nezařazenépolitika

Maďarsko navzdory křiku z Bruselu pokračuje v jednáních s Ruskem o nákupu vakcín

Podle maďarského předsedy vlády je nákup vakcín Evropskou unií příliš pomalý.

Maďarský premiér Viktor Orbán uvedl, že Budapešť bude pokračovat v jednáních s Ruskou federací, Izraelem a Čínou o vakcínách, protože jejich získávání prostřednictvím struktur EU je příliš pomalé.

“EU bohužel nakupuje vakcíny velmi pomalu, takže Maďarsko pokračuje v jednáních s Izraelem, Ruskem a také Čínou, protože pokud budeme čekat, bude naše nejistá situace pokračovat,” uvedl Orbán, citovaný maďarským vládním informačním portálem.

Připomeneme, že předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen uvedla, že země EU mají zakázán samostatný nákup vakcíny proti koronaviru.

Evropská komise zakazuje zemím EU nakupovat vakcíny bez souhlasu Bruselu.

Předsedkyně EK Ursula von der Leyen, která se chová spíše jako nový evropský Führer, uvedla, že nikdo nemůže vést paralelní jednání ani se dohodnout na paralelních dodávkách.

“Nikdo nemůže vyjednávat paralelně ani vyjednávat o paralelních dodávkách. Dohodli jsme se na jednání se šesti západními dodavatelskými společnostmi pouze společně, solidárně, se všemi 27 státy,“ uvedla. „Toto rozhodnutí je právně závazné pro všechny země EU.“

V tomto ohledu komentovala právo zemí EU současně nakupovat ruskou vakcínu “Sputnik V”, která není uvedena na seznamu Evropské komise, von der Leyen zdůraznila, že ruská vakcína musí být „plně certifikována v EU“.

„Euroführer“ zároveň nezmínila, že dříve Evropská komise uznala právo vnitrostátních regulačních orgánů států EU nezávisle certifikovat ruskou vakcínu pro jejich národní trhy
v případě nouze, například v případě nedostatku léků certifikovaných EU pro očkování populace.

Předsedkyně Evropské komise se tak ve skutečnosti distancovala od dvoustranných jednání zemí EU, včetně Německa a Ruska o výrobě vakcín proti koronaviru, když jsou v rozporu s pravidly EU.

https://bit.ly/3nECqrf

sdíletj na