Michail Chazin: Zázraky na politické mapě světa

Kvůli pochopitelným okolnostem pozorně sleduji události ve světě. Samozřejmě si nesmíme nechat ujít nejen ekonomickou, ale i politickou situaci, protože politická ekonomie je tak nazývána proto, že jak je známo, neexistuje ekonomika bez politiky.

V posledních dvou týdnech tedy došlo k události, která nebyla od konce 80. let:
na světě byly najednou tři „oranžové“ revoluce! Přesněji řečeno, pokusy tří takových revolucí.

První se měla konat v Kišiněvě. Ve skutečnosti se i uskutečnila, prezident země Dodon byl odstaven od moci, ústavní soud rozptýlil parlament a všichni očekávali nové volby, ve kterých měli vyhrát představitelé ovládaní oligarchy „prozápadního“ směru.
A najednou … Hlavní oligarcha Plachotnjuk prchá z Moldavska, ústavní soud přiznává své chyby a ruší rozhodnutí o rozpuštění parlamentu, prezident se vrací …

Zázrak, ano? Ale pojďme si připomenout, …co způsobilo, že Plachotnjuk uprchl? A rozhovor s americkým velvyslancem v Moldavsku, který byl zřejmě s něčím velmi nespokojen.
Vyvstává otázka – čím?
Existuje hypotéza…. Faktem je, že Trump nevyměnil velvyslance po nástupu do funkce.
Stále nedošlo k masové rotaci amerických velvyslanců, možná kvůli skutečnosti, že vnitřní konflikt USA nedává garanci loajality nově jmenovaných. A to znamená, že mnozí vyslanci pokračovali v práci pro Clintonovou a celý liberální tým, který se ve skutečnosti specializuje na organizaci “oranžových” revolucí.

Ale velvyslanci jsou velvyslanci, kteří poslouchají vedení.
A jestli tam byl přímý hovor z Washingtonu, velvyslanec musel poslechnout. Vlastně, hovor nemohl nebýt, protože jinak by americký velvyslanec nemohl uspořádat převrat. A jakmile přišel telefonát, americký velvyslanec si pozval Plachotnjuka (a možná i někoho jiného) … a následky byly vidět.

Mimochodem, velmi zajímavé komentáře se objevily v našem tisku, včetně liberálního.
V komentářích se hovořilo, že ztroskotání Plachotnjuka byl výsledek “spiknutí” Ruska, Evropské unie a Spojených států, aby údajně “dostaly” moldavské oligarchy.

Zde o tom pochybuji, protože kdyby nějaká dohoda byla před převratem, pak by se převrat vůbec neuskutečnil, a bylo by poměrně obtížné dosáhnout dohody v tomto procesu za současných podmínek.
Ale pro tisk (liberální, většinou) je to nesmírně bolestivý okamžik, to jsou rozpory mezi liberální linií (kterou tradičně nazýváme „americkou“) a pozicí Trumpa, který dnes formálně řídí USA.
Takže se musí napsat pochybné legendy, které dnes již neodrážejí oficiální americkou pozici.

Druhá revoluce měla být v Gruzii. Všechno bylo organizováno ještě lépe než v Kišiněvě.
Zjevná provokace s židlí (všude a vždy si host sedne tam, kam ho usadí hostitel), úžasně postavená scéna před parlamentem (v popředí děti s čistýma očima, staří lidé s ušlechtilými šedivými vlasy), kamery na speciálně připravené plošině (aby bylo vše lépe vidět) jeden po druhém přišly nejméně tři útoky cvičených militantních skupin, které se navzájem střídají.
A mučedničtí obránci parlamentu, kteří jen zázrakem odolali tomuto tlaku. A vulgární rusofobní kampaň
v tisku. Která naznačuje, že současná vláda je špatná, „pro-ruská“, ale militanti jsou vznešení hrdinové.

Ale pak začaly zázraky … Podle modelového plánu “oranžových” revolucí, druhý den měly být sakrální oběti.
Militanti by na náměstí už nebyli (je trénovali, peníze byly za ně utraceny, bylo by neziskové je zabít),
stříleli by na děti a staré lidi.

