nezařazené

Ladislav Větvička: Tak mě zakazali.

Spisovatel, fotograf a cestovatel Ladislav Větvička je znám převážně jako autor populárních blogů na serveru iDNES a úspěšných knih. Ve svém díle využívá ostravského dialektu a slangu a komentuje aktuální dění v České republice i ve světě. Je držitelem devíti zlatých ocenění “Bloger roku”, přesto byl v minulém týdnu jeho blog ze serveru iDNES smazán. O okolnostech této události, která vzbudila na české literární scéně silné emoce, jsme si povídali v našem rozhovoru.

Láďo, minulýtý den jsme se dozvěděli, že někdo v pozadí vedení blogui DNES vystrnadil svého nejúspěšnějšího a nejčtenějšího blogera. Je to tak?

No, tak především bych chtěl říci, že se nic zvláštního nestalo. Jak zpívá Ladik Mišík – noviny nevyjdou ve zvláštním vydání, neshoří hvězdy a nevyschnou rybníky, kdopak si všimne, vždyť svět je tak veliký… Prostě jak řikame ve zkratce my synci z Poruby – no a kurva co? Prostě se kdosik rozhodnul, že to už bylo moc. Tak mě zakazali. Co je na tym divneho? Tak už to u nas chodi.

Pokud sis právně pamatuji, na iDNES jsi začal blogovat před patnácti lety. Kdy se začala politika serveru měnit, pamatuješ si nějaký konkrétní bodzlomu?

Určitě se situace změnila někdy v letech 2016-17, kdy mnoho nejčtenějších blogařů dostalo “padáka”, údajně kvůli porušení tzv. kodexu blogařa. Tehdy došlo k obrovskému propadu čtenosti blogu (soudím ovšem pouze podle mého pozorování). Začali mizet zajímaví autoři a blog se stal nudným. Zatímco předtím jsem něco napsal a konkurence mě za chvíli vytěsnila ze čtených míst, najednou nové blogy visely desítky minut i hodiny na titulní stránce. Zmizeli autoři, zmizeli i čtenáři. Z blogu se stala nuda, z prostoru svobodného vyjadřování se stala mrtvola. Byla to hrozná škoda.

Za oněch patnáct let jsi dle tvrzení administrátorů iDNES porušil kodex blogera celkem devětadvacetkrát. Jak se o takovém porušení autor dozvídá a ví vždy přesně, čím aktuální kodex porušil? A jaká je šance na úspěšné odvolání?

Ne, podle posledního sdělení jsem porušil gumová pravidla blogařa 29x za posledních pět let, nikoli za patnáct let. Není to nádherně absurdní? Dokonce se za to číslo i stydím. Já si myslím, že jsem tzv. kodex blogařa porušoval každym mym blogem. Ten kodex je totiž tak gumovy, že se ho da použit kdykoliv a jakkoliv. Takže mě vlastně uraža, že jsem ho za poslednich pět roku porušil enem 29x. Co se tyka technickych věci, autor se o tom dozvi obvykle vyjadřenim jakesik adminky, kera napiše, že došlo k poruše kodexu. Diskuse možna je, obvykle je ovšem zbytečna.

O jaké porušení se jednalo v tvém případě? Osobně jsem zaznamenala jen jeden případ, kdy se iDNES nelíbil Tvůj text před prezidentskými volbami.

Ja bych to snad ani nerozvaďel. Ale byly to obvykle srandovní a malicherné věci. Tzv. “kodex blogera” je totiž tak gumový obušek, že jím možete přetahnut kohokoliv. Přede mnou byly takto vyakčněny desítky výborných blogerů, takže se nic nového nestalo. To je dnes takový trend.

V jednom případě mi třeba vytkli, že nazyvam politiky vládní koalice jako “surikaty”. To vzniklo v okamžiku, kdy v jedné porubské knajpě sused zahlédnul šéfy pětikoalice postávající na jakesik tiskovce a ti mu připomněli tyto fajne opičky. To se podle kodexu nesmí.

