“Naše odpověď na lež je pravda.”

Vladimir Putin vyzval k tvrdému boji proti jakýmkoli pokusům o falšování historie

Rusko bude i nadále bojovat s falšováním historie, kterou se pokusili zkreslit nejen nacističtí spolupracovníci, ale také „seriózní mezinárodní instituce“. 

Uvedl to Vladimir Putin na zasedání Ruského organizačního výboru “Vítězství” o přípravách na Rok paměti a slávy. Ruský prezident označil pokusy Evropského parlamentu srovnávat SSSR s nacistickým Německem a vinit Sovětský svaz za vypuknutí druhé světové války jako „nestydatou lež“. 

Během akce ruský vůdce přikázal se pečlivě připravit na oslavu 75. výročí vítězství a účastníci setkání řekli, proč je vzpomínka na skutečné hrdiny tak důležitá.

“Všude jsou hrdinové”

Oslava Dne vítězství měla pro Rusko vždy zvláštní význam. Nadcházející rok 75. výročí vítězství se bude konat
v Rusku jako Rok vzpomínky a slávy a ruský prezident vyzval, aby se učinilo vše pro to, aby byl naplněn živým obsahem, a aby byl vyloučen formální přístup k pořádání akcí – kdekoli se konají.

“Všude, všude jsou hrdinové Velké vlastenecké války – vojáci na frontě i obránci v týlu,” zdůraznil Vladimir Putin. – Musí jim být věnována nejvyšší a nejsrdečnější pozornost a péče. Vůdci regionů, a ještě více vedoucí obcí, jsou povinni znát potřeby každého veterána, reagovat na jejich žádosti citlivě a prioritně.

Hlava ruského státu pověřila místní úřady, aby neustále sledovaly zvelebování vojenských pomníků
a věnovaly zvláštní pozornost zachování paměti Velké vlastenecké války.

– Vítězství je to, pro co celá země pracovala, a my nemáme právo na to zapomenout. 26 milionů lidí se nevrátilo domů. Je třeba si pamatovat každého, každému by se mělo poděkovat za mír na Zemi. Nikdo by neměl být zbaven naší pozornosti – jděte ke hrobu, položte květiny, řekněte díky příbuzným za hrdinu,“ uvedl Viktor Jermakov, předseda veřejné organizace veteránů Ruské federace.

Rusko aktivně zve na 9. května vůdce zahraničních zemí, kteří byli součástí koalice proti Hitlerovi a přispěli
k vítězství nad nacistickým Německem.

“Chceme, aby viděli jednotu našich lidí, společnou paměť našich lidí, že nikdo není zapomenut a nic není zapomenuto,” zdůraznil Viktor Jermakov.

Pečlivá příprava na slavnostní události je nesmírně důležitá – jedná se o vzdělávací okamžik pro mladou generaci, která si nevzpomíná na hrůzy druhé světové války, uvedl v rozhovoru zástupce Státní dumy Artur Cilingarov.

– To je vzpomínka na lidi, kteří položili svůj život za svou vlast. Pro mě osobně je tato událost důležitá, protože jsem prožil celou blokádu v Leningradu,“ řekl.

Den vítězství má také další velmi důležitou funkci, kterou je sjednocení národů, shromáždění zástupců různých národností a náboženství, komentoval hlavní ruský rabín Berel Lazar.

– Vzpomínáme si nejen na složité stránky naší historie, ale také na činy a hrdinství, které nemělo národnost ani náboženství. Všichni věděli, že je nutné zachránit vlast a bojovat o život blízkých. Toto je ponaučení pro dnešek i nyní. Musíme bojovat společně s terorismem, který má stejný kořen jako nacistická ideologie – nenávist vůči člověku, k životu,“ vysvětlil Izvestiji. 

– Když držíme spolu, můžeme porazit všechny síly. Tehdy byl boj mezi dobrem a zlem. A my víme, kdo vyhrál. Otázkou však je, můžeme si být jisti, že takové zlo znovu nezvedne hlavu?

“Jako by zapomněli”

Během setkání se Vladimir Putin dotkl i probíhajících pokusů o falšování historie. 
Bohužel, nejen nacističtí spolupachatelé se zabývají zkreslením faktů, ale dochází k tomu i u „některých docela respektovaných mezinárodních institucí a evropských strukturách“, uvedl ruský prezident.

Hlava ruského státu měla na mysli nedávné usnesení Evropského parlamentu „O důležitosti zachování paměti pro budoucnost Evropy“. Zdůraznil, že v tomto dokumentu jsou nacističtí agresoři a Sovětský svaz ve skuteč-
nosti postaveni na stejné úrovni.

– Téměř obviňují SSSR spolu s nacistickým Německem z rozpoutání druhé světové války. Jako by zapomněli, kdo zaútočil na Polsko 1. září 1939 a Sovětský svaz 22. června 1941, … konstatoval Vladimir Putin rozhořčeně.

– A ti, kteří se pokoušejí argumentovat a odporovat tak zcela nereálné a nestydaté lži, jsou předem obviněni z „informační války proti demokratické Evropě“.

Na tomto pozadí je samozřejmě nutné bránit historickou pravdu a chránit jména jejich hrdinů. A Rusko již vyvinulo strategii boje proti nepřátelským jednáním západních činitelů.

“Naše odpověď na lež je pravda.” Budeme i nadále mluvit o událostech a faktech Velké vlastenecké války, otevírat a zveřejňovat archiválie v plném rozsahu. 

Zdá se, že někteří z našich odpůrců neumí číst ani psát, nemají oči, jako by nic nevěděli, shrnul Vladimír Putin. 

– Budeme o tom vyprávět, včetně o vítězstvích a porážkách Rudé armády, o tragických osudech našich zajatců, o odvaze skrytého, ilegálního hnutí, i o hanbě kolaborantů, o tragédii holocaustu a o zločinech proti civilistům, a o zvěrstvech nacistů, a všech kteří byli Hitlerovými přisluhovači.

Vladimir Putin je přesvědčen, že „v historii neexistují a nemohou být „nevýhodné“, „nepohodlné“ stránky.“ 

https://iz.ru/953404/dmitrii-laru/nash-otvet-na-lozh-eto-pravda
https://tass.ru/obschestvo/7324435

Více k tématu zde:
https://www.pokec24.cz/politika/evropsky-parlament-rusove-musi-cinit-pokani-za-vitezstvi-ve-druhe-svetove-valce/
https://www.pokec24.cz/historie/utok-na-pamet/
https://www.pokec24.cz/politika/vite-kdo-v-eu-prepisuje-dejiny-ve-prospech-hitlera-ceska-jourova/

sdílet na

1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře