Logický závěr mise: Spojené státy mohou přesunout své velvyslanectví v Afghánistánu na území kábulského letiště

Vzhledem k posílení pozic radikálního hnutí Taliban, americké velvyslanectví v Afghánistánu může být přesunuto na letiště v Kábulu.  Oznámila to ve čtvrtek televizní společnost CNN s odvoláním na diplomatický zdroj, uvádí agentura TASS.

Americké vedení zvažuje různé možnosti, jak zajistit bezpečnost zaměstnanců ambasády. Přesun diplomatické mise na letiště se jeví jako „nejpravděpodobnější“ z nich, protože to v případě potřeby umožní v krátké době vyvést diplomaty z Afghánistánu. Americká administrativa se navíc obává, že pokud bude ambasáda ponechána na svém aktuálním místě, může být přesun mezi letištěm a diplomatickou misí v budoucnosti nebezpečný.

Ve středu agentura Reuters uvedla, že se očekává, že ministerstvo zahraničí oznámí evakuaci „významného počtu“ zaměstnanců velvyslanectví USA v Kábulu. Podle zdrojů z řad úředníků pomůže s evakuací americká armáda. Za tímto účelem budou dočasně do oblasti převeleny další síly. Jak uvedla agentura, je to standardní praxe.

Mluvčí ministerstva zahraničí Ned Price na pravidelném úterním briefingu uvedl, že Washington neustále vyhodnocuje nebezpečí, kterému americká ambasáda v Kábulu čelí, a očekává snížení počtu svých zaměstnanců. Spojené státy podle něj „chtějí snížit počet těch zaměstnanců v Afghánistánu, jejichž povinnosti lze vykonávat jinde“.

Americký prezident Joe Biden 14. dubna oznámil, že se rozhodl ukončit operaci v Afghánistánu, která se stala nejdelší zámořskou vojenskou kampaní v americké historii. Spojené státy zahájily tuto válku v říjnu 2001. V květnu začalo stahování amerických vojsk. Bílý dům očekává, že odchod bude dokončen do konce srpna.

https://bit.ly/2VLvj8T

sdíletj na