nezařazené

Konstantin Dvinskij: Převrat v Nigeru. Prigožin si mne ruce

Konstantin Dvinskij

V Nigeru se moci chopila armáda a bezpečnostní složky (speciální služby). Profrancouzský prezident Mohamed Bazuma je svržen. Armáda ovládá klíčové administrativní budovy v hlavním městě Niamey. Hranice země jsou uzavřené, armáda varuje, že bude reagovat na jakýkoli zásah. Spojené státy a OSN vyzvaly k „urychlenému“ propuštění nigerského prezidenta.

Pro ty, kteří nejsou příliš obeznámeni s africkým kontinentem, malá lekce zeměpisu. Niger – stát v západní Africe, v zóně francouzských zájmů – je bývalou kolonií Francie. Stát nemá přístup k moři, nachází se převážně v poušti, hraničí s Mali a Burkinou Faso. Populace země je téměř 25 a půl milionu lidí.

V Nigeru se nachází strategické uranové doly, které jsou zásadní pro francouzský jaderný program. Pokud rebelové prosadí svou moc a opustí profrancouzský kurz, bude Paříži zasazena vážná rána.

Francie vyrábí 70 % své elektřiny v jaderných elektrárnách, což je nejvyšší podíl jaderné energie na pokrytí národní spotřeby elektřiny na světě. Země má 56 reaktorů, což Francouzům umožňuje být lídry ve vývozu elektřiny. Francouzský průmysl si udržuje konkurenční výhodu díky mírumilovnému atomu.

Takové úspěchy byly možné především proto, že Francie má svůj vlastní zdroj uranu. Jedná se o ložiska v Nigeru. A přestože samotná africká země produkuje pouze 5 % světové uranové rudy, její podíl na francouzské spotřebě uranu se pohybuje od 30 % do 45 %. Bez Nigeru je energetická suverenita Francie nemožná.

Nabízí se také otázka o budoucnosti francouzské vojenské letecké základny v Nigeru.

Někteří vůdci vojenského povstání mají vazby na vojenskou juntu v Mali, která zaujímá otevřeně proruský postoj. Mnoho vůdců povstání v Nigeru je spojeno s armádou Mali, kde před časem díky PMC “Wagner” vzniklo proruské vedení. Francouzská armáda hanebně uprchla z Mali právě do Nigeru, který stále zůstává fragmentem francouzské koloniální říše.

Je pozoruhodné, že Prigožin nejenže neopustil své africké projekty, ale také vyjádřil přání je rozvíjet a posunout na novou úroveň.

Prigožin dnes v Petrohradě v rámci Rusko-afrického ekonomického a humanitárního fóra jednal s představiteli Středoafrické republiky.

Petrohrad. Fórum Rusko – Afrika. Vysoce postavení představitelé Středoafrické republiky ve společnosti Jevgenije Viktoroviče. Otázkou je, jak je možné, že po událostech z 24. června (pokud se vše stalo tak, jak nám bylo řečeno) bylo umožněno, aby se Jevgenij Viktorovič setkal s tak významnými hosty? Ano, dokonce i na kameru. Buď vše není tak, jak nám říkali, nebo jde o první případ v historii Ruska, kdy bylo odpuštěno „novodobému zrádci“. Přikláníme se k prvnímu. GEOPOLITIKA CIVILIZACÍ

Myslím si, že Rusko by mělo pomoci Nigeru ukončit neokoloniální politiku Francie a zbavit zemi francouzského vlivu. Naštěstí na to máme nástroje.

https://1url.cz/puQrm

V hlavním městě Nigeru se konala demonstrace s proruskými hesly

Několik stovek lidí se shromáždilo před budovou nigerského parlamentu v Niamey, lidé skandovali hesla proti vlivu Francie. Zazněla tam hesla na podporu Ruska, uvádí TV5MONDE.

Účastníci demonstrace požadují, aby Francie „nechala Niger na pokoji“. Spolu s protifrancouzskými hesly zazněla i hesla proruská, zejména zazněly výkřiky „Ať žije Rusko!“, uvádí TASS.

Je třeba poznamenat, že ti, kteří se shromáždili poblíž budovy parlamentu, vyzvali ke stažení francouzských jednotek z Nigeru a očekávají pomoc od Ruska při řešení situace v zemi. 

Obyvatelé Nigeru podporovali rebely a… Rusko.

