Maďarsko vysílá vojenské čluny na řeku Tisu, aby bránily Evropu

Maďarská vláda vyslala vojenské hlídkové čluny na říční hranici se Srbskem, aby tak zastavila ilegální přechody hraniční řeky Tisy do země, když ta se pro migranty pokoušející se dostat do EU stala klíčovým vstupem.

Maďarští činitelé říkají, že zde se zkouší každý den ze Srbska a z Rumunska dostat do Maďarska skoro 100 migrantských nájezdníků. Ozbrojené síly na pomoc Maďarské policii vyslaly 500 vojáků, aby to společně zastavili, hlásí BBC.

„Pokud přichází ve skupinách, tak mají vždy převaděče. Ti mají perfektní vybavení. Našli jsme u nich brýle pro noční vidění a nastražené podzemní senzory ke zjišťování polohy pohraničníků,“ řekl při nedávném interview maďarský náměstek ministra obrany Szilárd Németh.

„Mají nůžky k prostřihání plotů, zákopnické lopatky, seznamy adres, čísla taxikářů – mají vše, co přechod potřebují. Na přechody hranic do Maďarska jsou výborně připraveni,“ dodal Németh.

Minulý týden se maďarské pohraniční policii povedlo zahnat invazní skupinu 50 až 70 migrantů, která zaútočila na zranitelnou část hranice se slabším plotem na srbské hranici.

Hlavní bezpečnostní poradce ministerského předsedy Viktora Orbána György Bakondi toto narušení hranice komentoval slovy: „Násilná organizovaná skupina migrantů se v Röszke pokusila o invazi do Maďarska. Srbsko-maďarská hranice je pod těžkým tlakem, kdy jen v lednu se do Maďarska pokusilo proniknout 3 400 lidí.“

„I teď se ilegální skupiny shromažďují, ale tato skupina byla otevřeně agresivní a násilná,“ dodal Bakondi.

Minulý měsíc státní tajemník ministerstva vnitra Károly Kontrát uvedl, že v roce 2019 bylo zastaveno 17 200 ilegálních migrantů pokoušejících se o vstup do Maďarska. Kontrát rovněž varoval, že počet migrantů shromážděných na Balkánském poloostrově dosáhl 100 000 a tím vzniká potenciál pro vznik migrační krize podobné té, jakou jsme zažili v roce 2015.

Na počátku roku oznámila maďarská vláda, že počet vojáků nasazených na hranici zdvojnásobí.

By Eva Janssen 5 February 2020

sdílet na