nezařazené

Konec americké noční můry v Afghanistánu. Tálibán a USA podepíšou mírovou dohodu

Válka v Afghanistánu se chýlí ke konci. Afghánské islamistické hnutí Tálibán podepíše 29. února před mezinárodními pozorovateli mírovou dohodu se Spojenými státy. Smlouva by mohla ukončit 18 let trvající konflikt a otevřít tak cestu k poválečné obnově země. K podpisu dojde na neutrální půdě v katarské metropoli Dauhá.

Dohodou si Spojené státy připravují půdu pro postupné stažení většiny z 13 000 vojáků působících v Afghanistánu. V první fázi by měl být kontingent zúžen na 8600 vojáků, kteří by měli jako doposud na starosti zejména výcvik Afghánských bezpečnostních složek.

Podpis dohody oznámil americký ministr zahraničí Mike Pompeo. Po podpisu dohody 29. února by měla následovat vnitroafghánské rozhovory o nastolení trvalého klidu zbraní. Podmínkou pro podepsání dohody je ale statisticky měřitelný pokles násilí v Afghánistánu.

„Po desetiletích konfliktu jsme dospěli ke shodě s Talibánem na významném zmírnění násilí v Afghanistánu. Je to důležitý krok na dlouhé cestě k míru. Vyzívám proto Afghánce, aby tuto příležitost využili,“ napsal Pompeo.

Vyjednanou shodu potvrdilo i samotné hnutí Tálibán.

„Obě strany nyní vytvoří vhodnou bezpečnostní situaci před podepsáním dohody,“ uvedl mluvčí Tálibánu Zabiulláh Mudžáhid.

Oznámení o podpisu mírové dohody radostně uvítal generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Podle něj se jedná o první krok k trvalému míru v zemi, kterou válka sužuje již skoro 20 let.

„Vítám dnešní oznámení, že bylo dosaženo shody na významném zmírnění násilí v Afghanistánu. Mohlo by to otevřít cestu k jednání mezi Afghánci, k trvalému míru a k záruce, že se Afghanistán už nikdy nestane útočištěm teroristů,“ napsal Stoltenberg.

Mírovou dohodu vítá I Moskva. Podle zvláštního zmocněnce ruského prezidenta pro Afghanistán Zamira Kabulova bude dohoda významným krokem v mírovem procesu v Afghanistánu Politická krize způsobená zpochybňováním volebního vítězství Ašrafa Ghaního prý podpis mírové smlouvy neohrozí. Afghanistán ale čeká dlouhá cesta k obnově, uvedl Kabulov.

Válka v Afghanistánu začala americkou invazí v roce 2001. Během ní Spojené státy svrhly vládu Talibánu jako odvetu za to, že hnutí odmítlo z afghánského území vykázat teroristickou organizaci Al-Kajda. Ta předtím provedla teroristický útok na Světové obchodní centrum v New Yorku, při kterém zemřelo 2977 lidí.

Nestabilní situaci v zemi měla zklidnit intervence mezinárodní koalice. Mezinárodní bezpečnostní podpůrné síly (ISAF), jejichž členem je i Česko, však v pacifikaci odporu nikdy plně neuspěly.
https://bit.ly/37TkuS6

Tak on nám ten Tálibán vyhrál…

O víkendu jsme měli možnost přečíst si opravdovou bombu, kterou nám naše poctivé a vždy pravdomluvné sdělovací prostředky dávkují po maličkých kapičkách. Totiž že Tálibán se dohodl s USA na stažení vojáků do osmnácti měsíců. Ještě se to samozřejmě patřičně zamlží, ono bude třeba to národu nějak okecat, takže se ještě dočkáme silných prohlášení, že nic takového se neděje, nebo že to s tím stahováním nebude tak horké, ale s teroristy už se zrá se jedná a pokud se s nimi jedná, nejsou teroristi. Hradby byly prolomeny, teď se už může dít cokoliv. 

Hned mě napadají nějaké ty myšlenky:

S teroristy se jedná s teroristy se nebojuje. Zdá se že ani globální supervelmoc si může připsat k Vietnamu další zemi, kde dostali na frak.

Opata je debil

Bečvář je debil

Zeman je debil a s ním celá naše zbraněmi harašící politická reprezentace

Pravdu měl Šándor

Admirál nám během dne určitě dodá nějaké ty odkazy, jak nám vrchní velení hlásilo, jak je ten boj proti teroristům důležitý a jak moc pomáháme kamarádům USÁkům, kteří zase za odměnu budou bránit nás proti Putinovi. 

