Mimořádný projev přesedy vlády Petra Fialy…

Praha – K rozumnému hospodaření s plynem a elektřinou vyzval V dnešním mimořádném projevu premiér Petr Fiala (ODS) , vyzval k rozumnému hospodaření s s plynem, kdy Vláda, státní organizace, firmy i domácnosti podle něj mají zvážit, zda s energiemi zacházejí správně a jak jimi neplýtvat. Rozumné hospodaření s energiemi uspoří každému vlastní peníze, ale také sníží výdaje státního rozpočtu, řekl. Pomůže to podle něj také průmyslu i celé české ekonomice. Fiala bude důsledně trvat na tom, aby stát se svými institucemi šel v šetření příkladem.

Vládní rozhodnutí zastropovat ceny energií nebylo jednoduché, uvedl premiér. “Jde řádově o více než sto miliard korun, které musíme někde získat. Nechceme si tyto peníze opět půjčit, jak to dělaly vlády před námi,” řekl Fiala. Vedle chystané daně z mimořádných zisků by podle něj měl stát cenový strop u silové elektřiny a plynu financovat ze zvýšených dividend u státem vlastněných společností včetně společnosti ČEZ.

Naposled takto Fiala vystoupil 22. června, těsně před převzetím českého předsednictví Evropské unii. Mimo jiné tehdy uvedl, že vláda chce mít v blízké budoucnosti pod kontrolou celou síť tuzemských klíčových elektráren, tedy vlastní výrobu elektřiny, a že dosáhnout energetické suverenity chce do pěti let. Slíbil tehdy, že vláda domácnostem a firmám pomůže se zvládnutím drahých energií.


Fiala se ohradil proti kritice, že vystoupí s projevem krátce před volbami

Praha – Premiér Petr Fiala (ODS) se ohradil proti kritice opozice, že tuto neděli vystoupí s televizním projevem necelý týden před volbami. Na sociálních sítích vysvětlil načasování svého vystoupení tím, že tento týden schvalovaly vláda a Sněmovna klíčová opatření v energetice, která je potřeba osvětlit. Šéf opozičního hnutí ANO Andrej Babiš předtím Fialu označil za zbabělce, protože se podle něj vyhnul společnému televiznímu duelu. Fiala omluvenku z debaty odůvodnil svým odletem na pohřeb britské královny Alžběty II.

Fialův projev k aktuálním krokům vlády v energetické krizi odvysílají Česká televize, Nova, Prima a Český rozhlas. Bývalý šéf Sněmovny Radek Vondráček (ANO) v pátek označil plán za “hrubé zneužití funkce premiéra”. Vystoupení je podle něj “v rozporu se zákonem, v rozporu s férovou kampaní a v rozporu s principem rovného přístupu k veřejnoprávním médiím”. Fialu vyzval, aby s vystoupením počkal po komunálních volbách, které se konají v závěru příštího týdne.

Fiala to odmítl. “Hlavní rozhodnutí ohledně zastropování cen (elektřiny a plynu) probíhala tento týden, v pondělí na vládě a v pátek v Poslanecké sněmovně. Ale to pan Babiš moc dobře ví. A pamatuje si i to, kdy v době covidu dělal projevy on,” uvedl. Babiš například v září 2020 vystoupil s projevem necelé dva týdny před krajskými volbami. V projevu tehdy přiznal některé chyby ve vládním rozhodování při epidemii covidu-19.

Premiér odmítl i faktické výtky vůči rozhodnutí vlády zastropovat ceny silové elektřiny na šesti korunách za kilowatthodinu a cenu plynu na třech korunách za kilowatthodinu pro maloodběratele. “Ne, nemělo smysl zastropovat ceny v první polovině tohoto roku. Ne, plošné zastropování cen pro všechny domácnosti a firmy bez výjimky si prostě nemůžeme dovolit,” uvedl. I nynější opatření je drahé a nevyřeší energetickou krizi, ale žádná jednoduchá cesta neexistuje, doplnil.

Babiš označil Fialu za zbabělce s tím, že se bojí jít do společného televizního duelu. “Premiér se vymluvil, že nemůže přijít kvůli pohřbu královny Alžběty II., který je v pondělí ráno. Prý by to nestihl. Zvláštní. Mohl letět hned po skončení debaty ještě v neděli v noci, nebo brzy ráno. Já bych to tak udělal,” uvedl Babiš. Fiala oponuje, že se svým předchůdcem ve funkci premiéra nechce chodit do debat do té doby, než veřejně potvrdí, že nebude kandidovat na prezidenta “Nehodlám totiž být součástí jeho hybridní prezidentské kampaně,” uvedl.