Jindy mi vytkli, že jsem citoval svůj deset let starý blog na iDnes, ve kterém jsem předpověděl nevyhnutelnou horkou valku na Ukrajině. Kodex ovšem opakování vlastních textů zakazuje.

Jiné porušení bylo, že jsem uvedl link na fotky z jakési výpravy na Ukrajinu, umístěné na mém osobním blogu www.ladikvetvicka.cz. To kodex tež zakazuje, bo v jine části blogu je prý možno si objednat mé knihy. Paradoxně jsem všechny své knihy mohl propagovat přímo pod moju fotku na blogu iDnes a link na osobní blog tam mohl být též. Navíc skoro všechny moje knižky byly se souhlasem iDnes zdarma publikovány přímo na blogu iDnes, včetně “nejslavnějších” knih Zrnko písku, Některe baby su všechny stejne a Osudové setkání 1913.

Dalším porušením kodexu třeba bylo, když jsem po teroristických útocích a pokusu o puč v Kazachstánu popsal zážitky mého kolegy z Alma Aty a redakce mi text zrušila kvůli tzv. “závažným” porušením kodexu, a to “nedoložení zdroje “. Na druhou stranu, když jsem v jiném textu uvedl jako zdroj informace z protiproud.info, napsali mi: “Váš článek jsme byli nuceni stáhnout z hlavní strany Blogu iDNES pouze na Váš soukromý blog; protože jeho součástí je odkaz na web, který byl bezpečnostními složkami vyhodnocen jako nebezpečný a dezinformační.”

V posledním blogu mi vytkli, že: “na titulní straně nemohou být texty obsahující vulgarismy zvláště v titulku a perexu, pokud není vulgarismus ojedinělý a nevyhnutelný pro celistvost textu “. V titulku ani perexu nic závadného nebylo, posuďte sami – titulek: “Nadutci z Prahy chtěju zakazat vjezd do centra. Tak jim to vratime, ni?” A perex: “Kdysik sem si řikal, že neni možne, aby kdosik překonal hovadiny, kere tehdejša politycka garnytura předvaďa. Dneska si to už nemyslim. Den za dnem zme svědkama zvrhlosti, kere mladi polityci předvaďaju a dalši den se zas jini pokušaju překonat hovadizmus tych včerejšich.”

Pravda, v textu jsem nazval pražské úředníky, kteří chtějí zpoplatnit vjezd do hlavního města, “kokoty a idioty”, což ovšem naprosto dle kodexu považuji za nevyhnutelné pro celistvost textu, jelikož v souvislosti s jejich posledními kroky nezbývá než konstatovat, než že to su kokoti a idioti.

Další závažné porušení bylo, že jsem použil fotografii, která nebyla moje (ale byla se souhlasem autora) v případě fotografa Borise Rennera a jeho kalendáře na téma písniček Jarka Nohavici, nebo když jsem při recenzi knihy Alexandra Tomského o Chestertonovi použil citáty tohoto více než 80 let mrtvého autora.

A tak bysme mohli pokračovat dal a dal…

Kde mohou v budoucnu čtenáři najít všechny tvé texty z původního profilu na iDNES, který bude ještě tento týden smazán?

No, tak já zatím doufám, že nenavistna multikulturni sebranka nebude tak blba, aby resetovala patnact roku mych textu pro iDnes a vše vymazala. Přirovnali by se tím totiž ke svým národně – socialistickým předchůdcům, kteří nejdříve likvidovali a palili knihy a zanedlouho poté i jejich autory. Ale vyloučit to nemohu. Nenavist multikulturně-socialistických sil je ovšem nekonečná a mohou dosáhnout likvidace mých textů za posledních 15 let. Nevadí. Aspoň si čtenáři uvědomí, jak je důležité mít knihy ve vytištěné podobě. Protože vše elektronické… i data… i peníze, mohou být jedním kliknutím cenzora zlikvidovány.

