Krize UKRAJINAnezařazené

Kyjev obdržel první jednotku německého systému protivzdušné obrany


Ukrajinský ministr obrany Alexej Reznikov uvítal příchod systému IRIS-T jako začátek “nové éry protivzdušné obrany”.
Kyjev obdržel první jednotku německého systému protivzdušné obrany
Systém protivzdušné obrany IRIS-T SLM. © Global Look Press
Na Ukrajinu dorazila první jednotka nejmodernějšího německého systému protivzdušné obrany IRIS-T, potvrdil ministr obrany země Alexej Reznikov. Jeho německá kolegyně Christine Lambrechtová označila zásilku za důležitý příspěvek ke schopnosti východoevropské země bránit se před “raketovým ostřelováním”.

Reznikov ve středu na Twitteru napsal: “Na [Ukrajině] začala nová éra protivzdušné obrany. Stroje IRIS-T z [Německa] jsou již zde.” Ministr poznamenal, že Kyjev potřebuje více zbraní tohoto druhu, a argumentoval tím, že ochrana oblohy nad Ukrajinou před “teroristickým státem” Rusko je “morálním imperativem”.

O několik hodin později německé ministerstvo obrany zveřejnilo vlastní tweet, v němž zdůraznilo, že Berlín dodržel své slovo, a oznámilo, že “první systém protivzdušné obrany IRIS-T SLM dorazil na #Ukrajinu”.

V následné zprávě představitelé ministerstva citovali svou šéfku Christine Lambrechtovou, která zásilku uvítala jako “velmi důležitou podporu Ukrajině v jejím boji proti raketovému ostřelování, proti teroru”.

Na Ukrajině začala nová éra protivzdušné obrany 🇺🇦. Stroje IRIS-T od 🇩🇪 jsou již zde. Přicházejí 🇺🇸 NASAMS. Tohle je teprve začátek. A my potřebujeme další. Není pochyb o tom, že rusko je teroristický stát. existuje morální imperativ chránit nebe nad 🇺🇦, abychom zachránili naše lidi.

Původní příslib učinil německý kancléř Olaf Scholz již v červnu, původně byla dodávka plánována na listopad. Celkem čtyři jednotky tvořené velitelským vozidlem, radarovým vozidlem a odpalovacím zařízením na nákladním automobilu mají na Ukrajinu dorazit někdy v roce 2023.

Podle zpráv médií Kyjev požádal o nejméně tucet těchto supermoderních systémů protivzdušné obrany a nabídl jejich nákup přímo od výrobce, společnosti Diehl Defense.

“Nejmodernější systém IRIS-T SLM byl dodán z Německa na #Ukrajinu! Velmi důležitá podpora Ukrajině v jejím boji proti raketovému ostřelování, proti teroru,” uvedl ministr obrany Lambrecht na zasedání v Ramsteinu před zasedáním ministrů obrany #NATO v #Bruselu

– Verteidigungsministerium (@BMVg_Bundeswehr) 12. října 2022
Der Spiegel však tvrdil, že tři jednotky slíbené Berlínem ještě ani nebyly vyrobeny. 

Přitom vlastní německá armáda dosud neobdržela ani jednu jednotku pozemní varianty systému IRIS-T. To podtrhuje obavy některých německých politiků a médií, že Berlín dodávkami této techniky Kyjevu vážně vyčerpává své vlastní zásoby zbraní.

Ukrajina přitom donedávna soustavně pranýřovala Německo za jeho údajnou neochotu poskytnout těžké zbraně.


