Lipavský: Česko je připraveno podpořit sankce proti Rusku

Praha ČTK – Česká republika je připravena i na nejhorší scénář vývoje na Ukrajině, řekl dnes ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). Česko je podle něj připraveno podpořit případné sankce proti Rusku. Zdůraznil potřebu zachování komunikace. Podle ministryně obrany Jany Černochové (ODS) Česko věří v mírové zakončení krize. Domnívá se, že není v zájmu Ruska situaci eskalovat. Černochová na tiskové konferenci potvrdila, že Česká republika daruje Ukrajině dělostřeleckou munici ráže 152 milimetrů. Odmítla upřesnit množství munice s tím, že s informací počká, až návrh projedná vláda.

Ukrajina podle ministryně poslala seznam požadavků, Česko si z něj vybralo pomoc v podobě dělostřelecké munice. Podle Lipavského ČR zvažuje i další formu pomoci. O personální pomoc Ukrajina Česko nepožádala, dodala ministryně. Česko patří podle jejích informací mezi pětici zemí, které už pomoc připravují, další se podle ní přidají.

Lipavský za nejhorší možný scénář označil vojenskou invazi Ruska na Levobřežní Ukrajinu, tedy její východní část na levém břehu Dněpru. Považuje ho za scénář, který si nikdo nepřeje a který se diplomaté snaží odvrátit. Je podle něj ale potřeba, aby bylo Česko připraveno. Poznamenal, že podle zpravodajských informací je na hranicích Ruska s Ukrajinou asi stotisícová armáda ve vysokém stupni bojové připravenosti. Útok podle něj může přijít i z Krymu a Běloruska. Záležitostí se každý den bude podle něho zabývat vnitroresortní skupina, která dnes vznikla na ministerstvu zahraničí.

https://livestream.com/accounts/17590784/events/10103393/player?width=640&height=420&enableInfoAndActivity=false&defaultDrawer=&autoPlay=false&mute=false

Situace zatím podle Lipavského není ve fázi, kdy by se mimořádně musela scházet vláda, na posledním zasedání kabinetu ve středu nicméně ministry o dění kolem Ukrajiny informoval. „Konzultujeme na všech nezbytných úrovních,“ uvedl Lipavský na dotaz, zda o situaci komunikuje i s prezidentem Milošem Zemanem. Ministr, proti jehož jmenování měl prezident výhrady, doplnil, že s prezidentem komunikuje vláda. Na Ukrajinu se Lipavský chystá společně s ministry zahraničí Rakouska a Slovenska 7. února.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov dnes podle agentury TASS uvedl, že Rusko v rámci bezpečnostních záruk požaduje, aby se vojska Severoatlantické aliance stáhla z Rumunska a Bulharska. Moskva již dříve vznesla vůči Západu požadavek, aby se NATO vrátilo do svých hranic z roku 1997. Obě balkánské země ruskou žádost jednoznačně odmítly.

Lavrov dnes v Ženevě jednal s americkým protějškem Antonym Blinkenem. Lavrov po schůzce řekl, že Spojené státy souhlasily s tím, že Rusku příští týden poskytnou písemné odpovědi na bezpečnostní požadavky Moskvy. Blinken na separátní tiskové konferenci potvrdil, že USA jsou připraveny odpovědět, Moskva ale musí zároveň reagovat na obavy týkající se Ukrajiny.

K situaci se již ve čtvrtek vyjádřil premiér Petr Fiala (ODS). Novinářům řekl, že Česká republika musí hledat cesty, jak Ukrajině pomoci a podpořit současně snahu zamezit možné ruské agresi. Česko podle něj nad situací na ukrajinsko-ruské hranici nezavírá oči a je znepokojeno ruskými vojenskými manévry, stejně jako celá Evropa či NATO.

Rusko rozmístilo u svých hranic s Ukrajinou a v Bělorusku desetitisíce vojáků. Kyjev i některé západní země tvrdí, že se Moskva připravuje na možnou invazi. Z Washingtonu v posledních dnech zaznělo, že Rusko by mohlo zahájit útok kdykoliv. Rusko, které v roce 2014 anektovalo ukrajinský poloostrov Krym a podpořilo proruské povstalce v Donbasu, popírá, že by chystalo útok. Podle Moskvy je stažení vojsk možné teprve tehdy, když od Západu získá požadované záruky.

4.2 12 hlasy
Ohodnotit příspěvek

sdíletj na

4.2 12 hlasy
Ohodnotit příspěvek
21 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Dany
22. 1. 2022 11:01
Ohodnotit příspěvek :
     

Co lže hajzl? Kdo v česku chce nějaké sankce proti Rusku? Zasloužíš rozkopad dršku. A ta paní černošková, tak té bych plivnul do toho zkuwenýho gzichtu.

ZMann
22. 1. 2022 13:00
Odpovědět  Dany

Na každou samici od prasete se vaří voda i na tuto vlastizrádnou verbež a myslín že bude velmi vřelá.

Petr
22. 1. 2022 11:06
Ohodnotit příspěvek :
     

Ukrajina bude pro USA druhý Vietnam.

krtek
22. 1. 2022 11:42
Ohodnotit příspěvek :
     

Uvalit sankce protip 5ti koalici.

ZRX1200
22. 1. 2022 11:49
Ohodnotit příspěvek :
     

Podržtašky a stupidní moulové, kteří si nevidí ani na špičku nosu. Podvodně se vetřeli do sněmovny a teď budou mluvit za celý národ. Jsem zvědav, co bude ten hlupák dělat, až NATO řekne, tak my jdeme, bojujte si s Ruskem sami.