Na Západě nastal rozruch. Francie, USA a EU vynaložily značné částky na posílení bezpečnosti Nigeru a jeho bezpečnostních sil. Kromě toho je v zemi asi 700 příslušníků americké armády.

Generální tajemník OSN António Guterres převrat odsoudil a vyjádřil Bazumovi podporu. 

List Financial Times napsal, že prezident byl téměř jediným západním spojencem v regionu. Ostatní země, ve kterých se odehrál převrat, zcela změnily své postoje z prozápadních na proruské.

Oficiální orgány Ruska svou radost neprojevily. Ruské ministerstvo zahraničí vyzvalo strany konfliktu v Nigeru, aby se zdržely použití síly a všechny sporné otázky řešily dialogem.

“Ať žije Rusko” – skandují obyvatelé Nigeru, kteří se shromáždili u budovy Národního shromáždění:

Ruská vlajka před prezidentským palácem v Nigeru.

Po státním převratu a svržení Mohameda Bazuma bylo navrženo projednat situaci na okraj rusko-afrického summitu.

Za jednu z možností vývoje událostí se považuje pozvání PMC “Wagner” do země k obnovení pořádku a také k vyloučení možnosti nátlaku Francie, která chce ovládnout uranové doly Nigeru.

https://vz.ru/news/2023/7/27/1223114.html

sdíletj na

12 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Milan ze Zahrady Čech
27. 7. 2023 20:50

Prigožin je zřejmě v Rusku. Objevil se v Petrohradu27. července 2023 16:26 Majitel Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin se dnes objevil ve druhém největším ruském městě Petrohradu na summitu Rusko-Afrika. Deník Daily Mail upozornil na jeho fotku s mužem, který je pravděpodobně členem delegace Středoafrické republiky. Na snímku se viditelně usmívá.
https://eurozpravy.cz/zahranicni/prigozin-je-zrejme-v-rusku-objevil-se-v-petrohradu.9mviu85p

Milan ze Zahrady Čech
27. 7. 2023 20:53

A něco z jiného soudku:
Začal hlavní úder ukrajinské protiofenzivy
dnes 10:32 – Washington
https://1url.cz/1uQuu

Pro představu, abyste věděli. jak takový hlavní úder vypadá:
Ruská armáda ničí nepřítele podél celé frontové linie: byla zasažena živá síla a vojenské vybavení ve 123 okresech. …
Ruská armáda pokračuje ve speciální vojenské operaci … Ozbrojené síly Ukrajiny během dne pokračovaly v neúspěšných pokusech o útočné operace…
https://rusvesna.su/news/1690457424

Při včerejší ofenzivě v oblasti Rabotino ztratil personál 116. brigády ozbrojených sil Ukrajiny sedmdesát procent mrtvýchDnes, 19:05

Po vyhlášení druhé, „hlavní“ fáze protiofenzívy, ukrajinské velení, s tvrdohlavostí odsouzených, jako na začátku června, vrhlo značné síly do prolomení naší obrany v oblasti vesnice Rabotino v směr Záporoží. A opět vše skončilo pro Ozbrojené síly Ukrajiny stejně: stovky zničených ozbrojenců, desítky obrněných vozidel vyhozených do povětří a vyřazených jinými prostředky ničení obrněných vozidel, včetně západních.
https://1url.cz/quQui
Zkrátka boje zesílily, ale řežou bandery všude.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Albi
27. 7. 2023 22:26

Hahaha – náš pravdomluvný a vždy dobře informovaný mainstream – konkrétě žumpa Seznam:
https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-evropa-facka-pro-putina-nektere-africke-staty-na-summit-do-ruska-vubec-nedorazi-jine-poslou-nahradniky-40438926
“Sedmnáct hlav států místo pětapadesáti. Dvoudenní summit Rusko–Afrika v Petrohradě má na africké straně mnohem menší účast, než si Moskva přála. Je to v důsledku odstoupení Ruska od tzv. obilné dohody umožňující bezpečný vývoz ukrajinských a ruských zemědělských produktů právě do afrických států, někteří mluví o „dýce do zad“. 🙂

A k vítězné ofenzívě SeznamZprávy:
“Prezident Volodymyr Zelenskyj ve čtvrtek v noci zveřejnil video, ve kterém ukrajinští vojáci oznamují, že osvobodili vesnici Staromajorske v Doněcké oblasti, píše list Ukrajinska pravda.
Sám Zelenskyj okomentoval video slovy: „Náš jih! Naši chlapci! Sláva Ukrajině!”

