nezařazené

Kolik platí stát za pronájem pozemku pro polní nemocnici v Letňanech? Miliardář a pronajímatel promluvil

27.10.2020 15:39

Miliardář a majitel SPGroup Pavel Sehnal vidí pronájem Výstaviště státu pro zřízení polní nemocnice jako kompromis mezi byznysem a konáním dobra. „Jako majitel Výstaviště můžu říci, že za posledních 15 let jsme nikomu nedali nižší cenu,“ prohlásil a dodal, že zadarmo pronajímat si může dovolit jenom Petr Kellner jako nejbohatší Čech.

Sehnal v rozhovoru pro DVTV přiblížil, jak probíhala jednání se státem na pronájem prostor Výstaviště v Letňanech. „Vláda rozhodla, že bylo zbytečné budovat tu nemocnici v letních měsících a rozhodnutí vybudovat ji teď při druhé vlně pandemie bylo správné. My jsme nabízeli prostory výstaviště už při té jarní vlně, tehdy vláda řekla, že ji nepotřebuje. A teď se na nás obrátili s tím, že tu nabídku rádi využijí. My jsme pak během 48 hodin připravili celý areál, přípojky vody a elektřiny, aby se tam ty armádní speciální kontejnery mohly připojit,“ řekl Sehnal.

Spolu se všemi poplatky podle Sehnala vychází pronájem na 21 milionů korun do konce listopadu, dokdy je zatím smlouva podepsána. „Cena pronájmu je sjednaná na 29 korun za metr čtvereční, což je ta nejspodnější hranice. Jako majitel Výstaviště můžu říci, že za posledních 15 let jsme nikomu nedali nižší cenu,“ hájil cenu pronájmu podnikatel.

„A vám to, pane redaktore, připadá správné, že podnikatelé pronajímají majetek státu, nebo byste se spíše přiklonil na tu stranu určité veřejnosti, která říká, že by to mělo být všechno zadarmo?“ udeřil na Veselovského, který na cenu pronájmu neustále poukazoval. „Pro dobrotu na žebrotu, jak říkala moje babička. O ten dobrý pocit z toho, že někomu pomáhám, jsem bohužel přišel, protože reakce lidí jsou zmatené,“ dodal.

Sehnala prý oslovilo ministerstvo zdravotnictví, ačkoliv se o možném zájmu státu údajně dozvěděl z médií. „Poté jsem se ze zahraničí spojil s ministrem vnitra Janem Hamáčkem, který jako velitel Ústředního krizového štábu má tyto věci na starosti a ten mi potvrdil, že tahle úvaha tam je. Poté jsem hovořil s ministrem Prymulou a dohodli jsme všechny podstatné věci, jako jak velkou plochu dáme k dispozici,“ přiblížil Sehnal s tím, že výslednou cenu dohadovali s ministerstvem jeho kolegové.

Cena je podle něj adekvátní a na mnoho jiných věcí prý šlo mnohem více veřejných peněz. „Třeba kolegové podnikatelé si účtují za postele přes sto milionů korun, to si také lidé mohou ukroutit hlavu. Ale přitom oni to tak jako my prodávali za nejnižší možnou cenu, my jsme prostě podnikatelé a podle mě tady není doba, aby podnikatel dotoval stát,“ prohlásil Sehnal, že je pravicově smýšlející člověk.

„Několikrát mě napadlo pronajmout ty prostory zadarmo, ale v situaci, kdy musím státu odvádět za ten prostor nájemné, mám tam stovku zaměstnanců, za které státu dávám odvody, tak si to nemůžu dovolit. Těch poplatků je tam opravdu hodně a to Výstaviště už není v provozu přes šest měsíců, takže jsem musel volit nějaký kompromis,“ zopakoval Sehnal, že nabídl nejnižší možnou cenu a je to rozumný kompromis mezi byznysem a konáním dobra.