ZMann
22. 1. 2022 13:02
Odpovědět  ZRX1200

Utečou na druhý konec zeměkoule, když nebudou lapeni a odměněni.

ZRX1200
22. 1. 2022 13:28
Odpovědět  ZMann

To by měli, protože tím, že posílají zbraně na Ukrajinu, se stávají válečnými zločinci. A doufám, že jako s takovými s nimi bude zacházeno.

Ivanko
22. 1. 2022 12:11
Ohodnotit příspěvek :
     

Další výkřik liberálního papouška. MZ čtvrté kategorie vyhrožuje rusku! Tak to mě pos*r prsa!

rony
22. 1. 2022 12:11
Ohodnotit příspěvek :
     

Ano, dodejme zbraně proti těm, díky kterým žijeme. Proti těm, kteří zachránili našim předkům životy, aby my jsme mohli žít.

Michal47
22. 1. 2022 12:31
Odpovědět  rony

Přesně tak, včera jsem o tom psal obšírněji u jiného článku! Rudá armáda holt nedobila všechen ten fašistický a kolaborantský ksindl z dob prote(n) tokrátu a z jeho lůna vzešel ten odporný lidský odpad, který zplodil ten hnusný hnůj, co si s nadává do tzv. „vlády“ a terorizuje celý národ. V Rusku by tahle „vláda“ dostala doživotí v nejtěžší kolonii na Sibiři s tvrdým pracovním režimem v kamenolomu, než by zdechla, to by bylo to nejlepší řešení pro náš národ!

ZMann
22. 1. 2022 13:38
Odpovědět  Michal47

Taková dovoléná ve Vorkutě pro tyto škůdce českého lidu by byla ideální.

OFI
22. 1. 2022 12:51
Ohodnotit příspěvek :
     

Chybu udělal už Stalin, že souhlasil s vytvořením Západního Berlína. To byla bota amerických imperialistů ve dveřích východního bloku. Achillova pata, kde to všechno začalo. Malá šance, která se za několik desetiletí proměnila ve velkou výhru.
Je to lekce z toho jak lpět na detailech v každé situaci a jak se nevyplácí velkodušnost. Všimněte si, že tyhle malé šance jsou pravidlem v jednání impéria. Taiwan, Jižní Korea, okupované území Sýrie atd. Prostě zachytit se drápem a čekat na historickou příležitost.

Pavel
22. 1. 2022 14:36
Odpovědět  OFI

Absolutní souhlas. Ten kdo četl několika svazkovou ságu spisovatele Travena o dělnících při těžbě dřeva v montériích, v Mexiku, tak možná zaznamenal jednu velmi zajímavou myšlenku, která se v románu vyskytla. Zní takto – proletariát nikdy nemůže natrvalo zvítězit, protože nedokáže dorazit svého protivníka. To se již v praxi několikrát ukázalo.

Albi
22. 1. 2022 13:02
Ohodnotit příspěvek :
     

Podpoříme sankce proti Rusku – a není to málo, Antone Pavloviči? Proč rovnou nevyhlásíme křížovou válku bezbožnému Rusku?

zdena
22. 1. 2022 13:41
Ohodnotit příspěvek :
     

Tohle mi připadá jako zrada na českém národu….. to už se lidi dost nebojí jejich kovidového řádění, fantasmagorických cen za elektřinu, matení dětí ve školách, rozmachu sexuálních odlišností a jejich oslavování, tajné přivádění nevzdělaných imigrantů z odlišných kultur, bože, ono jim snad přeskočilo… jsou hloupí nebo zlomyslní nebo co ???

Pavel
22. 1. 2022 14:25
Odpovědět  zdena

Paní Zdeno, oni jedou podle globalistických notiček a jim to zjevně vyhovuje. Vlastní lid, národ, kultura a jazyk je již vůbec nezajímá. Jejich státní příslušnost je asi plutokratická, protože plutokracii nezáleží na národnosti. Národností plutokracie je pouze moc a majetek. Tito lidé byli dlouho vybíráni a připravováni globálním kapitálem, aby provedli odnárodnění jednotlivých národních států a z lidu stvořili poslušné, nepřemýšlící otroky. Lidé si nevšímali co se děje, dostali předhozeno nějaké připitomělé pozlátko a tato pátá kolona se prozatím připravovala na převzetí moci. Když k tomu přidám masáž dětských a mladistvých mozečků ve školách, máme tu nyní to co vidíme.

ZRX1200
22. 1. 2022 14:31
Odpovědět  zdena

Nejsou hloupí, zlomyslní možná ano. Ale hlavně je to zrada, jak píšeš, už od listopadu 1989. Doufejme, že se blíží jejich konec.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Albi
22. 1. 2022 19:24
Odpovědět  ZRX1200

Nevěřte na pohádky.
ONI přežijí vždycky. Maximálně tak obětují své už dostatečně „vytěžené“ pěšáky (např. nějaké vlády), ale své plány neopustí.
Üklidní „lid“, dopřeje mu jeho 5 minut slávy, ale plány nezmění.

josef
22. 1. 2022 17:11
Ohodnotit příspěvek :
     

Vládne nám s prominutím DOBYTEK který uchvátil moc s pomocí falešných voleb. Otázka zní jak dlouho si necháme na sobě štípat dříví ?

David
22. 1. 2022 19:38
Ohodnotit příspěvek :
     

Nebezpečný kretén.

Jiří
22. 1. 2022 20:07
Ohodnotit příspěvek :
     

Až nebude žrádlo v Lidlu a záloha na plyn 20 tisíc tak lidem možná dojde co navolili za dobytek.