Litva-Bělorusko: První krev. Irácký migrant nepřežil kontakt s litevskou demokracií. VIDEO

Státní hraniční výbor Běloruska potvrzuje informaci o úmrtí mladého muže neslovanského vzhledu na bělorusko-litevských hranicích. Informuje o tom Sputnik Bělorusko s odvoláním na prohlášení oficiálního zástupce resortu Antona Byčkovského.

“Včera v noci pohraničníci našli muže neslovanského vzhledu ve velmi vážném fyzickém stavu. Muž bohužel zemřel při poskytnutí první pomoci. V tuto chvíli probíhají řízení,” řekl Byčkovskij.

Incident byl okamžitě nahlášen prezidentovi Běloruska Alexandru Lukašenkovi.

“Reakce následovala okamžitě. Vyšetřovací výbor pod kontrolou státního zastupitelství dostal pokyn okamžitě zahájit vyšetřování. Proběhl rozhovor s místními obyvateli (informovali o zbitém muži, který později zemřel v náručí pohraniční stráže).” 

Úkolem bylo také najít příbuzné zesnulého, vydat víza, poskytnout veškerou pomoc při příjezdu do Běloruska k vyzvednutí těla.

Později se ukázalo, že zesnulý uprchlík původně pochází z Iráku.

Jedná se o první oběť bělorusko-litevské migrační krize, která trvá již čtvrtý měsíc.

Od května je pronikání nelegálních migrantů přes bělorusko-litevskou hranici stále častější. 

V průměru na území Litvy vstoupilo asi 100 lidí. Tam je přivítali bez obvyklé evropské pohostinnosti. Byli ubytováni ve špatně vybavených táborech, což vedlo ke vzpourám, které byly brutálně potlačeny.

Prezident Běloruska Alexandr Lukašenko otevřeně pohrozil, že litevské násilí povede k přílivu muslimských extremistů hledajících pomstu.

Tento týden došlo ke kvalitativní změně situace. 

Počet uprchlíků, kteří překročili hranici, se zvýšil na 270 denně. Hrozilo, že se situace stane zcela nezvládnutelnou. Ministryně vnitra Litvy Agne Bilotaite se rozhodla vytlačit nelegální migranty do Běloruska. 

Je jasné, že Iráčané nechtěli opustit území EU. Logickým výsledkem je použití násilí a první smrt.

Na hranici s Litvou našli běloruské pohraniční stráže pět iráckých občanů, kteří byli vyhnáni litevskou stranou, vykazovali vnější známky používání násilí s použitím střelných zbraní a známek kousnutí psem, informoval Běloruský výbor pro státní hranice.

“Dnes byla na místě pohraničního oddílu Lida zadržena skupina pěti iráckých občanů, kteří byli násilně vyhoštěni sousední stranou do Běloruska. Byli identifikováni jednotkou pohraniční stráže přímo na hraniční čáře,” vysvětlilo ministerstvo BelTA. .

Pohraniční oddělení také upřesnilo, že „cizinci měli vnější znaky použití násilí s použitím střelných zbraní a stopy po kousnutí od služebních psů“. Zraněným byla poskytnuta první pomoc, poté byli převezeni do zdravotnických zařízení, informovalo oddělení. 

Výbor pro státní hranice také distribuoval videonahrávku obětí:

Jak informovala „Alternativa“, před tímto incidentem litevský náměstek ministra vnitra Arnoldas Abramavicius řekl, že „použití síly proti migrantům na hranicích bude záviset na jejich chování“. 

„Pohraničníci mohou použít všechna nezbytná opatření k zastavení nelegální migrace,“ řekl.

Od začátku roku bylo na litevsko-běloruské hranici zadrženo 3 832 nelegálních přistěhovalců. To je téměř 50krát více než za celý rok 2020. Vilnius se snaží vrátit je do vlasti. 

Na konci května prezident Běloruska Alexandr Lukašenko řekl, že jeho země sloužila jako bariéra pro přesun nelegálních migrantů do sousedního státu, nicméně vzhledem k politickému tlaku ze Západu si Minsk klade oprávněnou otázku, zda má cenu v tom pokračovat.

Litva, která se snaží odrazit vlnu migrantů z Běloruska, říká, že plánuje postavit zeď vysokou 4 metry a dlouhou 508 km, aby se zabránilo migrantům v přesunu z Běloruska do Litvy. Protože v litevském rozpočtu na to nejsou peníze, budete si muset vzít půjčku minimálně 150 milionů eur.

P.S.

Dvojí metr Evropské unie. Pokud by takto mlátil migranty Orbán, tak by proti němu EU rozjela takovou kampaň, že by se nám protočily panenky. Pokud by Orbán postavil zeď vysokou 4 metry a dlouhou 508 km, budou na něj útočit jak sršáni.

https://bit.ly/2VujaVk
https://bit.ly/3yp8plL
https://bit.ly/3xrX6rz

sdíletj na

4 2 hlasy
Ohodnotit příspěvek
2 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Dany
5. 8. 2021 10:18

Proč migranti lezou do míst, kde je to nebezpečné?

BB Rad
5. 8. 2021 11:16

Tak nám pánové Litevci ukázali že co se naučili za druhé světové války od SS brigád , nic z toho nezapomněli . Dvojím metrem Bruselské EU bych to nenazval , spíše jako takový zaběhnutý systém který je možno použít ( zneužít ) operativně v jakékoliv podobě ,ale hlavně aby vyhovoval zlořádům & farizejům EU . A Goebbels si mne ruce – čistá práce , čistá práce