Podle bývalého ukrajinského velvyslance v Německu Andreje Melnika je systém protivzdušné obrany s účinným dosahem údajně až 40 km poměrně drahý. V rozhovoru pro časopis Wirtschaftswoche v červnu diplomat odhadl, že jedna taková jednotka by mohla stát přibližně 140 milionů eur (135,4 milionu dolarů).

sdíletj na

32 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
jirik
12. 10. 2022 20:17

Jen několik poznatků:

  • školení na tento systém trvá minimálně 6 měsíců
  • obsluhovat tuto mašinku bude kdo?
  • Je vůbec ta mašinka ve funkčním stavu?
  • jaká asi bude její životnost, až přiletí ruská raketa?
Markýza
12. 10. 2022 20:23
Odpovědět  jirik

Mašinku jistě dodávají i s vyškolenou obsluhou, co jste si myslel? Jaká ovšem bude jejich životnost……………krátká, řekla bych, kraťoulinkatá…….

jirik
12. 10. 2022 20:31
Odpovědět  Markýza
Gales
13. 10. 2022 11:03
Odpovědět  Markýza

No,třeba skončí v Moskvě na detailní vyhodnocení.

josef
12. 10. 2022 20:47
Odpovědět  jirik

Můj děda říkával. Důležité je vždy vědět kdo jsou naši a kdo jsou Němci. No a mašinka musí poznat, kerá rachejtle a letadlo je naše a které nepřátelské. To je problém pro techniku značně složitý a měla by mu pomáhat vycvičená a zkušená obsluha. Jinak? Jinak vyhozené peníze. O REB raději nepíšu. Kdepak se ta obsluha asi veme ?
Jo a někde jsem četl, že by Němsi rádi ruský plyn z plynovodu. Svatá prostoto … !

Gales
13. 10. 2022 11:00
Odpovědět  josef

Na Seznamu včera hejkali radostí nad tím,že jim ho Putin nabídl za lacino a oni to odmítli.Tak čort znáet.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
josef
13. 10. 2022 12:49
Odpovědět  Gales

A já si vždycky myslel, že každý vůl musí mít rohy. NEMUSÍ … !

Spike
21. 10. 2022 00:30
Odpovědět  josef

Němci by rádi ruský plyn, ale němečtí politici jim to nedovolí.

Veny232
12. 10. 2022 20:24

To jim stejně nepomůže.

Masunta
12. 10. 2022 20:32

Německý systém bude zničen za týden nebo dva týdny ?

Pan Tau.
12. 10. 2022 21:01
Odpovědět  Masunta

Německá armáda má munici na pouhé dva dny války
Problém je znám “už léta”, ale zhoršuje se kvůli ukrajinské krizi
Německý voják připravuje náboje během vojenského cvičení v Grafenwoehru na jihu Německa, dle AFP.
Německá armáda (Bundeswehr) má dostatek munice pouze na jeden nebo dva dny války, uvedlo v sobotu německé vydání zpravodajského webu Business Insider (BI) s odvoláním na zdroje z obranného průmyslu a parlamentu.

Podle BI Berlín výrazně zaostává za požadavkem NATO udržovat zásoby na nejméně 30 dní bojů. Tento problém je prý “znám již několik let”, neboť vojenská cvičení trpěla nedostatečnými zásobami.
Zásoby se dále vyčerpaly poté, co Německo spolu s mnoha dalšími západními zeměmi začalo posílat zbraně a munici na Ukrajinu poté, co Rusko v únoru zahájilo vojenskou operaci v sousedním státě.
Podle německé vlády dodávky zahrnovaly 53 000 nábojů pro samohybná protiletadlová děla, 21,8 mil nábojů pro palné zbraně a 50 raket pro ničení bunkrů.

Masunta
12. 10. 2022 22:48
Odpovědět  Pan Tau.

Ano, ano … Mně se líbí, jak je vlastně celé NATO vojensky degradováno ruskou, zatím málo početnou, armádou. V Rusku se vyrábějí střely, zbraně na 3 směny. Je to stále válečný průmysl skoro jako v dobách Var. smlouvy.
Rusko získává obrovité zkušenosti. Vojenské s valy si dovolují proklamovat jen USA. Asi by s početným letectvem i dalšími raketami dost dokázaly. Putin řekl, že jen blázen by chtěl bojovat s NATO – ale ono se to nyní z části děje.
Třeba Čínská armáda je na počty vojáků a techniky velmocí, ale bojovala naposledy ve druhé válce. Tedy je bez bojových zkušeností. Četl jsem, že je to i důvod, proč nikde nebojuje – aby se nezkompromitovala. Není to boj pravidelné armády, druhů vojsk. Pozemní vojsko nakonec rozhodne. Indie bojuje alespoň s Pákistánem. Že někdo někam vyšle misijní vojáky nebo pár specnazů, není boj komplexní – potažmo válka. Válka trvající týdny nebo měsíce. Spojený Západ plánuje jen bleskové, krátkodové válečky. Zkušenosti má i Sýrie, Izrael, asi i Írán.

