Miliardář Písařík z Bohemia Energy se pokouší převést obří soukromý majetek. Obává se hromadné žaloby klientů

30.10.2021. Kauza Bohemia Energy začíná nabývat obřích rozměrů. Zatímco krátce po ukončení činnosti tohoto významného dodavatele elektřiny a plynu tomu nebyla přikládána potřebná důležitost, teď si všichni začínají uvědomovat, o jak obrovský problém jde. Stovky tisíc domácností totiž byly vrženy na trh energií na jeho vrcholu a jejich noví dodavatelé pro ně komodity musí nakoupit za tržní ceny. Ty jsou přitom horentní. Mnozí lidé tak v těchto dnech obdrželi nový rozpis záloh, kdy namísto pár tisíc korun mají například za plyn hradit mnohonásobně více.

Oklamaní klienti se chtějí bránit

Tisíce klientů Bohemia Energy už se daly dohromady a chystají hromadnou žalobu. Tu za ně podle serveru iRozhlas.cz podá právnická společnost LitFin. Ta vychází z toho, že firma nedodržela smlouvu vůči svým klientům, kteří si u ní objednali dodávku elektřiny či plynu za určitou cenu.

Právníci dávají logický příklad, kdyby se trh vyvíjel opačně. Pokud by například cena energií rychle klesala a klienti by se rozhodli ukončit své smlouvy a přejít k jinému dodavateli za výrazně lepších podmínek, bude si Bohemia Energy nárokovat smluvní pokuty.

Dlouhodobě přitom Bohemia Energy právě z tohoto modelu těžila. Elektřina a plyn byly dlouhou dobu relativně levné a jejich cena spíše dále klesala. To firmě umožnilo prodat zákazníkům kontrakty a energie nakoupit až později za významně nižší ceny. Teď se však trend otočil a Bohemia Energy by musela elektřinu a plyn nakupovat dráže, než za kolik měla nasmlouvaný odběr svými zákazníky.

Nákupy luxusních nemovitostí

Podle analytika Jiřího Gavora se však náznaky změny trendu začaly objevovat nikoliv před pár měsíci, jak mnozí tvrdí, ale už koncem roku 2020, kdy začaly prudce růst ceny emisních povolenek. Tehdy se měla Bohemia Energy zajistit a přinejmenším část energie nakoupit. Její management ale podle všeho čekal, že ceny opět klesnou. To se ale nestalo.

Teď se navíc ukázalo, že manželé Jiří a Hana Písaříkovi, kteří Bohemia Energy ovládají, ještě v první polovině tohoto roku namísto energií nakupovali luxusní nemovitosti. Na Vinohradech koupili byt za 22 milionů korun a za dalších 25 milionů polovinu bytového domu v Nuslích.

Do nemovitostí manželé investovali i v předchozích letech. V roce 2018 nakoupili byty za 130 milionů korun a k tomu ještě rozlehlý resort poblíž Dobříše za 170 milionů.

Čtěte také: Klienti Bohemia Energy jsou v šoku. Miliardář Jiří Písařík dál prodává jejich elektřinu a plyn, zavání to podvodem

Písařík zahájil převod, ale soud tomu zabránil

Právnická společnost LitFin se kromě majetku Bohemia Energy chce zaměřit právě i na soukromý majetek manželů Hany a Jiřího Písaříkových. Žalobci jsou totiž přesvědčeni, že za ukončením činnosti firmy stojí svým jednáním právě majitelé. Mohlo zde dojít k porušení povinnosti řádného hospodáře, protože prodávali energii, kterou neměli nakoupenou.
Karolína Bauerová Posted on
https://bit.ly/3pTGicS


Bohemia Energy musí klientům nahradit škodu, říká právník a vyzývá k žalobě

Skupina LitFin, která se zaměřuje na financování soudních sporů a arbitráží, chystá skupinovou žalobu proti dodavateli energie, který minulou středu oznámil konec svých podnikatelských aktivit. „Bohemia Energy musí svým odběratelům nahradit škodu,“ zní ze společnosti právníka Maroše Kravce.

Firma podnikatele Jiřího Písaříka dodávala plyn a elektřinu do téměř milionu odběrných míst. Ukončení dodávek oznámila přesto, že měla se zákazníky uzavřené platné smlouvy. Ti se tak podle LitFinu ocitli prakticky přes noc v nejistotě, jestli si budou moci rozsvítit, uvařit či zatopit.

K fyzickému přerušení dodávek naštěstí nedošlo, protože energetický zákon zná „nouzový režim“ dodávek od takzvaného dodavatele poslední instance. Bývalým zákazníkům skupiny Bohemia Energy začaly automaticky dodávat energii větší společnosti, jako je E.ON, ČEZ, PRE, Pražská plynárenská nebo innogy. Ti však budou těmto klientům dodávat energii nanejvýš po dobu šesti měsíců, do té doby si zákazníci musí najít jiné dodavatele.
dále

Bohemia Energy musí klientům nahradit škodu, říká právník a vyzývá k žalobě

Bohemia Energy stále drží zásoby energií. A má z nich zisk, zní z trhu

Bohemia Energy stále drží zásoby energií. A má z nich zisk, zní z trhu
5 3 hlasy
Ohodnotit příspěvek

sdíletj na

5 3 hlasy
Ohodnotit příspěvek
3 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Lenka
30. 10. 2021 20:46
Ohodnotit příspěvek :
     

Smlouvy se snad musí dodržovat – i když se časem ukáže, že může být pro dotyčného ztrátová.
Kdo hraje na burze, musí počítat s tím, že mu to třeba taky nevyjde. Není co řešit.

BB Rad
30. 10. 2021 21:00
Ohodnotit příspěvek :
     

V “ právním státě “ se přece vždy najde řešení — vypadá to jen na zbytečné kecy . Škoda hubu dřít

krtek
30. 10. 2021 22:45
Ohodnotit příspěvek :
     

„Nechte ho, jen ať se bojí“. 🙂