nezařazené

MAAE je znepokojena: V jaderné elektrárně Záporoží se skladovaly obrovské zásoby plutonia a obohaceného uranu

MAAE je znepokojena: JE Záporoží skladovala obrovské zásoby plutonia a obohaceného uranu

Na území Záporožské JE byly uloženy obrovské zásoby plutonia a obohaceného uranu. Jejich objem se odhaduje na 70 tun.

Na svém Twitteru to oznámil novinář amerického listu Wall Street Journal Lawrence Norman s odvoláním na prohlášení generálního ředitele Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafaela Grossiho, které pronesl na ekonomickém fóru v Davosu.

Úředník tvrdí, že v Záporožské jaderné elektrárně bylo 30 tun plutonia a 40 tun obohaceného uranu, jehož stupeň obohacení neprozradil.

Vzhledem k tomu, že zmíněné materiály mohou sloužit jako suroviny pro výrobu jaderných zbraní, je MAAE touto situací velmi znepokojena. Grossi proto vyjádřil přání, aby se na stanici mohl dostavit zástupce mezinárodní organizace. Chce se ujistit, že není důvod k poplachu.

Existují pochybnosti, že Ukrajina skutečně měla tak kolosální zásoby radioaktivních materiálů. Pokud se to ale potvrdí a také pokud bude stupeň obohacení uranu a plutonia dostatečný pro jeho použití při výrobě jaderných zbraní, pak může nebezpečí hrozit celému evropskému kontinentu. Tím více pokud Zelenskij neblafoval, když mluvil o plánech na vytvoření ukrajinské atomové bomby.

Ve skutečnosti bylo toto jeho prohlášení jedním z hlavních důvodů, proč Rusko muselo zahájit vlastní speciální operaci. https://bit.ly/3PFPjkd

V jaderné elektrárně Záporoží bylo nalezeno dostatek uranu na výrobu jaderných zbraní

Specialista pro energetiku Kondratěv: v Záporožské elektrárně je dostatek uranu na výrobu jaderných zbraní.

Zásoby obohaceného uranu a plutonia na území Záporožské JE v Energodaru jsou nadměrné, takové objemy mohou být dostatečné pro výrobu jaderných zbraní, přiznal v rozhovoru s Lenta.ru zástupce vedoucího oddělení Ústavu energetiky a financí Sergej Kondratěv, který dohlíží na projekty v jaderném průmyslu. 

Dodal, že to zpochybňuje životaschopnost takových monitorovacích organizací, jako je MAAE  (Mezinárodní agentura pro atomovou energii) a Euratom ( Evropské společenství pro atomovou energii).

Na území Záporožské JE v Energodaru se nacházelo asi 30 tun plutonia a 40 tun obohaceného uranu.  Na svém twitterovém účtu to oznámil novinář The Wall Street Journal Lawrence Norman.  Odkázal přitom na prohlášení generálního ředitele Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafaela Grossiho na davoském ekonomickém fóru. Podle něj chce mít agentura jistotu, že nedojde ke ztrátě zásob jaderného paliva.

“Otázka stupně obohacení”

“30 tun plutonia, 40 tun obohaceného uranu je hodně, řekl Kondratěv. – Vzniká otázka, zda zde nedošlo k nějaké aritmetické chybě.  Další otázka se týká stupně obohacení plutonia a uranu.

Pokud se bavíme o uranu, tak pro výrobu jaderných zbraní by mělo být obohacení nad 80 procent, zatímco jaderné elektrárny zpravidla používají běžný uran obohacený na 2-5 procent. Ale například v Íránu už byly nastoleny otázky mezinárodního společenství u uranu obohaceného na 20-25 procent”, řekl Sergej Kondratěv

Specialista zdůraznil, že je nutné počkat na potvrzení informací poskytnutých novinářem a také na podrobnosti o incidentu. Dodal, že pokud se příběh potvrdí, klíčovou otázkou bude, jak byly získány materiály k výrobě takového objemu obohaceného uranu a plutonia, které spadají pod smlouvu o nešíření jaderných zbraní.

„Ukrajina jako strana mezinárodních dohod bude muset poskytnout vysvětlení. Situace samozřejmě může být značně obtížná. Protože např. společnost TVEL, která dodává jaderné palivo, odebírá vyhořelý materiál zpět. Toto pravidlo je přísně dodržováno a neumožňuje přijímající zemi provádět manipulace, které by mohly porušit smlouvu o nešíření jaderných zbraní.

Další dodavatel, společnost Westinghouse, však odpad z Ukrajiny neodvezl. K tomu bylo v černobylské zóně vybudováno speciální zařízení, které mělo zajistit dlouhodobé skladování.

To ale stále neodstraňuje otázky na Westinghouse a Státní inspekci v oblasti jaderné energetiky Ukrajiny, jak moc kontrolovaly situaci s nakládáním s jaderným palivem a vyhořelým materiálem,” dodal Sergej Kondratěv.

Hledání viníka

30 tun, jak poznamenal Kondratěv, se neobjeví za jeden nebo dva měsíce. Jednalo se tedy o dlouhodobý řízený proces. A na základě toho, že takové materiály by měly být pod pečlivou kontrolou a evidencí, měli být o situaci informováni jak Energoatom, tak dodavatelé jaderných materiálů.

