Kdo ovládá českou energetiku? Aneb, co jsi možná netušil občane

Pokud se nevzepřeme, bude to mít zásadní vliv i na chod naší národní infrastruktury, konkurenceschopnost firem, dostupnost služeb, energetickou chudobu, nezaměstnanost, roztáčení inflační spirály, přibývající exekuce a ztráty střechy nad hlavou, sociální soudržnost společnosti atd.

Co odhalila nedávno odstartovaná horká fáze energetická krize v ČR – krach Bohemia Energy?Občanovi ČR byl většinově jaksi vmanipulován pocit, že polostátní výrobce elektrické energie ČEZ, a.s. (zde podrobnosti o Skupině ČEZ: dodává přebytky vyrobené elektřiny do zahraničí, protože výroba elektřiny na našem území převyšuje naší národní spotřebu (cca o 15%). Z toho občan jaksi logicky mimoděk usuzuje, že v případě nedostatku energie bude především zajišťována energetická bezpečnost tohoto státu a jeho občanů. Jenže ouha, v plné nahotě se ukázalo, že to není tak jednoduché! (Copak jednoduché, hlavně to není pravda! – pozn.red.N.R.)EU stanovila, že výrobci elektřiny (včetně ČEZ, a.s.) musí nejprve vyrobenou energii prodat na burze EU. Tam si ji za tržní cenu může koupit dodavatel (např. ČEZ Prodej, a.s.), který ji potom prodá konečnému spotřebiteli (včetně odběratelů v ČR). To je finta, co? ČEZ Prodej si musí na burze koupit za tržní ceny elektřinu, kterou před tím ČEZ, a.s. vyrobila, za ceny odpovídající nákladové hladině konkrétního výrobce v ČR – uvádí se cca 1 Kč/kWh), aby jí pak mohl dodat českým odběratelům za násobek výrobní ceny. Aktuálně ČEZ rozesílá dopisy, ve kterých zákazníkům oznamuje zvýšení ceny na 3,775 Kč/kWh, což platí pro smlouvy na dobu neurčitou.

Co to prakticky znamená? EU, prostřednictvím regulace cen emisních povolenek, burzy energií, zákazu dlouhodobých kontraktů, dotací do „obnovitelných zdrojů“, řízeným přechodem k elektromobilitě atd., řídí vývoj ceny elektrické energie v celé Evropě, včetně té pro české koncové spotřebitele. Ale nejen to, prakticky těmito mechanismy ovládá i to, komu, a za jakých podmínek, bude elektrická energie dostupná. Jinak řečeno, kdo se bude mít možnost rozvíjet, kdo přežívat, kdo bude upadat, či dokonce kolabovat!

Takže, občane proklamace slibované energetické bezpečnosti státu není vše. Energetická bezpečnost státu (elektřina dostupná ve funkční distribuční soustavě) je nutná, nikoliv však postačující podmínka, aby jste měli elektřinu u vás dome ve svých zásuvkách. Další podmínku dodávky elektrické energie (například od nejdůvěryhodnějšího dodavatele elektrické energie ČEZ, jak se firma prezentuje v probíhající mediální kampani po pádu BE) konkrétnímu odběrateli/spotřebiteli, je jeho solventnost (schopnost zaplatit dodavateli). Když se přestane vyrábět dostatek elektřiny například u sousedů v Německu, protože se rozhodli následovat Green Deal a postupně odstavovat uhelné a atomové elektrárny rychleji, než je nahrazují „obnovitelnými zdroji“ (nechci zde rozvíjet katastrofické scénáře v podobě hrozících blackoutů, které mohou být také důsledkem přijetí této politiky likvidace fungujícího energetického systému), vyletí cena energie do nebes nejen u nich, ale i u nás. Komu potom odpojí dodávky elektřiny jako prvnímu? No přece tomu, kdo si nebude moci dovolit hradit přemrštěné ceny. Bez peněz do hospody nelez! Kdo, nebude platit, bude potmě a v chladu. Je vám doufám jasné, že západní sousedé budou ještě svítit, zatím co u nás už bude v řadě obydlí tma a zima?

Je to trochu šílené, že! Výše popsané EU mechanismy (pro KSB studenty = koncept řízení na 1.prioritě) jsou „jak“ stvořené pro přežití silných (Německo, Francie…) a vysávání slabých (východní Evropa). Pokud se nevzepřeme, bude to mít zásadní vliv i na chod naší národní infrastruktury, konkurenceschopnost firem, dostupnost služeb, energetickou chudobu, nezaměstnanost, roztáčení inflační spirály, přibývající exekuce a ztráty střechy nad hlavou, sociální soudržnost společnosti atd.