(Pozn: K dni 7.9.bylo vymazáno všech 1300 blogů, napsaných Ladislavem Větvičkou pro iDnes za posledních 15l et, včetně unikátních fotografií, cestopisů a dobových politických postřehů)

Dostal jsi v reakci na počínání iDNES nabídky spolupráce z jiných serverů?

Dostal jsem jich mnoho. A k tomu desítky a stovky zpráv, ve kterých mě mí čtenáři podporují, stačí se podívat pod poslední blog, (než bude vaporizovany).

Dostal jsem i nemálo nabídek na spolupráci od osob a institucí, kerych si važim a kere mě udržují v pocitu, že není vše ztraceno a že mlčici většina se ještě dostane ke slovu.
Autorka rozhovoru: CECÍLIE JÍLKOVÁ
Foto: archiv Ladislava Větvičky

https://www.ladikvetvicka.cz

OMLUVA za chybně zformátovaný text, způsobený text. editorem systému.

sdílet na

38 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Pijack
17. 9. 2023 10:53
Ohodnotit příspěvek :
     

Dokud bude existovat EU, tak my budeme protektorátní zemičkou uprostřed Evropy neustále. NIC na tom nezmění demonstrace, ani ignorace režimu. Média a cenzoři nás budou dál systematicky vodit za nos a lidi typu Rychetského a Pávka budou dál hrabat díky podvádění celého národa. I kdyby se národ celý postavil proti EU, tak nic nesvedeme, protože u koryta na Hradě a ve Strakovce bude sedět partička zaprodaných slouhů, které nám je šedá eminence dosadí. EU se musí hlavně rozpadnout a zaniknout. Receptem je zrada dosazených europoslanců v samotném hadím hnízdě Bruselu… a to ještě s tím, že dokáží fyzicky odstranit dva hlavní rodinné klany Rothchieldů a Rockefellerů.

Rusticana
17. 9. 2023 15:25
Odpovědět  Pijack

Ano, souhlas! Můj názor je, že světýlko na konci tunelu je expres, který jede proti nám…

Helena
17. 9. 2023 19:21
Odpovědět  Pijack

V sobotu tam na demonstraci byla opravdu obrovská masa lidí – troufám si říci, že 100 tisíc nejméně. Pyjala to vnímal “okrajově” – tím vyslal ten jeho jasný signál, že volby byly zfalšované a mají za hotové, že zfalšují i ty další. Kdyby to tak nebylo, tak by s takovou masou lidí komunikovali, protože by jim šlo o právě volby další. Masa lidí na.raných na tyhle hajzly bez zodpovědnosti, vykonávající rozkazy z USA a Bruselu byla tedy obrovská.
Po týdnu jsem byla dnes nakoupit – za ten týden tak ukrutně zdražili – “montík” jogurt pro děti maličký kelímek dosud 28, dnes 35, nektarinky 70,- kg, pleny pro větší děti 1 300,- benzín přes 40. Vláda jsou neskuteční hajzli, kterým vládnou nadnárodní řetězce a pasáci z USA. Neskutečné. Tihle hajzlové se vesla nepustí, to už po dobrém nepůjde. A teď si agent Pávek jel pro další rozkazy do USA – hajzl.

Boomer
18. 9. 2023 18:54
Odpovědět  Helena

.. vy dáváte dětem místo skutečného jogurtu takový hnus?

Složení
Mléko 52 %
Smetana
Cukr
E1422 – Acetát zesíťovaného adipátu škrobu
Kakaový prášek se sníženým obsahem tuku 0.7 %
Pasta z lískových oříšků 0.5 %
Čokoláda v prášku 0.5 %
Škrob
Zahušťovadla
E407 – Karagenan
E410 – Karubin
E412 – Guma guar
E333 – Citronany vápenaté
Aroma

unor 2022
17. 9. 2023 11:16
Ohodnotit příspěvek :
     

Z Kremlu k nam prisly mraziky. Poradny mraz prichazi az z Bruselu.

