Lavrov: Nemáme zelenou, abychom dali zelenou.

Tak takhle reagoval ruský ministr zahraničí na otázku novinářů zda a kdy se uskuteční summit prezidentů Ruska a USA. Anthony Blinken a Sergej Lavrov 20. května 2021 – 11:04
V noci na 20. května se v hlavním městě Islandu konalo setkání ruské a americké delegace v čele se Sergejem Lavrovem a Anthony Blinkenem.

Rozhovor mezi vedoucími ministerstev zahraničí trval asi dvě hodiny. Podle Lavrova byla konverzace „velmi užitečná“ a dialog byl konstruktivní. Dodal, že další kroky ke zlepšení vztahů mezi zeměmi by měli stanovit Vladimír Putin a Joe Biden. Šéf ruského ministerstva zahraničí zdůraznil, že obě země stojí před obtížným úkolem „úklid trosek“.

Ministři zahraničních věcí dorazili do hlavního města Islandu, aby se zúčastnili zasedání Arktické rady, kterému bude Rusko předsedat v letech 2021-2023.

Před zahájením rozhovorů Lavrov poznamenal, že navzdory vážným rozdílům mezi Moskvou a Washingtonem při hodnocení mezinárodní situace a v přístupech k řešení globálních problémů je Rusko připraveno diskutovat „o všech otázkách bez výjimky za předpokladu, že tato diskuse bude upřímná, s fakty na stole a na základě vzájemné úcty. “

„Úkolem je určit, v průběhu telefonních rozhovorů našich prezidentů, jak budeme pokračovat v budování našich vztahů,“ řekl Lavrov.

„Nejdůležitější je, že se snažíme maximálně využít diplomatických příležitostí. Oceňuji, že projevujete právě tento druh přístupu. V těchto snahách se můžete vždy spolehnout na naši vzájemnost, “dodal ministr na adresu svého amerického protějšku.

Poznamenal také odhodlání Moskvy nastolit normální pracovní podmínky pro diplomaty obou zemí: „Budeme připraveni vyčistit trosky zděděné po předchozích správách Spojených států, pokud jde o fungování amerických diplomatických misí v Rusku a ruských diplomatických misí ve Spojených státech.“

Blinken  zopakoval tezi o snaze Washingtonu o „předvídatelné a stabilní vztahy s Ruskem“. Rovněž uvedl, že akce administrativy Joe Bidena vůči Rusku byly zaměřeny na ochranu národních zájmů, a nikoli na další eskalaci napětí ve vztazích.

„Není žádným tajemstvím, že mezi námi existují neshody. A pokud jde o tyto rozdíly, pak, jak řekl prezident Biden prezidentu Putinovi, budeme zodpovědní, pokud Rusko bude agresivně jednat proti nám, našim partnerům, našim spojencům. A prezident Biden to prokázal slovem i skutkem. Ne proto, abychom zajistili eskalaci, nikoli abychom dosáhli konfliktu, ale abychom chránili naše zájmy, “vysvětlil ministr.

Zároveň americký ministr poznamenal, že zájmy Moskvy a Washingtonu se shodují v mnoha oblastech, včetně boje proti pandemii COVID-19, změny klimatu, řešení otázek souvisejících s jadernými programy Íránu a Severní Koreje, jakož i situace v Afghánistánu.

„Věříme, že pokud budou moci vůdci Ruska a Spojených států spolupracovat … svět se stane bezpečnějším místem. A o to se snažíme, “řekl Blinken.

Setkání ministrů trvalo asi dvě hodiny. Jak poznamenal Lavrov v návaznosti na své výsledky, delegace obou zemí „hovořily více, než bylo plánováno“.

„Ten rozhovor mi připadal konstruktivní. Rozumí se potřebě překonat nezdravou situaci, která se vyvinula ve vztazích mezi Moskvou a Washingtonem v předchozích letech. Existuje spousta vzájemných blokací, nebude je snadné odhrabat. Cítil jsem, že Anthony Blinken a jeho tým byli odhodláni to udělat. Je to na nás, “řekl ruský ministr zahraničí.