Chudáci kluci, co tam padli. Tak dlouho se muselo bojovat v Hindukúši za Prahu, tolik dojemných proslovů se vedlo nad rakvemi, do mramoru jim to vytesali a teď je jasné, že to byly kecy. Copak na to řeknou jejich kamarádi? Nejspíš nic, ale udělají si jasný názor na důstojníky, velitele, štáb i vrchní velení.  

Mimochodem… to jen tak pro naše všechny BISky, vojenské zpravodajce, budoucí štábní důstojníky a celou politickou reprezentaci… USA jednali s Tálibánem, což je v podstatě středověká organizace plná vousatých magorů. A domluvili se s nimi. Měli bychom se velice pečlivě koukat, jak dopadne ta současná loutková vláda se kterou se o budoucnosti nikdo nebavil. Ti teď zažili svůj Mnichov a schválně jestli si pro ně Tálibánci dojdou, vykastrují je a povozí na ostnatém drátě za džípem. Takhle to totiž bylo, když odešli Sověti. 

Proti Tálibánu je Putin úplně normální. Mluví anglicky, má jen jednu ženu, doma má splachovací záchod, neukájí se na ovcích, nezavírá dceru doma a netahá do vyjednávání ani Boha ani Alláha. No když se s Amerikou domluvil i Tálibán který je vojensky v podstatě nic, nedomluví se na nějaké sféře vlivu s Amerikou i Putin? On má lepší karty než deset Tálibánů. 

Aby naši chudáci Jaroušci Štětinové, Petříčkové a jiní rusobijci brzy nezjistili, že  se nemají ke komu přimknout a proti Putinovi už je nebrání americké jaderné síly, ale jen jejich nevymáchaná huba. Ale samozřejmě se mohou uklidňovat myšlenkou, že Tálibán je něco jiného a nedá se to srovnávat a to co se stalo tam v Asii, to se tady u nás nemůže stát, protože naše přátelství s USA je postaveno… na krvi vojáků prolité v Afghanistánu. 

V jiných šťastnějších časech by se tomu co USA udělaly říkalo zrada spojenců. Ale samozřejmě nejde o spojence, ale jen koalici řiťolezců, kteří snesou všechno. Jsme zvědavý, jaký postoj zaujmou Britové a další. To jsou poněkud větší země a hned si ověříme, jak hluboko jsou zaražené v americkém anusu.

České televizi to přeju. To hledání editorů, jak na tohle napasovat lidská práva, evropské hodnoty a Putinovu diverzi, to si teda užijou.  

Ale víte co nechápu? To ten Opata, Bečvář a ostatní gumy prostě nevěděly, že se jedná s Tálibánem a něco podobného se chystá? Takový Šandor o tom mluví už pěkně dlouho a on už dávno není Džejms Bond. Normální trochu informovaný civil to věděl. Normální trochu informovaný novinář (novinářka) Spencerová to také věděla. Vlastně to věděli skoro všichni i jeden vesnický Vidlák slyšel, že si něco podobného vrabci cvrlikají.

A naše vrchní gumy i se Zemanem klidně na plnou hubu v televizi melou pantem o tom, jak se teroristům neustupuje a jak se v Kábulu bojuje za Prahu. Není to ani rok, co tam přišli o život naši kluci.  Není to ani rok, co měli plnou hubu keců…  Aha, já zapomněl, BISka místo toho tajně zjišťovala, co se vyučuje v dějepise. A vojenské zpravodajství zatím mlátilo tálibánského rekruta, co nám zastřelil psovoda…

Fakt by mě zajímalo, jestli to nevěděli, nebo před tím zavírali oči, nebo prostě měli nařízeno říkat to co říkali. Všechny tři varianty by je samozřejmě měly okamžitě diskvalifikovat z jakékoliv velitelské funkce a co se mě týče, já bych jim nesvěřil ani funkci nabíječe v tanku. 

Jsem zvědavý, jak to okecá Zeman. Ten nejspíš s nějakou smělou konstrukcí přijde, ale hodně mě bude zajímat, co se ve světě změnilo, že už Praha není ohrožená a v Kábulu se za ní už nemusí bojovat. 
napsal Vidlák https://bit.ly/2urEa1M

sdílet na