30 let od pádu berlínské zdi

Obyvatelé bývalé NDR, podvedení západem, rekapitulují uplynulých 30 let.

Němci, kteří dnes žijí na území bývalé NDR, jsou nostalgičtí při vzpomínce na sovětskou éru a litují, že „naletěli“, proklínají uprchlíky a spoléhají se na krajní pravici.

Jak řekl Gunter Bauer (58) z východoněmeckého města Chemnitz, korespondentu Argumenty a Fakta.
Před 30 lety když v NDR začala potřeba reformních požadavků, pracoval jako soustružník v továrně. 

“Byl nám zaslíbený ráj. Všichni Němci se stanou bratry, okamžitě zbohatneme, přijde univerzální štěstí. Ale moje továrna byla zavřená, naše výroba se ukázala jako zbytečná, naše pulty byly naplněny zbožím ze Západu,” stěžuje si.

Nyní v Německu již není možné získat práci normálně – věk odchodu do důchodu byl zvýšen na 65 let, ale všechna místa jsou již obsazena migranty, kteří jsou připraveni pracovat za pakatel, řekl Bauer. 

Nyní je 60% východoněmeckých obyvatel nostalgických za érou socialismu a 40% mladých lidí považuje bývalou NDR za „nádherný stát, ve kterém nebyla žádná diktatura“.

Východní Němci věřili, že jejich plat zůstane stejný jako za socialismu, ale obchody budou plné, jako za kapitalismu,…. „s mnoha druhy uzenin,“ uvedl poslední komunistický šéf vlády NDR Hans Modrov. 
Podle něj v průběhu let po sjednocení se Spolkovou republikou Německo odešly z východního Německa miliony lidí a celé vesnice zůstaly prázdné.

„Byli jsme v depresi, že kuřata byla gumová a šunka byla bez chuti,“ hořce se zasmál Alfred Strömmer, inženýr z Drážďan. Podle něj se ve skutečnosti všechno ukázalo úplně jinak. 

“Náš socialismus chutnal sladce, takže nám chybí,” připouští.

Jeden z mladých lidí na ulici řekl ruskému korespondentovi, že díky nespoutanému chování mnoha migrantů, kteří se vrhli do Německa, mnozí změnili pohled na historii. “Honecker byl vrah, ale za něj tohle nebylo,”  řekl .

https://tsargrad.tv/news/nash-socializm-byl-sladkim-obmanutye-zapadom-zhiteli-byvshej-gdr-raskajalis-spustja-30-let_218825


Příběh berlínské zdi v obrazech, 1961-1989

Občané západního Berlína drží vigilu na vrcholu berlínské zdi před brandenburskou branou 10. listopadu 1989, den poté, co východoněmecká vláda otevřela hranici mezi východním a západním Berlínem.

Občané západního Berlína drží stráž na vrcholu berlínské zdi před Brandenburskou branou 10. listopadu 1989, den poté, co východoněmecká vláda otevřela hranici mezi východním a západním Berlínem. Berlínská zeď (německy Berliner Mauer), postavená v noci v noci 13. srpna 1961, byla fyzickým dělením mezi západním Berlínem a východním Německem. Zeď měla zabránit nespokojeným východním Němcům v útěku na Západ.

9. listopadu 1989 když Berlínská zeď padla, bylo její zničení téměř stejně rychlé jako její vytvoření. 28 let byla Berlínská zeď symbolem studené války a železné opony mezi komunismem vedeným Sovětským svazem a demokracií Západu. Když padla, oslavovalo se po celém světě.

13. srpna 1961, východní Německo uzavřelo jeho hranice se západem.  Zde východoněmeckí vojáci postavili barikády z ostnatého drátu na hranici oddělující Východní a Západní Berlín.  Občané západního Berlína sledují práci.
13. srpna 1961, východní Německo uzavřelo své hranice se západem. Zde východoněmečtí vojáci postavili barikády z ostnatého drátu na hranici oddělující Východní a Západní Berlín. Občané západního Berlína sledují práci.

Na konci druhé světové války se spojenecké síly rozdělily Německa do čtyř zón. Jak bylo dohodnuto na Postupimské konferenci, každá zóna byla obsazena buď Spojenými státy, Velkou Británií, Francií nebo Sovětským svazem. Totéž se stalo s německým hlavním městem Berlínem. Vztah mezi Sovětským svazem a dalšími třemi spojeneckými mocnostmi se rychle zhroutil. V důsledku toho se společná atmosféra okupace Německa stala konkurenceschopnou a agresivní. Jedním z nejznámějších incidentů byla berlínská blokáda v červnu 1948, během níž Sovětský svaz zastavil veškeré dodávky.

Ačkoli bylo zamýšleno případné opětovné sjednocení Německa, nový vztah mezi spojeneckými mocnostmi změnil Německo na Západ versus Východ a demokracii versus komunismus. V roce 1949 se tato nová organizace Německa stala oficiální, když se tři zóny obsazené Spojenými státy, Velkou Británií a Francií spojily do západního Německa (Spolková republika Německo).

Zóna obsazená Sovětským svazem rychle následovala formování východního Německa (Německá demokratická republika nebo NDR). Stejné rozdělení na západ a východ nastalo v Berlíně. Protože město Berlín bylo umístěno zcela uvnitř sovětské okupační zóny, stal se Západní Berlín v rámci komunistického východního Německa ostrovem demokracie.

Mladý východní berlíňan staví betonovou zeď, která byla později zakončena ostnatým drátem na hranici sektoru v děleném městě 18. srpna 1961. Východoněmecká policie stojí v pozadí jako další obrana.

Během krátké doby po válce se životní podmínky v západním Německu a východním Německu výrazně změnily. S pomocí a podporou okupačních mocností založilo západní Německo kapitalistickou společnost. Ekonomika zažila tak rychlý růst, že se stala známou jako „ekonomický zázrak“. Díky tvrdé práci dokázali jednotlivci žijící v západním Německu žít dobře, kupovat pomůcky a spotřebiče a cestovat podle přání.

Skoro opak byl ve východním Německu. Sovětský svaz viděl svou zónu jako kořist války. Vyloupili tovární zařízení a další cenné předměty ze své zóny a poslali je do Sovětského svazu. Když se Východní Německo stalo v roce 1949 svou vlastní zemí, bylo to pod přímým vlivem Sovětského svazu a byla založena komunistická společnost. Ekonomika východního Německa se táhla a individuální svobody byly přísně omezeny.

sdílet na

3 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Administrátor
29. 9. 2019 15:32
Administrátor
9. 11. 2019 19:09
Ohodnotit příspěvek :
     

Super koncer: The Wall. s Roger Waters:
https://www.youtube.com/watch?v=rWotr1UVrRg
Příprava koncertu :
https://www.youtube.com/watch?v=Rt-xea8UXd0