“Ale samozřejmě jsou možné různé varianty. Možná to nebyl Westinghouse, ale zásoby poskytl někdo jiný. Otázkou také je, jak obohacený byl původně dodávaný materiál. Je potřeba si samozřejmě počkat na další komentáře. Protože se jedná o velmi velké objemy, dostatečné pro výrobu jaderných zbraní”, řekl Sergej Kondratěv.

„Ještě je ale potřeba zjistit strukturu jaderných materiálů, jak byly skladovány, jak se tento obohacený uran vyráběl, jestli byl do Záporožské JE dovezen obohacený, nebo zda probíhaly manipulace v jaderné elektrárně. V každém případě je to všechno velmi vážné,“ je si jistý Kondratěv.

Pokud se podezření potvrdí, bude to podle jeho slov vážný signál o životaschopnosti MAAE a Euratomu v otázce kontroly nad nešířením jaderných zbraní.

„Po dobu 15 let veškeré úsilí MAAE směřovalo k tomu, aby zabránila Íránu získat jaderné zbraně. A nyní se ukazuje, že v samotném středu Evropy se rychle vyvíjely události, které ohrozily veškerou kontrolu nad nešířením,“ uzavřel expert.

Záporožská JE je jednou z největších jaderných elektráren v Evropě. Její stavba začala v roce 1979 a poslední, šestá jednotka začala fungovat v roce 1996. Všechny jednotky stanice vyrobili v Rusku.

https://bit.ly/3x923rl

Kyjev reagoval na prohlášení o tunách uranu a plutonia v jaderné elektrárně Záporoží

Energoatom označil za falešné informace o desítkách tun uranu a plutonia v Záporožské JE.

Informace novináře The Wall Street Journal Lawrence Normana, který s odvoláním na MAAE informoval o desítkách tun obohaceného uranu a plutonia umístěných v jaderné elektrárně Záporoží, jsou falešné.  Uvádí to sdělení ukrajinského provozovatele jaderné elektrárny Energoatom.

„V jaderné elektrárně Záporoží nebyl a není skladován uran ani plutonium, které by mohly být použity pro vojenské účely,“ říká ukrajinská společnost.

https://bit.ly/39WnvYj

sdíletj na

5 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Milan ze Zahrady Čech
25. 5. 2022 23:40

Zajímavý na tom je, kdo s tím vylezl. Což mi nabízí přehršel konspirativních úvah.

Gales
26. 5. 2022 10:53

Když je to proti rusku,tak se tím nebude nikdo zaobírat.

primak
26. 5. 2022 17:09

Zde je o tom malá zmínka v Davosu, z ničeho nic,

States of concernMr Grossi took part in a panel discussion moderated by Carnegie Endowment for International Peace Distinguished Fellow, Moises Naim, titled ‘States of Concern’. Joined by Ukrainian Member of Parliament Alona Shkrum, Royal United Services Institute Director-General Karin von Hippel, and Munich Security Conference Chairman Wolfgang Ischinger, Mr Grossi spoke on the nuclear risks from the conflict in Ukraine and the renewed interest in multilateralism globally. A recording of the event is available for replay.

“You have bystanders, abstainers, analysts and you have problem solvers. You must have people who look at problems practically,” Mr Grossi said, describing the IAEA as a problem solver. He said the use of nuclear weapons was “unthinkable” and explained that the IAEA’s focus was on avoiding nuclear accidents derived from an attack on a nuclear power plant or the release of radioactive material. Mr Grossi added that the IAEA is seeking to visit Ukraine’s Zaporizhzhia Nuclear Power Station, under occupation by Russian forces, to verify that the 30,000 kg of plutonium and 40,000 kg of enriched uranium stored there have not been deviated for other uses.
https://www.iaea.org/newscenter/news/iaea-grossi-at-davos-nuclear-power-climate-change-and-ukraine

primak
26. 5. 2022 17:17

A zde je to na WSJ:
U.N. atomic agency chief Rafael Grossi said he is pressing for access to the Zaporizhzhia nuclear power plant in Ukraine, which is Europe’s largest such facility containing six reactors.
“We hope to go there to be able to prevent…a problem, or we end up finding that there are a few hundred kilograms of nuclear weapon-grade material going missing. This is what keeps us awake at night at the moment,” Mr. Grossi said at the World Economic Forum in Davos, Switzerland, on Wednesday.
The Zaporizhzhia plant has been under the control of Russian forces since the early days of the Ukraine invasion but Ukrainian staff continue to operate the facility. Mr. Grossi, head of the International Atomic Energy Agency, said the site contains 30,000 kilograms of plutonium and 40,000 kilograms of enriched uranium.
https://www.wsj.com/livecoverage/russia-ukraine-latest-news-2022-05-25/card/u-n-atomic-agency-chief-presses-for-access-to-zaporizhzhia-nuclear-plant-g7vHkGVBMtlvYgYQPakd

primak
26. 5. 2022 17:18
Odpovědět  primak

Ale jinak hlavní problém je Irán:
UN nuclear watchdog chief at loggerheads with Iran over uranium tracesRafael Grossi says it is hard to imagine any agreement to revive the 2015 nuclear deal before the IAEA receives satisfactory answers on this issuehttps://www.thenationalnews.com/world/europe/2022/05/25/un-nuclear-watchdog-chief-at-loggerheads-with-iran-over-uranium-traces/