Jirka
17. 9. 2023 14:25
Odpovědět  unor 2022

Tenkrát byla naděje na změnu a ta přišla. Bohužel tenkrát nikoho nenapadlo, že to bude z deště pod okap. A teď už naděje na nějakou změnu k lepšímu vidět není.

Gales
17. 9. 2023 11:31
Ohodnotit příspěvek :
     

No co.Mně taky blokli a nepos*al jsem se z toho.Ať sípnou.Je to Babiše,tak co jako s tím?

Bivoj
17. 9. 2023 17:20
Odpovědět  Gales

Jenže Babiše už Iděs není. Prodal to.

Gales
19. 9. 2023 16:15
Odpovědět  Bivoj

iDNES.cz (iDNES) je zpravodajský portál na českém internetu provozovaný společností MAFRA, která vydává také deníky Mladá fronta DNESLidové noviny a Metro. Většinovým majitelem společnosti byl od roku 1994 do roku 2013 německý Rheinisch-Bergische Druckerei und Verlagsgesellschaft GmbH, v červnu 2013 celou skupinu MAFRA koupil podnikatel Andrej Babiš prostřednictvím svého holdingu Agrofert.
Portál iDNES.cz je v provozu od 12. ledna 1998, měsíčně jej navštíví více než 4 miliony čtenářů. Obsahově úzce spolupracuje s MF DNES. Šéfredaktorem iDNES.cz je od 1. dubna 2023 Matyáš Kaiser.[1

Boomer
17. 9. 2023 11:44
Ohodnotit příspěvek :
     

..asi bude nutné nějakou zeď vyzdobit podobným nápisem, jako v roce 1983, kdy zakázali vystupování Mišíkovi.

Nechte psát Větvičku, vy impotentní smradi..

Pijack
17. 9. 2023 12:36
Odpovědět  Boomer

Možná by bylo vhodné nasměrovat naše mladé sprejery, beztak jich máme dost 🙂

katango
17. 9. 2023 12:44
Odpovědět  Pijack

Už jsem navrhovala úpravu hesla, nové by bylo Nechte zpívat Netrebko! Navrhovala jsem to teda jen doma, ale stejně.

Skeletor
17. 9. 2023 11:49
Ohodnotit příspěvek :
     

No a v čem je problém, copak existuje jen íDěs? Tak začne psát jinde a pokud jeho čtenáři budou chtít tak si ho velmi brzy najdou.

sergej
17. 9. 2023 12:23
Ohodnotit příspěvek :
     

Není sám protože tahle vláda snad hedžovek co vás koupí a třikrát prodají je takové
(ne)české tamaguči když v japonsku měli s toho děti šoufl po sanatoriích tak tady vás pošlou na párek když na to budete mít. A to vám ještě nezakázali a i mašinku diskotékářů (do brusele?) vám ztropili kejklíři herci a herky, co. Houby zle s taškařicí, no ne?

Zdena
18. 9. 2023 08:51
Odpovědět  sergej

Před rokem a půl mně smazali za to že jsem se ohradila proti hokejistovi Haškovi,nepsala jsem nic vulgárního jen jsem psala že mu dolary nesmrdely když se bombardovala Jugoslávie a že v Rusku taktéž hrál za peníze smazali mně a napsali mi že podporují fašismus a tečka .

sergej
18. 9. 2023 09:16
Odpovědět  Zdena

Má to jejich ideologickou logiku. A taky řekl churchil že 30. let po válce budou antifašisté fašisté. Dál to asi nepitval. 🙂

tupý hulvát
17. 9. 2023 14:16
Ohodnotit příspěvek :
     

Rád pana Větvičku čtu,je to chytrý chlap a napsal mnoho pravdy.Vzhledem k jeho antikomunizmu a poznámkách o totalitě minulého režimu mu ale tu zkušenost se svobodným a demokratickým režimem ZE SRDCE PŘEJI.