Debata na televizi Prima navíc neměla být duelem, měli se jí účastnit čtyři předsedové stran, doplnil Fiala. Omluvil se z ní kvůli účasti na pohřbu Alžběty II. “Součástí programu je v neděli večer akce v Buckinghamském paláci na pozvání nového krále Karla III. Chápu, že se Andrej Babiš cítí být důležitějším než král. Určitě by na mém místě ignoroval zájmy ČR a šel by raději diskutovat s Tomiem Okamurou na Primu. A králi by asi poslal SMS nebo by mu rovnou brnknul,” podotkl Fiala.

sdíletj na

3.6 19 hlasy
Ohodnotit příspěvek
37 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Misa z Moravy
18. 9. 2022 20:44

Naštěstí to nebylo dlouhý, dalo se vydržet, máchání rukou mu zůstalo, kupodivu o Rusku mluvil jen krátce a svetry Pekarky nezmínil 🙂

jiří
19. 9. 2022 11:39
Odpovědět  Misa z Moravy

comment image

Lev Prch
18. 9. 2022 20:47

Začíná se ynteligencí projevu podobat senilímu pedofilů Bidetovi…..pořád mimo mísu,ale notičky z Brůsele a velvysranectví uSSa umá naučené perfektně, vlastizrádce 🤮

Fanny
19. 9. 2022 18:52
Odpovědět  Lev Prch

Já ho podezírán,že má někde naproti sobě zrcadlo a tam se pozoruje,jak mu to sluší.
Je jako robot,sedí prkenně bez výrazu v křeči a lže a lže jen to fičí.

sizok
18. 9. 2022 21:01

Hlupák. Nic se nemění.

Ladislav
19. 9. 2022 05:11
Odpovědět  sizok

💤 Kdo že to řekl, že je hňup? Potvrzuji, jen Fyjalový a korunovaný!

Aleš
18. 9. 2022 21:33

DEMISI

Ladislav
19. 9. 2022 05:12
Odpovědět  Aleš

💤 1* naprostý souhlas!

ijn
18. 9. 2022 21:48

koryto za každou cenu vyžírat i za cenu zkázy ČR, premiér == zoufalý i zrádný politik ČR !!!

Lev Prch
18. 9. 2022 21:53

Chybí mi tu mínus od Masunty,tak kde to vázne udavači?🤡

Hraničář
18. 9. 2022 22:11

Putin manipuluje s cenami? Kdo odmítl dovoz ropy z Ruska? Kdo zakázal uvést do provozu Nord Stream II., který je naplněný plynem, natlakovaný, stačí jen v Německu otevřít ventily? Kdo zadržoval opravenou turbínu pro NS I.? Dnes jsem se dočetl, proč je nafta dražší než benzín. Naftu jsme (prý) masivně dováželi také z Ruska a omezili její produkci v našich rafineriích.

Lev Prch
18. 9. 2022 22:13
Odpovědět  Hraničář

No Putin, samozřejmě 😂

sizok
18. 9. 2022 22:15
Odpovědět  Hraničář

Nechceš se vrátit na Kechlibara, …?

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Markýza
19. 9. 2022 08:53
Odpovědět  Hraničář

Manipuluje – nechce dávat zadarmo, mrchavec jeden!

All
18. 9. 2022 22:18

Šašku fialo,pokus se nachviličku myslet a plynu bude dost,bude levný a na 10 let dopředu.

Raketa
18. 9. 2022 23:29
Odpovědět  All

A odkud se ten levný plyn vezme? Ze Spojených států? Z Afriky? Arábie? Z Ruska totiž opravdu ne – kdyby mě někdo opakovaně napadal a pak chtěl, ať mu prodám auto za hubičku, tak mu akorát flusnu do tváře.

Markýza
19. 9. 2022 08:59
Odpovědět  Raketa

Jak vás napadlo Rusko? Mně totiž nikdo nenapadl, tak abych nebyla stranou dění……
Mmch, poopravím vás trochu: kdyby vás někdo opakovaně napadl a pak by chtěl, ať od něj KOUPÍTE auto (tam máte logickou chybu. Rusko není kupující, nýbrž prodejce), a to za hubičku. No, to by zřejmě záleželo na tom, jak moc to auto potřebujete, ne? A taky na tom, kolik je kolem vás prodejců aut – a za kolik (hubiček)

Frankie
18. 9. 2022 22:52

Je to jen žvanil.

Markýza
19. 9. 2022 18:02
Odpovědět  Frankie

Našla jsem velmi hezký veršík od MM – seděl by leckomu, ale Fialenkovi nejvíc:

Našel jste si místo nové v zadku von der Leyenové

Pozor
18. 9. 2022 23:08

Fakt sa divím, že Rusko ešte nejaký plyn a ropu zasiela do EU.

Markýza
19. 9. 2022 08:59
Odpovědět  Pozor

Co do EU – mě nepřestává fascinovat, že zasílá na Ukrajinu!

Milan ze Zahrady Čech
18. 9. 2022 23:17

No comment.

Masunta
19. 9. 2022 01:22

Souhlasím na 100 %.

