eskalátor ponejvíce využívali fotbaloví fanoušci. Na Letné totiž za první republiky stály stadiony hned tří fotbalových klubů: Sparty, Slavie i pražských Němců DFC.

Na dřevěných schodech eskalátoru byla umístěna Baťova reklama
Na dřevěných schodech eskalátoru byla umístěna Baťova reklama

Schody byly v provozu až do roku 1935, než byly kvůli špatnému technickému stavu a nedostatečné rentabilitě zrušeny. Dneska byste jejich pozůstatky na Letné jen těžko hledali. Jak zařízení lanovky, tak i eskalátoru „pohřbila“ výstavba Letenského tunelu v letech 1949–1951. Jediné, co po nich zbylo, jsou jen zbytky opěrných zdí nalézajících se v horní části trasy.

Zde bývala dolní stanice Letenské lanové dráhy
Zde bývala dolní stanice Letenské lanové dráhy

Díky filmu Muži z offsidu, natočeném v roce 1931, si však legendární letenské schody můžeme znovu připomenout. Kratičká filmová scéna zachycuje typický obrázek tehdejší doby: davy fotbalových fanoušků hrnoucích se po schodech ke stadionu. Vidíme, jak jim tempo eskalátoru nevyhovuje, a tak místo toho, aby se nechali pohyblivými schody nahoru jen tak vyvézt, sami po nich běží!
https://bit.ly/2Ow8jDw

sdíletj na