„Nejhorší kalifornská ropná skvrna za desetiletí“, která zabíjí divokou zvěř, zavřela pláž Huntington Beach a úklid by mohl trvat MĚSÍCE

Nejméně 126 000 galonů (3 000 barelů) ropy vyteklo do Tichého oceánu u pobřeží Orange County v Kalifornii, zdecimovalo divokou zvěř a vyrušilo návštěvníky pláže, přičemž úklid by měl trvat týdny nebo dokonce měsíce.

Ropa mohla začít unikat v pátek, přičemž úřady pravděpodobně poukazují na pobřežní plošinu provozovanou společností Beta Offshore. V neděli už slick dosáhl pobřeží a pokryl asi šest mil (9,6 km) pobřeží Huntington Beach.

Podle starosty Kim Carra bylo lidem doporučeno, aby se zdržovali mimo vodu a nelovili zde ani necvičili, kvůli zdravotním rizikům, přičemž odstávka může trvat týdny nebo měsíce. Očekává se, že v příštích několika dnech budou zasaženy další okolní komunity.

„Je to strašné. Chci vědět, kdo je za to zodpovědný, je to všechno o odpovědnosti, “ řekl plážový návštěvník pro video agenturu RT Ruptly. „Cítíš to, bolí tě z toho hlava, všude velké kaluže oleje.“

Chodím sem 20, 30 let, tohle je to nejhorší, co jsem viděl.

Bylo vysláno více než tucet lodí, aby provedly zadržování a obnovu těžké ropy a prosazovaly bezpečnostní zónu mimo postiženou oblast. Objevily se protichůdné zprávy o tom, zda unikající podvodní potrubí bylo úspěšně opraveno.

Byly zavedeny zadržovací ramena – bariéry určené k zastavení šíření uhlovodíkových produktů na vodní hladině, částečně proto, aby se únik nedostal do ekologické rezervace Bolsa Chica a mokřadů Huntington Beach. Podle Katriny Foleyové, supervizorky Orange County, však skluz již pronikl do přírodní rezervace Talbert Marsh a jinak zasáhl divokou zvěř.

„Divoká zvěř umírá,“ řekla v sobotu novinářům. „Máme zprávy o mrtvých zvířatech na břehu, které se vyplavily na břeh v oblasti pláže Huntington Beach State State, a také umírá divoká zvěř v Marsh a mokřadech.“

Únik také přiměl ukončit tichomořskou leteckou show 2021, než bylo plánováno, a přeskočit.

„V roce, který byl naplněn neuvěřitelně náročnými problémy, představuje tato ropná skvrna jednu z nejničivějších situací, s nimiž se naše komunita za poslední desetiletí potýkala,“ řekl starosta Carr.

K jednomu z nejhorších úniků ropy postihujících Orange Country došlo v roce 1990, kdy ropný tanker American Trader přejel kotvu u Huntington Beach. Z lodi vyteklo téměř 417 000 galonů (9 900 barelů) ropy. Novější katastrofa v zálivu San Francisco zahrnující nákladní loď Cosco Busan v roce 2007 vylila do vod přibližně 58 000 galonů (1380 barelů) paliva.

Platforma Elly, zjevný zdroj pokračujícího úniku, se nachází ve federálních vodách u pobřeží Orange County a byla instalována v roce 1980. Je to jedna z 23 takových plošin, z nichž dvě jsou podle vládních záznamů vyřazovány z provozu. Používá se ke zpracování vytěžené ropy před přepravou produktu potrubím na Long Beach.

0 0 hlasy
Ohodnotit příspěvek

sdíletj na