Minsk zveřejnil rozhovor mezi dispečerem a pilotem společnosti Ryanair

Letecké oddělení ministerstva dopravy Běloruska zveřejnilo přepis rozhovoru mezi běloruským dispečerem a pilotem letadla Ryanair, které v neděli naléhavě přistálo na letišti v Minsku. 

Z přepisu vyplývá, že posádce letadla nikdo nevyhrožoval, ani ji nenutil k přistání.

Na webových stránkách oddělení byl publikován text v angličtině, který se nazývá „výňatek z magnetofonového záznamu frazeologie rádiové výměny posádka – dispečer z 23. května 2021,
let RYR1TZ RDC Západ“.

„Máme informace od tajných služeb, že máte na palubě bombu, která může být aktivována nad Vilniusem,“ říká dispečer a z bezpečnostních důvodů doporučuje posádce přistát na letišti v Minsku.

Pilot žádá specifikovat, odkud pochází informace o bombě a dispečer vysvětluje, že letištní bezpečnostní služba obdržela e-mail. Říká, že e-mail byl odeslán na několik letišť. 

Pilot žádá specifikovat konkrétní letiště, které dostalo varování před nebezpečím, dispečer odpoví, že Minsk.

Poté se pilot ptá, kdo dal doporučení nasměrovat letadlo do Minsku – jestli to byla letecká společnost, letiště odletu nebo letiště příletu. 

„Toto je naše doporučení,“ říká dispečer.

„Naším záměrem je přesměrovat na minské letiště,“ říká pilot na konci, uvádí RIA Novosti.

Dešifrování tedy neobsahuje žádné výhrůžky dispečera směrem k posádce.

V pondělí ředitel oddělení letectva běloruského ministerstva dopravy Artem Sikorský rovněž uvedl, že podle přepisu jednání mezi běloruskými dispečery a piloty letadla Ryanair nebyl na posádku vyvíjen žádný tlak při rozhodování o nouzovém přistání z Minsku.

Plný text zde:
http://www.caa.gov.by/ru/news-ru/view/1-203/
https://bit.ly/3wsi7SI

sdíletj na