Boomer
17. 9. 2023 17:42
Odpovědět  tupý hulvát

.. jenže tenhle režim je od demokracie na hony vzdálen, oni ho totiž konstituovali bejvalí komunisti. Račte nahlédnout zpět do historie, tihle lidi svoje chování nezměnili, jen ty vlaječky, pod kterými mašírují, jsou jiné. Dienstbier, Komárek, Vaculík, Rychetský, Dubček, Jičínský, Uhl, Šabata, Kočárník, Čalfa, ………………………………. až po Hrad.

A bejvalej komunista je totéž co bejvalej černoch..

Boomer
17. 9. 2023 18:18
Odpovědět  Boomer

.. šmarjápano, já zapomněl na křesťana Pitharta!!

tupý hulvát
17. 9. 2023 23:46
Odpovědět  Boomer

Někteří pitomci se budou vymlouvat na komunisty ještě dlouho.

Boomer
18. 9. 2023 09:53
Odpovědět  tupý hulvát

.. no a někteří superpitomci nepochopí ani dnes, že důležitý je vždy začátek, jaké parametry jsou nastaveny a kdo v té době sedí u kormidla.

Jirka
17. 9. 2023 14:24
Ohodnotit příspěvek :
     

Bohužel svoboda slova se začíná podobat “svobodě slovaů za komoušů nebo i nacistů. Uznává se jen jedna pravda a bič na ty jiné se najde vždy. Já třeba dostal trvalý ban na Seznamu za to, že v článku :: “S takovými návrhy jděte do pr**le, vzkázal poradce Zelenského KissingeroviNevybíravým způsobem odmítl návrhy některých západních představitelů, aby se Ukrajina vzdala části svého území, poradce ukrajinského prezidenta Oleksij Arestovyč. Bývalého šéfa americké diplomacie Henryho Kissingera a další, kteří sdílejí jeho postoj, počastoval těmi nejsprostšími výrazy”
jsem si dovolil napsat diskuzní příspěvek v tom smyslu, že ten, kdo něco dostává zadarmo a je mu pomáháno, tak by se měl k dárci chovat slušně.
Takže ano, za výzvu ke slušnosti jsem doistal trvalý ban. Kdo se dovolí i jen nepatrně otřít o Ukrajince nebo Ukrajinu, stává se z něj okamžitě, jak by řekl bolševik – třídní nepřítel a my si republiku rozvracet nenecháme!

Velitel
17. 9. 2023 14:27
Ohodnotit příspěvek :
     

Další dukaz, že mezi agentem Burešem a agentem Pávkem není žádný rozdíl a multikulturní EU bolševici drží pohodlnou 80% většinu.
P.S. Surikata má s opičkou společného asi tolik jako Bureš a Pávek s čestným člověkem

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Bivoj
17. 9. 2023 17:21
Odpovědět  Velitel

Iděs Babiš už prodal.

jiří
17. 9. 2023 14:27
Ohodnotit příspěvek :
     

Děti.
https://www.facebook.com/100094074429518/videos/2209166569277514/

Pedro
17. 9. 2023 15:18
Ohodnotit příspěvek :
     

Lidem chybí hrdost. Okrádají nás hitlermarkety a furt jsou narvané. Jsou banováni v diskusích a lezou tam pořád. Pumpa naftu za 40, vedlejší 38, nestane se, aby tu pumpu lidi ignorovali-já na to mám že? Mě prodali včerejší rohlíky 4 kč kus(10ks), už mě tam nikdy neuvidí. Takhle se chovat všichni, tak nežereme odpad a vykukové by skončili, anebo by byli opatrní v ojebávání svých živitelů. mám pumpu u baráku, jezdím radši jinam, nepodporuju zmrda. Koupil jsem švestky, všechny červivé, už mě zmrd nikdy neuvidí. Lidi, bojujte aspon tímto způsobem.

Gales
17. 9. 2023 18:22
Odpovědět  Pedro

Zvykej si na proteiny. Červ se švestkou,pro začátek.

