Když hoři symboly, přichaza blba doba

16. 04. 2019 13:13:13 Je to smutne, když zhoři jakysik barak. Navic pěkny barak. A navic symbol. Ale nic neni nahodne. Symboly mizi v přesně stanoveny čas. A po jejich zmizeni obvykle přichazaju horši doby.

Ladislav Větvička
Ladislav Větvička

Symbol křesťanske Francie zhořel, navic par dni před největšima křesťanskyma svatkama. Je zbytečne špekulovat o tym, jestli za to može polsky instalater, kery nahoře zapomněl cigo, arabsky terorista nebo francuska zelena vesta. Cynyk by se zeptal: “A na co su křesťanske kostely v muslimske zemi?”

Blbe ovšem je, že symbol je v troskach. Vždycky, když zhoři jakysik symbol, byva to znamka teho, že přichazaju horši časy.

Když zhořel Řišsky sněm, hořela za chvilku cela Evropa. Když hořely knižky v narodně socialistyckem ohňu, zanedluho hořeli aji lidi. Když hořely ty tři baraky zasažene dvěma letadlama, doplatil na to cely Blizky Vychod a Evropa tež.

Neni dobre, když hoři symboly. Byva to varovani.

Ale jinak se divim, že vas vyhořeni jakehosik kostela tak znepokojuje. Stejně už neslužil svojemu učelu. Misto modliteb k bohu se zevnitř stejně ozyvalo jen halekani kvičicich japonskych turistek a a blesky činskych mobilu. Kdysik se do něho chodili bili křesťani modlit. Dneska už bili křesťani skoro nechodi ani okolo toho kostela. Nahradili je jini lidi s jinou virou a jak jsem naživo mohl sledovat při vysilani francuske televize, měli včera radost a volali, že buch je veliky.

A proč vam jeden vyhořely kostel tak vadi? Ještě včera vam to bylo ukradene. Přitom enem v loňskem roce proběhlo ve Francii 1063 utoku na kostely a svatostanky. To je skoro 20% narust proti roku předtym, kdy takych utoku bylo “enem” 878.

To všecko robi zločinni “neznami pachatele”. Proč vam nevadi, že třeba v městečku Thonon-les-Bains roztřiskal neznamy pachatel dva oltaře aji kazatelny, zničil sochy, vyrazil dveře a rozbil okna?

Ja vim, proč vam to nevadi. Bo o tym nevite. Bo se o tym nesmi psat. To prostě neni politycky korektni. Zatimco když včera hořel ten barak v Pařiži, tam ste to všeci viděli v telce.

Stejně je užasne, jake maju Frantici pokročile vyšetřovatele. U nas vyšetřeni přičiny požaru zabere minymalně tyden, zato ve Francii se ještě požar ani pořadně nerozhoři, a uřady už vědi, že za utokem neni žaden ten terorizmus, ale pravděpodobně ten polsky instalater anebo blba zastrčka, když si tam jakysik dělnik dobijal svuj Chujwej.

Ale mělo by vam to vadit, bo se to bliži. V Německu neznamy pachatel urazil padesati křesťanskym socham hlavy. Už to je kusek, že? Ve Vestfalsku neuplyne jeden den bez teho, aniž by nebyla zničena aspoň jedna křesťanska socha. Furt se vam to zda daleko? V susednim Bavorsku je každy druhy den poškozen kostel…

PS: Nezoufejte a netlučte čely o zem, nikdy neni všecko ztracene. Aji fčil byly vzacne měděne sochy odinstalovane ze střechy Notrdamu štyry dni před požarem. Nikdy neni pozdě, dokud neni pozdě.

Tady už je pozdě. Evangelicky kostel v pruskem městečku už obnoveny nebude. Sučasne obyvatelstvo ma jinou viru.

Tady už je pozdě. Evangelicky kostel v pruskem městečku už obnoveny nebude. Sučasne obyvatelstvo ma jinou viru. (Foto: Ladik)

Ladislav Větvička, odbornik na sakralni stavby

Zdroj: https://vetvicka.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=709457

sdílet na

5 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Editor
17. 4. 2019 21:50
Ohodnotit příspěvek :
     

To teda přichází a hodně blbá doba. Něco o symbolice jsem chtěla napsat,… Větvička a Josh byli rychlejší:))
Jo, o sakrálních významech nikdo nemluví. Apoštoly sundali den před požárem, ten požár opravdu není dobré znamení, ale jak řekl jeden ruský pop :
„Notre Dame byl pro křesťany ztracen dlouho před požárem, protože v podstatě dávno přestal být místem křesťanského Ducha svatého a stal se světským zábavním centrem. Ztráta je to hrozná, ale ještě hroznější je to, co symbolizuje. Bůh mluví k člověku v jazyce událostí.“

Je zde podobenství o plameni, který pohltil kopuli sv. Sofie Konstantinopole při útoku na druhý Řím osmanskými hordami Mehmeda II. Jazyky ohně, tančící, se náhle rozběhly a rozpustily na obloze.
Brzy poté, hlavní město padlo spolu s Říší.
Svaté místo není nikdy prázdné, ale co když to místo už není svaté? …. Dohrála jsi Francie.

Editor
17. 4. 2019 23:30
Odpovědět  josh-xy

Při té frekvenci ničení kostelů po celé západní Evropě, to vypadá jako záměr. Náhody přece neexistují.
Je to impozantní symbol umírající církve, křesťanské civilizace a starý dámy Evropy.
Starý svět odchází, přijde nový. Křesťané a bílí Evropané jsou stárnoucí a ohroženou menšinou. Když bílí Francouzi, Němci, Holanďané. Italové,,…. ztratili svou tradiční rodinu a společnost, nahradí je mnohem životaschopnější představitelé muslimského světa a Afriky.
Křesťanská (biblická) civilizace bude nahrazena “multikulturní”. Na místě chrámů se objevují mešity. A je možné, že ještě na vlastní oči uvidíme, jak se ze západní Evropy stane chalifát. A na místě katedrály Notre Dame jednou postaví mešitu.

Editor
17. 4. 2019 23:45
Odpovědět  josh-xy

Myslíš až je přerodí? Možná až tak dlouho to trvat nebude, souvisí s tím i ten včerejší článek o džihádistech. Vlastně už jsme tady o tom napsali spoustu, o umírání bílé rasy.