Administrátor
P.A.Semi
18. 9. 2022 23:28

Ohledně věty v pod-titulku: “Jde o přímý důsledek Putinovy ekonomické války proti západu” :
To je naprostá Lež, jak jsme u Fialy zvyklí…

Začalo to burzovní manipulací s cenami emisních povolenek už loni na podzim… Francouzi záměrně vypnuli značnou část jaderných elektráren a další vypínání ohlásili na příští rok, což žene ceny elektřiny na burze nyní obchodované na příští rok, němci záměrně vypnuli část jaderných elektráren a od ohlášeného vypnutí dalších v prosinci neustoupili přesto, že je Krize…

Plynovody stojí kvůli Sankcím, Nenávisti a Zradě Západu – v Nord Stream 1 ukradli turbíny, Nord Stream 2 čeká jen na “razítko” pod certifikaci, část plynovodu Soyuz vypnul Zelenský schválně…

Moc dobře si to musíme pamatovat, kdo nás takhle masivně okradl na Energiích v roce 2022 a plánují i v nadcházejících letech…

Je to Lež Západu, že by za to mohlo Rusko – to je jenom výmluva, je to Nenávist k Rusku i ke Slovanům obecně, a je to záměrný Podvod proti Evropskému obyvatelstvu !

πα½

milan h
19. 9. 2022 08:33
Odpovědět  P.A.Semi

on fialhnus si mysli ze vseci sme dementi jak on

me2d44
19. 9. 2022 09:31
Odpovědět  P.A.Semi

Mám takový pocit, že evropské špičky a jejich slouhové zaměňují agresora a obránce: Putin žádnou ekonomickou válku proti západu nerozpoutal. Pouze asymetricky odpověděl na kroky západu – sankce a řekl: ” no, ceny a měnu pro vyrovnání určuje prodejce. A zelený toaleťák – ničím nepodložený Dolar (podložený jen dluhy) – v tom se vyrovnávejte mezi sebou. Já chci platbu v měnách, které mají reálný základ – ani Euro tam nepatří”. A teď se spekulanti mohou podělat na stojato a říkají, že je to válka Putina. A s konfliktem na Ukrajině je to to samé: Západ říká: “Budeme na Ukrajinu cpát zbraně, munici, žoldáky, aby Ukrajina zničila Rusko!” – když se Rusko brání, tak je agresor.

David
18. 9. 2022 23:39

Já bych si je nechal, takové blbce jsme ještě neviděli…

Milan ze Zahrady Čech
19. 9. 2022 01:32
Odpovědět  David

Jako jezdit s nimu po poutích a ukazovat je?

Markýza
19. 9. 2022 09:00

:-)))) možná by stačil ve vitríně, že bychom ho ukazovali vnoučatům

volfik
19. 9. 2022 08:49

Za všechno může Putin a Babiš, óóóó jak jednoduché a primitivní. “My” tím pádem nemůžeme za nic a ani NIC DĚLAT NEMUSÍME – což také z plnou zodpovědností děláme.

me2d44
19. 9. 2022 09:58
Odpovědět  volfik

Na Babiše bych se moc neodvolával. Na jednu stranu líbivá slova – a pak tak, jako většina politické scény – “dostal jsem se ke korytu, můžu si dělat, co uznám za vhodné”. Krátce jsem si myslel na “moravského Jeponce” – ale po pár článcích na různých webech si nejsem jist – už jen ty zásahy do kandidátek. Pravda, jsou situace, kdy “může a musí velet jen jeden”, ale měl by mít na paměti i to, koho chtějí občané, kteří ty lidi znají – a ne že do Lanškrounu (příklad) dosadí člověka z Aše – který neví, co daná oblast potřebuje. Jestliže SPD prosazuje demokracii ZDOLA, pak do toho nesmí kecat ani předseda hnutí, nebo strany – zrazuje tím vlastní ideály (i proto se mu několik předchozích hnutí vzbouřilo).

Markýza
19. 9. 2022 08:53

A co na tom bylo proboha mimořádného?? Leda to, že vlezl na obrazovku těsně před volbami, což se nesmí.

PENNYS
19. 9. 2022 09:03
jiří
19. 9. 2022 10:07

comment image

me2d44
19. 9. 2022 17:34
Odpovědět  jiří

Máte bod. Jen ten pán z toho “selfie” – už jsem to tu jednou psal, by měl ještě do voleb podat demisi (s tím padne celá vláda pětikolky), zahodit/vrátit všechny neoprávněně získané diplomy a na pracáku poprosit o zaměstnání, jako kopáč – tam může být užitečný a nemusí mít ani sako a kravatu. Ovšem – tlačítko start, ať na krumpáči nehledá – je jen na manuální obsluhu!

Gales
19. 9. 2022 10:35

Jestli je ten projev brán jako hrubé zneužití funkce a v rozporu se zákonem i s férovou kampaní,bych tolik neřešil.Jedno vím jistě.Před volbama pustil plyn do ohně a pětikolce se to vymstí.

Ratus
19. 9. 2022 11:50

Nevím jak pro koho,ale Ale Andrej Babiš atˇ je jakýkoliv je pro naši zemi důležitější než nějaký
cizí král.Navíc jsme republika tak nevím proč bychom nějakým králům měli líbat prdel.