Maláčová chce řešit bytovou krizí opětovnou regulací nájemného aneb Déjà vu

7. 2. 2020 11:12 |

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) považuje zavedení regulovaného nájemného za jeden ze způsobů řešení bytové krize. Stát by tak stanovil maximální možnou výši nájemného. Ministryně pro místní rozvoj Dostálová (ANO) je však proti.

„Stát s tím něco musí dělat, protože už je to neudržitelné. Bydlení se stává ve všech velkých městech luxusem. My se v tuto chvíli velmi seriózně bavíme v sociální demokracii o regulaci nájemného,“ řekla Maláčová.

Regulace nájemného byla v platnosti do roku 2012 a týkala se 700 tisíc domácností. Právě popuštění uzdy vedlo podle sociálních demokratů k raketovému zvyšování cen bydlení ve velkých městech. Od roku 2014 se cena nájemného za metr čtvereční v Praze zvýšila o téměř 50 %.

Proti regulaci se ale vyhradila ministryně Dostálová.

„S důsledky regulace se potýkáme dodnes. Kvůli regulaci ná­jemného docházelo k brzdění oprav, nedocházelo k modernizaci bytů,“ uvedla Dostálová.

Podle Maláčové je také na místě regulovat služby typu Airbnb.

Je potřeba se bavit i o přísné regulaci Airbnb. Turisté patří do hotelů, nikoliv do bytů. Je to také o větší státní podpoře družstevnictví,“ uvedla Maláčová.

Dále by měla města a stát stavět vlastní byty.

„Jde o jediný nástroj, jak si mohou obce nebo stát hlídat, co se v těch bytech děje,“ vysvětlila Maláčová.

Obecní, městské a státní byty byly v minulosti běžné. Drtivou většinu z nich rozprodaly v prvních desetiletích po pádu socialismu administrativy během několika privatizačních vln. Prodeje často probíhaly za nevýhodných podmínek.

Částečně regulované nájemné funguje například v Rakousku. Tamní parlament přijal vloni novelu stavebních předpisů. Podle ní bude muset investor, který požádá o změnu územního plánu za účelem výstavby rezidenčního projektu, zajistit, aby nájemníci ve dvou třetinách bytů platili regulované nájemné. Parlament tím reagoval na rostoucí ceny pozemků a nájmů ve městech.

V samotné Vídni je pak 220 tisíc soukromých bytů, v nichž nájemci platí regulované nájemné. Dalších 200 tisíc bytů pak vlastní samotné město. Vídeň dlouhodobě kraluje žebříčku měst s nejvyšší kvalitou života na světě.
https://bit.ly/2Uyc6o3

sdílet na

9 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Editor
7. 2. 2020 23:10
Odpovědět  josh-xy

To víš slibem nezarmoutíš. to video mi nejde.

Editor
7. 2. 2020 23:54
Ohodnotit příspěvek :
     

Ač se to zdá nemožné, regulované nájemné pro staré smlouvy je i v New Yorku.

Editor
7. 2. 2020 23:59
Odpovědět  scipio

Na co sáhli to podělali. Třeba to co udělali se školstvím je normálně zločin.

Editor
8. 2. 2020 12:30
Odpovědět  Janinna

Jediná kladná věc ve školství je obnovení 8 letých gymnasií, že se chytré děti nemusejí na základní škole nudit. Já to snášel děsně nelibě a měl jsem každou chvíli za 5 ne protože jsem látku neuměl, ale protože jsem se nudil a pod lavicí si četl a když mě vyrušila, tak jsem nevěděl, na co se mě chvíli před tím ptala a neobtěžovala se tím, že by se zeptala znovu. Cílem nebylo zjistit co umím, ale nachytat mě a dát mi sardel. No, pár lidí jí vyvedlo z omylu, když jí udělali hloubkovou kontrolu příprav :), pak dala pokoj.

Editor
8. 2. 2020 22:38
Odpovědět  scipio

To ti tedy nevím jestli 8 letá gymnázia obnovovali, pokud si pamatuji, tak ta fungovala už před sametem.

Editor
8. 2. 2020 23:37
Odpovědět  Janinna

nebyla, byla jenom 4 letá, to je jediná pozitivní změna. Obnovu navrhl a prosadil ministr školství Adam.

Editor
8. 2. 2020 23:40
Odpovědět  scipio

Jo:)) máš pravdu nebyla… měla jsem desetiletý “fázový” posun:)) Akorát jsem chtěla svojí odpověd opravit, ale tys byl rychlejší:)