Ministerstvo zahraničí RF vyzvalo evropské politiky, aby při hodnocení „Sputniku V“ studovali vědecké materiály

Rusko doporučilo evropským politikům, aby při hodnocení ruské vakcíny „Sputnik V“ použili depolitizovaný přístup a spoléhali se na západní vědecké materiály, zejména na publikaci ve vědeckém časopise Nature.

„Velmi doporučujeme pánům státnímu tajemníkovi francouzského ministerstva zahraničí Clementovi Bonovi a německému ministru zahraničí Heiko Maasovi, kteří nedávno vyjádřili zaujatá prohlášení o „Sputniku V“, aby se spoléhali na západní vědecké materiály, a nikoli na politickou propagandu v zájmu neférové konkurence. Nebylo by na škodu pamatovat alespoň na to, že mluvíme o životě a zdraví lidí, nikoli o geopolitických rozporech a ušlých ziscích farmaceutických společností,“ – je uvedeno ve zprávě na facebookovém účtu ruského ministerstva zahraničí .

Ministerstvo zahraničí navíc odkázalo na publikaci článku v autoritativním britském vědeckém časopise Nature o účinnosti ruské vakcíny proti koronaviru „Sputnik V“. Jak uvedlo ministerstvo, autoři materiálu při zdůvodňování bezpečnosti a účinnosti vakcíny uvádějí širokou škálu názorů uznávaných odborníků v oblasti virologie i výsledky studií provedených v různých zemích světa.

„Argumenty potvrzují tezi, že nashromážděné zkušenosti s používáním „Sputniku V“ se stávají nejlepším důkazem spolehlivosti ruského vývoje,“ dodalo ministerstvo.

Kromě toho, pokračovalo diplomatické oddělení, pozitivní hodnocení vakcíny uvádí také článek skupiny odborníků ze San Marina a Itálie, publikovaný 8. července 2021 na lékařském portálu EClinicalMedicine.

„Poskytuje předběžnou analýzu výsledků masové imunizace populace San Marina vakcínou Sputnik V.  Zároveň je kladen důraz na vysoký stupeň bezpečnosti ruského léčiva, včetně absence hospitalizací a dobré tolerance ve věkové skupině 60 let a více“, zdůraznilo oddělení.

„Jsme rádi, že skuteční vědci vysoce ocenili účinnost našeho vývoje – to je, bez zbytečné skromnosti, zasloužené uznání práce ruských lékařů a vědců. Plně vítáme takový odpolitizovaný přístup,“ uvedlo ministerstvo.

Připomeňme, že francouzský ministr zahraničí Clement Bon uvedl, že země věří, že ostatní členové EU by neměli uznávat vakcíny proti koronaviru vytvořené v Rusku a Číně. Zdůraznil, že seznam preparátů pro vakcinaci, na základě kterého bude umožněn přístup na francouzské území, by měl být omezen na ty vakcíny, jejichž účinností jsou si jisti.

Rusko odsoudilo Francii za diskriminační prohlášení o vakcínách COVID. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharova uvedla, že taková diskriminační prohlášení vysokého představitele oživují ducha neonacistické segregace v Evropě.

https://bit.ly/3kOLlZv

sdíletj na