Když hovořil o tématu vzájemné diplomatické přítomnosti obou zemí, Lavrov zdůraznil, že 44. americký prezident Barack Obama zahájil v tomto směru „začarovaný kruh sankcí“ na konci svého funkčního období. Vláda Donalda Trumpa nejenže nerevidovala kroky svého předchůdce, ale také přijala nová „protiruská a antidiplomatická rozhodnutí“, na která byla Moskva nucena reagovat, uvedl ministr.

„Tato řetězová reakce nikomu nevyhovuje. Stejný pocit jsem dnes cítil mezi americkými kolegy. Připravíme pro naše prezidenty návrhy týkající se těchto otázek a rozvoje dialogu o strategické stabilitě – to je klíčový úkol, na jehož vyřešení čeká většina států v mezinárodním společenství. To je povinností Ruska a Spojených států jako největších jaderných mocností, “vysvětlil ruský ministr zahraničí.

Podle Lavrova se strany dohodly, že budou pokračovat ve společných akcích v mnoha otázkách, včetně jaderného problému Korejského poloostrova, obnovy JCPOA v rámci íránského jaderného programu a situace v Afghánistánu.

„Myslím, že to byl velmi užitečný rozhovor. Budeme informovat naše  prezidenty. Naše setkání proběhlo na základě telefonického rozhovoru mezi Vladimírem Putinem a Joe Bidenem v dubnu tohoto roku. Doufám, že určí další způsoby společného úsilí o nápravu zjevně nezdravé situace v bilaterálních vztazích, “dodal ministr.

Novináři se také zeptali šéfa oddělení zahraniční politiky, zda Rusko „dalo zelenou“, aby uspořádalo summit hlav států, na což Lavrov odpověděl: „Nemáme zelenou, abychom dali zelenou.“

Blinken na svém Twitteru uvedl, že se setkal s Lavrovem, „aby vyhodnotil návrh stabilnějšího a předvídatelnějšího vztahu s Moskvou. Potvrdil jsem také naše odhodlání reakce na ruské akce proti Ukrajině a Alexeje Navalného,“ napsal.

„Ministr zahraničí Blinken se setkal s ruským ministrem zahraničí Lavrovem a hovořil o naší touze po potenciální spolupráci v Arktidě a dalších oblastech, a to navzdory skutečnosti, že i nadále považujeme Moskvu za odpovědnou za činy, které poškozují nás nebo naše spojence.“ uvedl na Twitteru  mluvčí amerického ministerstva zahraničí Ned Price.

Tisková zpráva ministerstva zahraničí rovněž uvádí, že Blinken vyzval Moskvu k propuštění dvou amerických občanů – Paula Whelana, který byl  za špionáž odsouzen na 16 let v kolonii s nejvyšší ostrahou, a Trevora Reeda, který byl odsouzen na devět let vězení  za boj s policisty.

(rp,prvnizpravy.cz, rt, foto:arch.)

sdíletj na

3 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
ZRX1200
20. 5. 2021 12:49

Nejhorší je, smrťáku, že když se o tomto bavím s našimi ovčany, či jim dát přečíst takový článek, tak na mě koukají jako na blázna a zarputile odmítají uvěřit. To, že podobné výroky slyšíme z úst lidí, kteří mají peníze i moc toho dosáhnout, jim nějak uniká. Prostě jako Židé, kteří chtěli do poslední chvíle věřit, že jdou do sprchy. Je to marný…

ZRX1200
20. 5. 2021 15:37
Odpovědět  ZRX1200

Nedávno jsem byl svědkem debaty skupiny důchodců, kteří si libovali, jak je to očkování super a že je třeba naočkovat všechny, nebo se toho nikdy nezbavime, no a taky chtějí cestovat apod. Bylo mi do pláče. Někteří známí už mě mají za ruského agenta a jsou zděšení mými názory, proto mě vždy zahřeje u srdce, když si přečtu něco od Irenky, Boletuse, nebo zhlédnu Pjakina. A Tvoje peprné komentáře sedí jak prdel na hrnec.

Editor
20. 5. 2021 19:14

První zprávy se dopustily chybného překladu názvu článku. Nadpis mi nedával smysl, tak jsem se na to vyjádření Lavrova podívala.
Lavrov nic takového jako „Nemáme zelenou, abychom dali zelenou“ neřekl.
Řekl doslova: «мы же не таможня, чтобы давать добро»…. takže řekl, že nejsou celnicí, která by měla něco schvalovat (dávat zelenou).