Autor
12. 10. 2022 22:15
Odpovědět  Masunta

Tehdy až rozhodne Surovikin.

Masunta
12. 10. 2022 22:49
Odpovědět  Peter

Ano. Má schopnosti, logistiku, důvěru a věřím i prostředky.

Karel
12. 10. 2022 21:00

Za druhé světové války i Němci měli strach z Ukrajinců. Jak vidět, situace se opakuje. Ukrajinci si dupnou a Němci poslušně aportují. Ukrajinci svojí touhou ovládnout a diktovat, jsou velké nebezpečí pro celý svět.

Ketz
13. 10. 2022 02:44
Odpovědět  Karel

Měli různé negativní emoce, ani ne tak strach. A myslím si, že určitě ne respekt.

José
13. 10. 2022 13:07
Odpovědět  Karel

Nevím zdali z nich měli strach, ale ví se, že byli šokováni jejich brutalitou vůči Židům, Polákům a dalším…

jiří
12. 10. 2022 21:29

Systém Ukrajinské protivzdušné obrany, potlačený komplexem radioelektronického boje, zasáhl sám sebe.
https://avia.pro/news/podavlennyy-kompleksom-reb-kompleks-buk-udaril-zenitnoy-raketoy-po-svoim

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Keller
12. 10. 2022 22:34

Ukrajinci dostali jeden protivzdušný systém s dosahem 40 km. A to má Ukrajinu zachránit před ruskými raketami a střelami s plochou dráhou letu? Když tento systém dáte doprostřed Prahy, tak s velkými obtížemi ochrání Prahu – nic víc. Kam ho ukrajinci umístí? Vzhledem k tomu, že německá armáda tento systém ještě ve výzbroji nemá, tak se jedná o testování ve skutečných bojových podmínkách.

janle57
12. 10. 2022 23:13

Ukrajinský gauleiter Reznikov vzkazuje Helmutům: ” když nám nedáte Vaše rachejtle,
my Vám pošleme 10 miliónů zelených triček,kteří prověří akceschopnost Vašeho
sociálního systému “

Masunta
13. 10. 2022 08:47
Odpovědět  janle57

Co napsal Alexandr Isajevič Solženicyn ve své
knize z roku 1998 Rossija v obvale (Rusko v troskách), v kapitole Slovanská tragédie:
Nechť Bůh požehná Ukrajině její samostatný rozvoj, ale její neodpustitelnou chybou bylo její
nepoměrné rozšíření o území, která do Lenina nikdy ukrajinskými nebyla – dvě Doněcké oblasti,
celý jižní pás Novoruska (Melitopol – Cherson – Oděsa) a Krym. Kolik ruských občanů protrpělo
s nelibostí a úžasem tuto násilnou, ničím neoprávněnou a bez nejmenšího protestu, s ochablostí naší
tehdejší diplomacie uskutečněnou krádež Krymu během čtyřiadvaceti hodin. I jeho zradu při každém dalším krymském konfliktu. I bez sebemenších politických kroků nepochopitelné předání
Sevastopolu, démantu ruské vojenské slávy. Toto zlodějství udělala naše zvolená moc, ale my, občané, jsme včas neprotestovali. A nyní bude třeba našim nejbližším pokolením se s tím smířit na dlouhou dobu. Krádež Sevastopolu je nízkým zlostným pohrdáním celou ruskou historií 19. a 20. století.