Dostali by svou skvělou gruzínskou „nebeskou stovku“ a útok by mohl pokračovat …
Vlastně si myslím, že snipeři už byli pořadateli připraveni. A v tu chvíli se neočekávaně všechno vyřešilo …
Lidé na náměstí prakticky nevyšli, nikdo střílel, militanti zmizeli ve stínu …

A já, jako analytik, mám přirozenou otázku: nebyl tam mezitím telefonát amerického velvyslance?
Na rozdíl od Moldavska neexistuje přímá odpověď na tuto otázku, ale můžete učinit věrohodnou hypotézu, že to tak bylo. A pak se začíná rýsovat tendence. Zatím jen rýsovat … A rychlá reakce Ruska, které naneslo velmi silný úder ekonomickým zájmům současné vlády Gruzie (která s největší pravděpodobností alespoň částečně o všem věděla, soudě podle skutečnosti, že gruzínská prezidentka podporovala rusofobní kampaň).
Tato ruská odpověď poněkud zchladila „horké hlavy“ v Tbilisi.

Třetí “oranžová” revoluce začala v Praze. Byl jsem v České republice před rokem a mohu říci, že abyste vytáhli flegmatické Čechy v takových číslech do ulic, musíte se opravdu hodně snažit. Samozřejmě je třeba vzít v úvahu specifika tisku, která, pokud se domnívají, že je to v jejich zájmech, značně zveličuje význam a rozsah procesu, ale i v tomto případě hovoříme o mnoho desítkách tisíc lidí.

Je třeba mít na paměti, že láska k liberálním myšlenkám v České republice prudce klesá (a viděl jsem to i před rokem), a určitě tam nemají rádi státní převraty. Přesto účastníci v procesu požadovali odchod premiéra, který mimo jiné, je obviňován z lásky k Rusku.

Co je zajímavé, informace o událostech v Praze byly jen první den, a pak se vše uklidnilo, a proto mám podezření, že organizátoři Oranžové revoluce začali mít s Českou republikou problémy.
Předseda vlády opět odmítl odstoupit. A opět existuje přirozený předpoklad, že americký velvyslanec zavolal…
Protože kdo jiný mohl proces zastavit?

Obecně zkouší se nějaký zajímavý trend, který vyžaduje pečlivou analýzu. Zejména kdo a proč. Mám dvě varianty, které nyní řeknu, ale jen jako hypotézy.

První je, že za pár dní v Ósace začne summit G20 a liberální síly velmi chtěly účastníkům ukázat svou sílu a schopnosti …

Namísto toho se to ukázalo jako rozpaky. Co se stane v Ósace, zčásti brzy zjistíme. A určitě uvidíme chování hlavních účastníků po summitu. A možná pak bude jasné, jakou dohodu loutkáři „západního“ globálního projektu chtěli překazit tím, že uspořádali tři „oranžové“ revoluce najednou.

A druhá hypotéza je, že hlavní revolucí se měla stát ta čtvrtá … V Rusku.

První tři měly maximálně podporovat potenciální účastníky, inspirovat je, vybavit je hesly a důvěrou.
Liberální média by tuto vlnu podpořila.

Společně s ruskou vládou, která radostně zvyšuje ceny pohonných hmot, devalvuje rubl (s nevyhnutelným zvýšením cen spotřebního zboží) a dává další „dobré dárky“ národu. Přesné k takové revoluci.

Některé další okolnosti lze připomenout, například kampaň v tisku, že Golunov byl zachráněn „národní solidaritou“, která „porazila státní moc“.

Sám Golunov, mimochodem, ví své, protože se schovával před svými liberálními příznivci.
Mimochodem, já s ním souhlasím, měl by poděkovat někomu z Putinova týmu, který včas vydal příkaz, díky němuž rychle opustil vězení a areál. A podle liberálních plánů – moje srdce to tak cítí, neměl vyjít vůbec.
Protože myšlenku posvátných obětí nikdo nezrušil.

Tento proces by mohl být svázán se zářijovými volbami, zejména proto, že u jednotlivých momentů je opravdu mnoho problémů. Neúspěch všech tří přípravných akcí (pokud tuto hypotézu přijmeme) však naznačuje, že možná existuje dohoda mezi Putinem a Trumpem v boji proti společným liberálním nepřátelům.

V každém případě je legitimní učinit takový předpoklad. Je to zvláštní obrázek. A já velmi doufám, že podle následných procesů ho objasníme.

https://khazin.ru/articles/10-vlast-i-obshhestvo/68926-chudesa-na-politicheskoy-karte-mira

sdíletj na