Fakt, že majitel skupiny PPF Petr Kellner nabídl O2 Arenu a přilehlé prostory zdarma Sehnal komentoval slovy, že Kellner si to může dovolit. „On má stokrát větší majetek než já a jako nejbohatší Čech si to určitě může dovolit, já bohužel ne,“ překvapil Sehnal, jehož majetek je odhadován na 3,5 miliardy korun. „Smlouvy jsme ochotni prodloužit klidně až do února, protože stejně z rozhodnutí vlády nemůžeme žádné akce jako veletrhy a další pořádat,“ dodal s tím, že v únoru by se již rád vrátil k pořádání veletrhů.
https://bit.ly/2G3WLGZ

Miliardář Sehnal: Nemám peníze na rozdávání jako Kellner, 26 miliónů od Bulovky chci

Firma ABF požaduje 26,6 milionu korun za pronájem prostor pro stavbu polní nemocnice v Letňanech. Jejího majitele Pavla Sehnala označil časopis Forbes s majetkem kolem 3,6 miliardy jako 65. nejbohatšího Čecha. Nemocnice na Bulovce, která za provoz polní nemocnice odpovídá, však podle něj obdržela výraznou slevu.

Pavel Sehnal

Pavel Sehnal Foto: Jan Handrejch, Právo

„Jednotková cena je 29 korun za metr čtvereční. Když jsou standardní komerční veletrhy, tak se cena za metr čtvereční na den pohybuje od dvou do čtyř tisíc korun. Odhaduji, že je to kolem dvou procent z ceny komerčního nájmu. Sleva je 98 procent,“ řekl Sehnal Novinkám.Polní nemocnice v Letňanech bude určena pro doléčení pacientůKoronavirus

Pražská Nemocnice na Bulovce by tak za pronájem 20 tisíc metrů čtverečních hal a okolních pozemků od 18. října do 30. listopadu měla zaplatit 26,6 milionu korun s DPH.

„Zdaleka to nepokryje ani náklady. Pozemky jsou státní. Platím za jejich pronájem skoro 25 milionů ročně. Za co pozemky přenecháváme nemocnici, je na hranici nízkého, až symbolického nájmu,“ míní Sehnal.

Když má Kellner na rozdávání, ať zachrání firmy

Jeho názor nezměnilo ani úterní vyjádření skupiny PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, která nabídla ministerstvu zdravotnictví pražskou O2 arénu zdarma.Miliardář chce 26 milionů za nájem prázdného areálu pro polní nemocniciKoronavirus

„Pokud má Petr Kellner peníze na rozdávání, tak bude určitě celá Česká republika ráda, pokud své peníze na rozdávání použije třeba i na prospěch českých živnostníků a podnikatelů. Možná umírají jednotlivci, ale v malém řádu, ale desetkrát tolik český průmysl. Jde o desítky až stovky firem denně,“ uvedl.

Odkázal také na to, jak rozdílné pozice on a Kellner v žebříčku nejbohatších Čechů zaujímají. „Kolik tam má peněz on,“ narážel na jeho vedoucí příčku s majetkem přibližně 239 miliard korun.Krize nekrize, Babiš za rok zbohatnul o miliardyEkonomika

Výběr místa

Kellnerovy haly jsou podle něj navíc pro podobné účely nevhodné. „Mám taky hotely, které jsou prázdné, a mohl bych říct: ‚Pojďte, dáme tam nemocnici.‘ Ale když tam máte ležícího pacienta na lůžku, tak potřebujete, aby výtah, který ho tam dopravuje, měl parametry evakuačního,“ dodal podnikatel.

I stát má podle něj letištní hangáry a nádraží, které by mohl teoreticky využít. „Ale ne každá budova je k tomu způsobilá. Veletržní areál je v tomto smyslu drahou a složitou stavbou, která je určena k tomu, aby se tam shromažďovali lidé,“ uvedl Sehnal.

Právě veletržní haly jsou podle něj využívány napříč Evropou hned z několika důvodů. Mezi ně patří například přítomnost vystřelovacích světlíků pro případ zažehnutí požáru, mobilních sprch, kapacita kanalizace nebo elektrických přípojek.

V únoru zase veletrh 

Pokud by na místě nepůsobila polní nemocnice, využilo by se místo podle majitele jako skladový prostor pro partnery veletržního areálu.

Sehnal se však nebrání ani případnému prodloužení pronájmu. „Jsme schopni areál poskytnout po dobu nezbytně nutnou, tak jak to bude zdraví občanů ČR vyžadovat,“ uvedl. Ale jedním dechem dodal, že by uvítal, kdyby se mu areál vrátil do běžného provozu zahrnujícího výstavy přibližně v únoru příštího roku.

sdíletj na