Masunta
13. 10. 2022 08:47
Odpovědět  Masunta

Při všech těchto podmínkách Rusko nemůže v žádné formě bez váhání zradit mnohamilionové ruské obyvatelstvo na Ukrajině, zříci se naší jednoty s ním. Ukrajinské mocenské kruhy si zvolily cestu usilovného utlačování ruského jazyka.

Markýza
13. 10. 2022 13:18
Odpovědět  janle57

Oni tam ještě mají 10 milionů člověků??

Velitel
12. 10. 2022 23:47

Když došlo k sjednocení Německa tak se západoněmečtí soudruzi a jejich američtí okupanti dostlali k výzbroji Ericha Honeckera a sovětským raketám Vympel R-73. Zkusili nasadit Mig-29 s Vympel R-73 proti F16C a s hrůzou zjistili, že rakety R-73 sestřeluji jejich šrot 2x častěji . Začal horečný vývoj kopii Vympel R-73.Výsledkem byla raketa vzduch vzduch IRIS-T. Raketa to není špatná, ale je to prostě raketa pro odpalování z letadla na jiné letadla.
Nicmémě vzít takty vzduch vzduch naložit je na nákladák a k nim postavit radar od SAABu a říkat tomu PVO …
bojová hlavice Iris-t má je cca 11kg celá raketa řádově metrák a max rychlost 3M.
Pro porovnání 9M317ME pro BUK-M3 má 580kg, rychlost 4,5M, hmotnost bojové hlavive 6x vyšší,
Jeden ani 5 těchto systémů nemá žádný význam pro vývoj války. Kromě toho jakmile rusové zjisté kde stojí radary těchto hraček tak je zničí

Kylo Haka
12. 10. 2022 23:55

Co mi na té válce přijde škoda je, že pindosové nikdy nepoužijí megasuperhyper F-35. Chtěl bych je vidět padat jak hrušky. A pak sledovat ty tupé politiky, novináře a experty.

Masunta
13. 10. 2022 08:09

Nereagujte na trolla ani těmi nejlepšími argumenty a nebude ukojen.Troll jistě oceňuje i palce dolů, protože vidí, kolik lidí jej četlo. Reakce právě chce, aby opětoval a získal další reakce, ale měl by tu být jako kůl v plotě. I za nejlepší protiargumenty je troll placen – od kusu.

Masunta
13. 10. 2022 08:50

Možná tě i baví finančně podporovat trolla, ale více pobaven – tebou – je určitě troll. Nebýt takových jako právě ty, musel by si je vymyslet.

Pavel z Moravy
13. 10. 2022 11:19

Je vůbec možné, že jsme se dostali do područí takových hňupů? Svatá prostoto, za co si to náš národ zasloužil? Už se nebude říkat, vidím město veliké, ale pravděpodobně, vidím hlupáky veliké a to bude ještě lichotka.

Václav
13. 10. 2022 11:33

Jak to, že je možné z Německa projet až na východní UKR. Rusové ještě pořád nechali průjezdné tratě a silnice? Asi chtějí vyzkoušet co ta německá technika umí.Ale stále je mi divné, že se dá po UKR jezdit jako v míru.

jirik
13. 10. 2022 11:40
Odpovědět  Václav

Ber to tak, že probíhá současně s konfliktem na Ukrajině i demilitarizace Evropské unie a dalších států, které jsou NAZI/FASCHI zaměřené….

Pat
13. 10. 2022 17:05

3 nebo 4 antirakety ukrajinského systému protivzdušné obrany se bez úspěchu snaží zneškodnit Kalibr u Termopylu.

https://t.me/legitimniy/13798

Pat
13. 10. 2022 17:26

Rusové na Ukrajině používají novou taktiku proti ukrajinské protivzdušné obraně.
Na ukrajinské obloze jsou nejdříve vidět rakety vzduch-vzduch dlouhého doletu (nad 300 km) R-37M (RVV-BD), které mají odkrýt ukrajinskou protivzdušnou obranu.
comment image

https://www.armadnymagazin.sk/2022/10/12/ruske-sily-pouzivaju-nezvycajne-rakety-na-odlakanie-ukrajinskej-protivzdusnej-obrany/