Koho bude náš stát zachraňovat? Asi jako obvykle: Sociálně slabé a možná důchodce (zde to ale není jisté, možná to bude něco za něco – „občane vzdej se svého nemovitého majetku, my ti za to zajistíme klidné stáří“). Viz naprosto přemrštěné ceny od dodavatele poslední instance, což je v případě elektřiny také Skupina ČEZ, jen jiná dceřiná společnost. Nebude se zachraňovat střední vrstva (ta je určená k postupné likvidaci, překáží) – drobní podnikatelé, živnostníci, ale i doposud lépe placení zaměstnanci, rodiny s dětmi… (většina národa).

Komu dnes záleží na tom, že naše národní zdroje (elektrárny, distribuční soustava atd.) byly vybudovány převážně v době socialismu, rukama našich lidí, za naše peníze. Kdo si to nepamatuje, za socialismu se totiž budovali zdroje pro zajištění potřeb většiny národa. A jak je to dnes, co myslíte? Koloniální správa EU si je svými regulacemi přivlastnila, takže nyní zajišťují energetickou bezpečnost přednostně našim kolonizátorům, nikoliv nám.

Zde je nutné konstatovat, že ten, kdo to vymyslel byla sice EU, ale ti, kdo připustili, aby se to realizovalo a včas neinformovali a nevarovali občany, jsou naši političtí polistopadoví kolaboranti. „Takže občane, ty, který jsi znovu volil zjevné zrádce našich národních zájmů (SPOLU, Piráty a podobné), nemáš právo si stěžovat, že se máš čím dál hůř. Komunisti tady nevládnou už víc než 30. let!“

„Páni politici, neodvolávejte se na pravidla EU! Vstupem do EU jsme se sice zavázali dodržovat pravidla a zákony tohoto společenství. Ty jsou dokonce v případě rozporu nadřazeny zákonům našeho národního státu. Jenže, když ptáčka chytali, pěkně mu zpívali. Takže, když se EU regulace stávají pro nás likvidační, máme morální právo je nedodržovat. Maďarsko je důkazem, že se lze vzepřít a zachránit vlastní občany od pohromy. Maďarsko porušilo nesmyslná EU pravidla a nedávno nakoupilo zemní plyn na základě dlouhodobého kontraktu přímo od jeho dodavatele – Gazpromu, bez prostředníka v podobě burzy EU. Tak proč bychom my, Češi, nemohli nakoupit elektřinu pro naše zákazníky za regulovanou cenu od polostátního domácího výrobce? Můžete to prosadit, jen musíte chtít hájit zájmy tohoto státu a jeho občanů! Máte na to od nás většinový mandát.“

PS: Vkládám některé pasáže rozhovoru Parlamentních listů s Alenou Vitáskovou plus odkaz na celý rozhovor a další články k tématu na stránkách IAV:

Otázka: V posledním měsíci se všichni lidé v této zemi museli naučit slovo „dodavatel poslední instance“. Myslíte si, že je tento institut v naší legislativě nastaven správně a pro zákazníka férově?`
https://bit.ly/3IO3O1N, https://bit.ly/3dNQfkG, https://bit.ly/3s560we

https://bit.ly/3IO3O1N

sdíletj na

3.3 3 hlasy
Ohodnotit příspěvek
5 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Rony
14. 12. 2021 11:00

To, že prodáváme naši energii na burze je důsledek ODS a jejich voličů. stejně tak předávání zisků z naší vody Veolii a dalším příživníkům. Poděkujeme ODS, – politikům a jejich voličům vidlemi.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Jarda
14. 12. 2021 19:22
Odpovědět  Rony

To je důsledek EU, která rozhodne kdo na tu elektřinu má větší nárok.

josef
14. 12. 2021 12:55

A může za to i Zeman a Babiš za jejichž vlády místo směrem k soběstatnosti nás ještě více utáhli do zločiného spolku nazývaného Evropská Unie .

Rony
14. 12. 2021 13:51
Odpovědět  josef

Za pár let, bude benevolenci Lesní správy, zda nechá občany ve velkém žít po lesích. Je potřeba revoluce a nejen jako taková, ale vyhladit platy do roviny, aby ti ve vládě poznali, jak se žije v podradí.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Milan
14. 12. 2021 13:51

Ve skutečnosti je čistě výrobní cena 1kwh elektřiny 30 h. – slovy třicet haléř

Ve skutečnosti je čistě výrobní cena 1kWh elektřiny 15 h. – slovy patnáct haléřů. To jen abyste věděli jak nás naše vlastní vlády pomáhají dřít nejen z kůže, ale až na kost.

Viz (v 19:22) :

seznamzpravy.cz/clanek/era-uhli-nekonci-neni-za-ne-nahrada-rika-miliardar-tykac-177680

ů.