Moskva reaguje na „zpravodajské informace“ USA o ruské invazi

Ministerstvo zahraničí již dříve prohlásilo, že 15. únor si budeme pamatovat jako den, kdy selhala západní „propaganda“.

Pokusy zjistit, kdy by Rusko mohlo zahájit invazi na Ukrajinu, navzdory tomu, že Kreml trvá na tom, že válka není na pořadu dne, pouze diskreditují západní zpravodajské služby, které Moskva odstřelila v době, kdy napětí na společné hranici mezi oběma východoevropskými zeměmi stále roste.

V sérii komentářů vydaných ve středu mluvčí ministerstva zahraničí Maria Zacharovová pohrdavě komentovala vytrvalá prohlášení Washingtonu, že se na obzoru chystá ofenzíva.

Podle ní Kyjev, který již dříve vyjádřil pochybnosti nad tvrzeními o blížícím se vpádu, požádal Západ, aby zanechal varování před soudným dnem, neboť taková tvrzení zasadila ránu ekonomice země a vyvolala paniku doma.

„Možná si (američtí představitelé) myslí, že je normální využít takovou situaci k nějaké pomstě – něco se nepovedlo a oni potřebují tlačit na země… aby odsoudily lidi k trápení, k dalšímu utrpení, jen aby si pohladily vlastní ego, a mimo jiné jsou ochotny zajít tak daleko, že poskytnou vlastnímu prezidentovi takové zkreslené a zfalšované zpravodajské informace,“ řekla.

Rusko se vysmívá západním médiím
Přečtěte si více: Rusko se vysmívá západním médiím
Zacharovová odříkala seznam členů administrativy amerického prezidenta Joea Bidena a uvedla, že vystupovali „jeden po druhém a říkali, že mají v rukou zpravodajské informace“.

„Co je to za rozvědku? Co je to za ostudu? Zprávy o tom, že se blíží nebo chystá invaze,“ pokračovala. „Vzápětí se ukáže, že není absolutní jistota, že se blíží, ale přesto už je tu datum: za 48 hodin, od 24 hodin, možná 15., nebo 16., možná v jednu ráno, možná ve čtyři ráno.“

Západní představitelé již několik měsíců varují, že Rusko shromažďuje své jednotky na společné hranici před tím, než nařídí plnohodnotnou ofenzívu proti Ukrajině, což Kreml opakovaně popírá. O víkendu řekl poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Jake Sullivan televizi CNN, že „zdroje“ a „shromážděné zpravodajské informace“ naznačují, že „velká vojenská akce“ by mohla „začít každým dnem“.

Řada amerických a britských médií rovněž přinesla články, podle nichž by 15. nebo 16. únor mohl být dnem úderu ozbrojených sil Moskvy. Agentura Bloomberg, která předtím mylně informovala o tom, že invaze již začala, s odvoláním na anonymní představitele naznačila, že Rusko by mohlo zaútočit 15. února.

V úterním prohlášení Zacharovová napsala, že „15. únor 2022 vejde do dějin jako den, kdy západní válečná propaganda selhala“, a zdůraznila, že Západ byl „zostuzen a zničen, aniž by vypálil jediný výstřel“.

0 0 hlasy
Ohodnotit příspěvek

sdíletj na