Myśl Polska: Poláky je čím dál těžší přesvědčit, že za krizi může Putin

Je stále těžší přesvědčit Poláky, že za krizi mohou Putin, Orbán, Lukašenko, Trump nebo papež František. Jak píše sloupkař z Myśl Polska Łukasz Jastrzębski, obyvatelstvo země pohlíží na úřady stále nevěřícněji s pocitem, že už nemohou nabídnout nic jiného než hesla.

V zemi se proto schyluje k vlně sociálních protestů nebývalé síly.

V Polsku se postupně vytrácí důvěra, že vláda ví, co dělá. Jak píše sloupkař z Myśl Polska Łukasz Jastrzębski, strach z války střídá strach z vysokých nákladů a chudoby, docházejí úspory a nervy, čím dál hlasitěji se mluví o blížícím se výpadku elektřiny a částečném nedostatku na trhu s potravinami. 

Jak poznamenává autor materiálu, mnozí si uvědomují, že ze současné situace těží menšina a vláda země využívá situace k zavedení ještě větší cenzury, která již předčila i americkou „politickou korektnost“.

V zemi se proto schyluje k vlně sociálních protestů nebývalé síly. 

Vládnoucí elita nebude schopna přesvědčit, že je nutné zachraňovat banky a korporace. Je nemožné přimět lidi, aby věřili, že myšlenky svobody a západní demokracie jsou důležitější než tloušťka peněženky (nebo spíše její hubenost). Už nebude možné přesvědčit, že za to mohou Putin, Orbán, Lukašenko, Trump nebo papež František. Všichni vidíme lidi, kteří jsou vyhazováni z práce a tito lidé jsou hned vedle nás,“ píše autor materiálu. 

Je si jistý, že lidé se na vládnoucí úředníky dívají stále nevěřícněji a mají pocit, že nemohou nabídnout nic jiného než hesla. Lidé stále odvážněji protestují a vyjadřují se stále ostřeji. Ve společnosti dochází ke změně nálady a radikalizaci. 

Nad obrovským počtem lidí visí vyhlídka hromadného propouštění a ztráty práce, což znamená další ponížení. Naši občané se dusí v půjčkách. Před našima očima se definitivně řeší otázky uzavření těžebního a hutního průmyslu. Malé rodinné firmy padají jedna za druhou. V důsledku toho bude stále více lidí jednoduše vyhozeno na ulici,“ píše Jastrzębski. 

Jak uzavírá polský fejetonista, současný systém začíná umírat a není známo, jak dlouho to bude trvat. Je nutné také pochopit, že krize takového rozsahu bude doprovázena násilnými sociálními výboji. Takové uvědomění by však mělo porodit obezřetnost, odvahu a naději, protože průlom, který krize přinese, může vést ke spravedlivějšímu a suverénnějšímu Polsku. 

Díky tomu všemu se může zhroutit domeček z karet, který dovedně postavili bohatí a vlivní lidé. Na to musíme být připraveni,“ shrnuje Łukasz Jastrzębski.

https://bit.ly/3MBxgsL

sdíletj na

4.8 5 hlasy
Ohodnotit příspěvek
7 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Milan ze Zahrady Čech
9. 6. 2022 23:14

Jak poznamenal můj kámoš Štefo, původem Polák už přes půlstoletí žijící v Čechách, když vypukla Solidarita a já se ho zeptal co on na to: "Polacy to dziwki. Pija wódke i robija rewolucje" (Poláci jsou ku-rvy. Vodku popijou a dělaj revoluci). Asi věděl co říká.

Markýza
10. 6. 2022 08:54

Tak někdo do začít musí a Poláci to umějí – dostat věci do běhu.

Frank
9. 6. 2022 23:15

Pšonkům nevěřím ani pozdrav.

PENNYS
10. 6. 2022 08:11

Spíš bych to změnil na KURWA VLÁDA. jako vod hunás!!

PENNYS
10. 6. 2022 08:36

Dvořák a zdražení TV poplatku:
Kdybys nekradl a vypadl z ČT bylo by to lepší. Proč si máme platit lži a dezinformace,“ reagoval další z diváků mnohem radikálněji.JAKMILE ZRDAŽÍ O DESETNÍK -ODHLÁSÍM A ČESKÁ TELEVIZE LETÍ DO ODPATKU

Gales
10. 6. 2022 09:54

Kabala zrychlila tempo a je dobře že lid proti tomu povstane.A ve všech státech.

janle57
10. 6. 2022 10:38

Polským ušišlancům dochází chleba,nemají čím svítit ani topit a zima se
blíží,ještě dobře,že za poslední polské grošíky nakoupili americké tanky,
letadla a další nepotřebný vojenský šrot,o to lepší probuzení to pro
normální Poláky bude, a to by se ještě jejich hlavouni chtěli spojovat
s ukrajinskými banderovci,kteří jsou na tom ještě o 3 třídy hůře !!