Pavel z Moravy
17. 9. 2023 20:50
Odpovědět  Pedro

Nespolupráce, tak jak to udělal Ghándí. Ale s kým, že jo. Nebojte se, to se zhroutí samo, úplně nás vyždímají, okradou, zaprodají a potom tu nastrčí novou tvář, která nás přifaří do velké říše. A lid Český, Moravský a Slezký za drobek z pánova stolu pokorně skloní hlavu a bude dál sloužit. Taková je bohužel realita tohoto národa. Jako jedinci jsme bez šance a 60 % a více tohoto národa neprobudíte. A oni navíc stejně neví, co by chtěli. Třeba si teď zase zvolí socdemáky s Babišem. Bez absolutní změny systému a s úplně čistými a nezkaženými lidmi, kteří se ještě nezkur.vili to je vše stále dokola a marné.

zuzana
17. 9. 2023 15:25
Ohodnotit příspěvek :
     

Q) The Storm Rider: Zprávy ze dne 17.9.2023

https://aktax.cz/q-the-storm-rider-zpravy-ze-dne-17-9-2023/

jiří
17. 9. 2023 16:13
Ohodnotit příspěvek :
     

Trochu delší dopis pana Grilla podpindosníkovi Fialenkovi, ale je v něm krásně shrnuta strašná doba, ve které žijeme a jak současná vláda je vládou diletantů a neodborníků.
https://tadesco.org/na-shledanou-v-lepsich-casech-pane-premiere/

zuzana
17. 9. 2023 17:34
Ohodnotit příspěvek :
     

Pentagon viní z neúspěšné Ukrajinské protiofenzívy Ruskou elektronickou válku

https://aktax.cz/pentagon-vini-z-neuspesne-ukrajinske-protiofenzivy-ruskou-elektronickou-valku/

Boomer
17. 9. 2023 17:46
Odpovědět  zuzana

.. no jo, taková drzost od těch Rusů, když přece každej ví, že nedokážou vyrobit ani budík! No viděl někdo v kráme ruskej budík? Neviděl!! Už ani ty šproty nedělají.. ;o)))))

katango
17. 9. 2023 19:00
Odpovědět  Boomer

Zkuste Kolobok – fyzický krám i eshop.

Já vím, že tak jste to nemyslel.

Pavel z Moravy
17. 9. 2023 20:58
Odpovědět  katango

Na nejpanskehodinky.cz jsou krásné ruské kousky. Kdo by tedy chtěl ruské. Má všechny ruské značky, třeba Sturmanskie s vnitřní pohyblivou mapou světa, která se otáčí a v daný čas ukazuje kde prolétal Gagarin. Další mají na zadní straně krásně provedený výstup Leonkova jako prvního člověka do vesmíru. Jsou to krásné kousky- automaty. To třeba pro ty, kdo mají rádi hodinky. Já tedy určitě.

katango
18. 9. 2023 11:09
Odpovědět  Pavel z Moravy

Dík za info. Já Rusy rozhodně nepodceňuju. A hodinky už dlouho nenosím.

Pokud někam jedu, jsou displeje v MHD, občas i pouliční hodiny. A pokud už v tom MHD sedím, dojedu, až dojedu, a koukáním na hodinky to neurychlím. A pokud opravdu potřebuju vědět, kolik je hodin, kouknu na svou tlačítkovou Nokii.

Pavel z Moravy
18. 9. 2023 12:52
Odpovědět  Pavel z Moravy

To já tady hodil jen tak do placu, že i Rusové vyrábí opravdu pěkné hodinky, když jste zmínila ten kolobok.

katango
18. 9. 2023 14:29
Odpovědět  Pavel z Moravy

Tam mají spíš jídlo, taky kosmetiku, doplňky stravy (včetně mumia) a tak.

Boomer
18. 9. 2023 09:59
Odpovědět  katango

.. no jo, ten nekoupitelný budík používal jako hlavní argument na jiném diskusním fóru jeden takový myslitel a polistopadový demokrat.. než se ten debil profláknul, že ho fabrika za komárů vyslala na zkušenou do “zakrytoj oblasti” kdesi v CCCP.
A bylo po švandě..