Juvenilní moloch

„Příkaz porušuje lidská práva“: soud v Polsku nevydal ruského občana, který unesl své děti ze Švédska.

Polský soud byl proti vydání Rusa Denise Lisova, který ve Švédsku čelí čtyřem letům vězení. Muž odvezl své tři dcery ze skandinávské země, kde žily v pěstounské muslimské rodině. 

Varšavský okresní soud zkoumal případ vydání ruského občana Denise Lisova, který v Göteborgu odvedl své tři dcery z pěstounské rodiny libanonského původu. 
Lisov byl 1. dubna zadržen na letišti ve Varšavě, když čekal na odlet do Moskvy. 
Soudce rozhodl, že zprostí Lisova obvinění, aby zabránil vydání Rusa a jeho odloučení od rodiny. 
Ve Švédsku čelí ruský občan trestu – čtyři roky ve vězení. 

„Soud se domnívá, že evropský zatýkací příkaz vydaný švédskými orgány v tomto případě porušuje svobody a práva občana Denise Lisova,“ řekl soudce.

Právník Lisova Babken Chanzadjan řekl RT, že soud vydal tento verdikt, vedený potřebou chránit rodinu.

V Polsku neexistuje takový zákon, na základě kterého lze soudit otce, který není zbaven rodičovských práv, za to, že si vzal své děti od cizinců. Kromě toho Polsko vychází ze skutečnosti, že rodinu nelze oddělit. Soud také nechtěl vydat Denise, protože ve Švédsku mu hrozí čtyři roky ve vězení.”

Jak vysvětlil právník, nyní, rozhodnutím soudu, příslušné orgány činné v trestním řízení obdrží žádost a mezinárodní pátrání bude v blízké budoucnosti zastaveno. Podle rozhodnutí soudu žádná evropská země Lisova nebude vydávat, zatčení mu bude hrozit pouze ve Švédsku.

„S tímto verdiktem jsem velmi spokojen. Zachránili jsme rodinu. Lisov je otec, ne zločinec. 
Všichni v Polsku: orgány dozoru, státní zastupitelství, policie, pohraniční stráž byly proti oddělení rodiny
a nedopustily tuto možnost. V červnu se státní zástupce rozhodl, že  nebude zadržovat Lisova ve vazbě 
před soudem, i když obvykle je to běžná praxe kvůli hrozbě útěku. Denis by to neudělal. 
Já sám jsem otec tří dcer, takže případ Lisova je mi velmi blízký,“ shrnul právník.

„Jsem rád, tento těžký kámen mi spadl ze srdce,“ sdělil Denis RT. – Před rozsudkem jsem se bál. Samozřejmě, právníci a já jsme doufali v to nejlepší, ujistili mě, že všechno bude v pořádku, ale stále jsem se bál. 
Když soudce přečetl verdikt, napětí skončilo. Švédská strana má nyní možnost se proti rozhodnutí soudu odvolat, ale doufáme, že to neudělají.“

Denis řekl RT, že teď bude čekat na rozhodnutí o vydání povolení k pobytu v Polsku. Mluvil také o zdraví svých dcer. Připomeňme, že po utrpení a stresu bylo zdraví všech dívek značně podlomeno. Jak již bylo popsáno dříve, nejstarší dcera zhubla 15 kg. U nejmladší dcery se vyvinulo astma.

Připomeňme, že příběh Denise Lisova byl zveřejněn na jaře 2019. 
Rodák z Chabarovska se přestěhoval s manželkou do Švédska v roce 2012. 
O dva roky později žena vážně onemocněla a skončila v nemocnici. Pak švédské pěstounské orgány zasáhly do soukromí rodiny Lisovů. Domnívaly se, že otec sám se nedokáže vyrovnat s rodičovskými povinnostmi, odebraly mu tři dcery a umístily je k pěstounům, do muslimské rodiny z Libanonu.

Dívky často plakaly: příkazy muslimské rodiny jim byly cizí. 
Tak se Denis během další schůzky rozhodl své děti ukrást. Do Polska se dostali trajektem. Na varšavském letišti už Lisov čekal na odlet do Moskvy, ale byl zadržen na základě mezinárodního příkazu.

https://russian.rt.com/russia/article/648908-rossiyanin-lisov-ekstradiciya-polsha-shveciya-deti

sdílet na

1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře