“MERKELOVÁ, VEM SI JE, MY UŽ S NIMI NEMŮŽEME ŽÍT!”, ŘEKOVÉ Z LESBOSU

ROMAN BEDNÁR

Na ostrově Lesbos se v sobotu konaly velké demonstrace proti EU i proti Merkel. Kolem 10 000 obyvatel se shromáždilo a dávali najevo, že už nemohou tak dále žít, jak musí žít v současnosti. Byli spokojeni a šťastní na svých ostrovech. Nyní je vše jinak.
Uprchlické vlny se na ně valí jedna za druhou. Především na Lesbos, který je od Turecka vzdálen jen několik málo kilometrů. Ostrované mají pocit, že jejich krásné ostrovy nejsou více jejich, že jim už nepatří. Uprchlíci změnili jejich život totálně. Lidé z ostrovů se těšili svobodě, takové svobodě, jak ji málokdo zná. A na jejich ostrovech bylo naprosto bezpečně. To vše se změnilo. Jejich ženy mají strach, co nikdy předtím neznaly.

Na ostrovech Lesbos, Leros, Samos a Chios žije okolo 210 000 Řeků a v současnosti i do 50 000 uprchlíků a migrantů. To je extrémní a katastrofální situace. Ostrované se obávají, lépe řečeno vědí s jistotou, že s příchodem jara a léta, kdy je moře klidné, se vydá k nim opět množství nových přistěhovalců.

V táborech, kde jsou uprchlíci umístění, jsou sprchy, toalety a postele jen pro 6 000 lidí. Situace proto skutečně je velmi explozivní. Všude v okolí táborů jsou množství odpadků a špíny. Množí se proto krysy.

Ještě před několika lety byly ostrovy velmi vyhledávanou destinací pro turisty. To je už jen minulost. Nikde jinde v Evropě není taková situace, že na čtyři domorodce připadá jeden migrant. V případě Německa by to bylo 20 milionů a v případě SR 1,25 milionů. Co však ještě není, může být – když se naplno rozběhne realizace migračního paktu OSN.

Primátor města Vathy na Samosu, v jehož okolí je až 7 100 uprchlíků, říká, že bitky v táboře a krádeže jsou tam na denním pořádku a nejednou i zabití po vzájemných sporech. Informuje o zoufalství domácích lidí, i o tom jak jim kradou ze zahrad slepice a ovce. Stěžuje si do Bruselu, že i ostrované jsou lidé a také oni mají lidská práva. Reakce však nepřijde žádná. Nakonec už jen rezignovaně dodává, že násilí a prostituce se u nich rozmohly jako nikdy předtím.
https://bit.ly/2S929uy

ANGELA MERKELOVÁ JE NEJVĚTŠÍ KATASTROFOU, KTERÁ EVROPU V POSLEDNÍCH PADESÁTI LETECH POSTIHLA

angelamerkel-eu-symbol

25.1.2020

LIBOR ČÍHAL

Každý komu to aspoň trochu myslí ví, že Angela Merkelová je největší katastrofou, která Evropu v posledních padesáti letech postihla. Vyjádřil se tak historik velkého jména Niall Ferguson ze Stanfordu v Davosu v hovoru s DieWelt. Dovedla Německo hospodářsky ke zdi a svými chabými státnickými předpoklady Evropu do globální bezvýznamnosti. Do historických knih vstoupí jako takticky brilantní předsedkyně vlády, ale strategická katastrofa. Tak dlouho svoji moc opevňovala a pojišťovala a mediálně manipulovala svojí popularitou, “zajistila Němcům pár let vysoké zaměstnanosti”, že ji žádný z rivalů nemůže ohrozit. Své zemi neotevřela cestu dopředu. Jako příklady uvádí historik překotný konec s atomovou energií v Německu a neúspěšná euro politika. Němci kvůli jejímu selhání mají nejdražší elektrickou energii na světě. Evropská zelená politika bude ještě víc nahlodávat konkurenceschopnost německého průmyslu.
Ferguson v DieWelt: „Unáhleným odchodem od atomu zpackala německou energetickou politiku a nyní to ještě prohlubuje. Představa, že Green Deal může podpořit ekonomický růst, je jedna z nejpodivnějších idejí, která dnes vůbec ve světě existuje“. Ferguson dobře zná historii a především její ekonomické konsonanty a naznačil pravdu, které Evropa neuteče. „Evropský projekt je u konce. Už se žádná další integrace nebude konat“.

Merkelová vystoupila včera v Davosu, Ferguson předpověděl o čem bude mluvit – o multilaterálním světovém uspořádání, o nadnárodních institucích. „Je to spíš jen pohádka. Tento liberální světový pořádek existoval jen velmi krátkou dobu po pádu berlínské zdi v devadesátých letech. Merkelová patří k této dekádě, kterou máme dávno za sebou! Nechápe to, je přesně stavěná jako Honecker s levičáckými médii za zády, Německu bude diktovat minimálně do 2021.“

„Ví vůbec Němci proč žijí v demokracii? Opravdu se domnívají, že přišla mávnutím kouzelného proutku, nebo že její zdroj se nachází v OSN. Tato kognitivní disonance je nanejvýš znepokojující. Merkelová není žádnou velkou Evropankou za níž se ráda vydává. V klíčových otázkách ji chybí vůdčí nadhled, který se dal pozorovat u Kohla. Silná fiskální unie je logickým důsledkem měnové unie, a proto bylo nezbytné pomoci Řecku v krizi. Pomoc zpackala, vyplodila nejistotu a vykonstruovala šok na evropském jihu. Nejzávažnější chybou jejího vedení byl přístup k imigrační krizi. Sociální a společenské důsledky jejího řešení bude Německo dlouho cítit. Společně s dlouholetým ministrem financí Schaublem způsobili evropskému projektu nenapravitelné škody, svým tvrdým postojem oproti Cameronovi mají velkou vinu na Brexitu.”

Jaká budoucnost pro Německo? „Japonsko bez koheze a stability“. Při zohlednění současných vývojových trendů v Německu – demografický propad, převažující „bizarní“ ideje kolem údajného růstového stimulování zelenou politikou a žádný společenský odpor proti této politice – počítá Ferguson s tím, že Německo se stane druhým Japonskem, zestárlé, malý růst, ovšem s malou inflací. S jedním velkým rozdílem, Německo ve srovnání s Japonskem bude mít velké imigrační problémy a politika se stane nestabilní. Japonsko bez soudržnosti a stability.

sdílet na