Celá jedna vesnice osvobozena! Asi ji Rusové zrovna opustili. Ale nemusí pršet, stačí, když kape. 🙂

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Milan ze Zahrady Čech
28. 7. 2023 00:29
Odpovědět  Albi

S těmi sedmnácti hlavami států je to ze strany KoZy finta pro idi-oty líné si dohledat fakta, a ze strany afričanů, kterým KoZa kroutí ruce, vzor Chytrá horákyně – krom těch 17-ti státohlav tam totiž bylo ještě dalších 32 zástupců afrostátů na různé úrovni – podle toho, jak velký bobky mají z Kozy. Takže ve skutečnosti účast 49 zástupců afrostátů z pětapadesáti, což je ve finále o čtyři víc než na předchozím summitu – a je celkem fuk, že tehdy jen státohlavy. Navíc si mezi sebou řeknou co za tím, že státohlava nemohla, a nasr-anost na KoZu se jen navýší.
Pár dobronáladových titulků z Rusvesny:

Prezident Ugandy nabídl Rusku spolupráci při výrobě satelitů

Putin: Rusko pomůže Africe předcházet konfliktům

Masakr na křídle Arťomovska: 200. brigáda ničí ozbrojené síly Ukrajiny s celými jednotkami 

Jak říkám – protiofenzíva jak bejk. Bane, tlačej na ně bandeři fest a není to sranda, ale dostávaj na pr-del ještě víc fest a je to ještě míň sranda.
K té obilné dohodě – zaregistrovala jsi někde, že by Afričani bečeli a duřili se, že kvůli tomu odstoupení Ruska od obilné vyj-ebávky jim hrozí hladomor? Já tedy ne.
O to víc ale za ně bečí a duří se KoZa. Asi je měkkosrdcatá.


Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Pavel z Moravy
28. 7. 2023 10:48

Kristova noho, co nám to tady řídí naše osudy. To již není ani k poblití. Já si vždy myslel, že dožiji alespoň v trochu normální společnosti, ale že to bude v takových zvratcích, to jsem nemyslel. Kdyby tohle viděl třeba De Gaulle, musel by se pozvracet s námi.
.

Boomer
28. 7. 2023 15:43

.. KOZA mečí jak na nože braná, alébrž přichází o kšeft s obilím pro Afriku. Nejde ani tak o prachy, ale o protislužby, ústupky, zavírající se investiční vrátka, v dáli mizící těžební koncese..

Standa
28. 7. 2023 16:33

Je vidět , že KoZa nemá kozy : Proto tak ječí!Číně vyčítají, že dodává RF technologie a nesmrtící pomoc.Sami dodávají tanky , letadla , granáty….někdo může a někdo nesmí.Dvojí metr.. Čína ví , že by byla druhá na řadě v případě porážky RF.
Smrt Ukrajinskému fašismu!!!!

Vlastimil Čech
28. 7. 2023 18:31

“…stovky zničených ozbrojenců,…”
hrozné! Hrozné… česky řečeno, znamená to : “stovky zabitých lidí” . Stovky vdov, sta sirotků!
Toho Zloprcka židovského, kokainistu a šulinopianistu, třikrát knězem prokletého budou v pekle důkladně mučit. Satanáš se už určitě těší!

Milan ze Zahrady Čech
28. 7. 2023 20:11
Odpovědět  Vlastimil Čech

🙂

Frank1
28. 7. 2023 09:23

Afrika bude ruska. Ted se konecne vyplaci, ze spousta Aifricanu vystudovala v Rusku.
Zapadni kolonialiste se v Africe svym kolonialismem znemoznili, Francie z Mali utekla. Nigerie ma Uran, ktery Frantici potrebuji.

Gales
28. 7. 2023 10:04

I v Nigeru ví kdo je jejich nepřítel a pijavice.Teď mají možnost se jich zbavit.Prigožin má kšeft,jestli ho Lukašenko pustí.Možná se jeho vojáci rozdělí na dvě skupiny.Jedna zůstane a druhá půjde.

Pavel z Moravy
28. 7. 2023 10:39

Tak to je nádherná zpráva, den vypadá hned lépe. Manon ve filmu Manon od pramene také běhala sem a tam a volala Koza, koza.