nezařazené

Jordánský monarcha oznamuje stav nouze v boji proti koronaviru

AMMAN (Reuters) – Jordánský král Abdulláh v úterý schválil zákon, který dává vládě rozsáhlé pravomoci prosadit výjimečný stav, aby jí pomohl v boji proti šíření koronaviru, uvedly státní média.

Královská vyhláška dává premiérovi Omarovi Razzazovi mimořádné pravomoci na základě obranného zákona přijatého v době války a katastrof vymáhat zákaz vycházení, uzavírat podniky a omezovat svobodu pohybu osob.

V dopise Razzazovi panovník uvedl, že schválil zákon o boji proti viru, aniž by došlo k zásahu do politických a občanských práv občanů.

„Zdraví Jordánců je posvátné a převyšuje cokoli jiného,“ řekl monarcha.

Jordánsko již dříve oznámilo uzavření, které začíná ve středu, a nařizuje všem občanům, aby zůstali ve svých domovech kromě mimořádných událostí a zakázali cestování mezi provinciemi, aby bojovali proti propuknutí koronaviru. Jordan má 34 potvrzených případů a žádná úmrtí.

Vojáci byli v úterý rozmístěni u vchodů do měst, aby pomohli zavést opatření, jakmile vstoupí v platnost následující den, uvedla armáda.

Zákon dá bezpečnostním silám v království, které již zavřelo obchody a uzavřelo své hranice, aby zastavilo šíření koronaviru, rozšířené pravomoci ovládat pohyb.

„Při prosazování zákonů nebudeme shovívaví,“ řekl ministr vnitra Salamah Hamad.

Jordánsko uzavřelo pozemní a námořní hraniční přechody se Sýrií, Irákem, Egyptem a Izraelem a pozastavilo veškeré příchozí i odchozí lety. Do země a ze země budou povoleny pouze nákladní lety a komerční pozemní zásilky.

Předseda vlády Omar Razzaz navštívil obilné silo a uvedl, že existuje dostatek strategických zásob, které by zemi krmily celé měsíce, aby se ujistil, že paničtí Jordánci hromadí jídlo. Energetičtí představitelé uvedli, že zásoby benzínu pokryjí 60denní dodávky v zemi, která dováží veškeré své palivo.

Kabinet od středy oznámil uzavření všech vládních agentur kromě nemocnic a nařídil soukromým firmám, aby také zavřely své kanceláře a poslaly zaměstnance domů.

Všechny obchody v obchodních domech by byly zavřené, kromě těch, které prodávají jídlo a léky. Shromáždění více než 10 lidí bude zakázáno.

Oddělení veřejné bezpečnosti uvedlo, že v případě potřeby použije sílu proti komukoli, kdo se těmto vládním rozhodnutím bude bránit.

Království také tento týden oznámilo balíček opatření na tlumení ekonomiky, včetně oddlužení problémových podniků a měnověpolitických kroků směřujících k vtlačení do ekonomiky likvidity milionů dolarů.

Guvernér centrální banky Zaid Fariz uvedl, že opatření se zaměřila na „zachování finanční a fiskální stability“ rozšířením podpory pro těžce zasažená hospodářská odvětví, která začínají vykazovat problémy s peněžními toky a likviditou.

Úředníci se obávají, že krize, která zasáhla prosperující sektor cestovního ruchu, který každoročně generuje přibližně 5 miliard dolarů, sníží prognózy růstu a prohloubí hospodářský pokles. Tisíce zahraničních turistů v posledních několika dnech odešli.

Jordánská vláda pozastavila obchodování na Ammánské burze cenných papírů (ASE) od úterý až do odvolání poté, co se trh v posledních dnech propadl na úrovně, které nebyly vidět za více než 17 let.
https://bit.ly/3eNq6Er

Členové jordánské armády stojí na stráži před hotelem, který byl přeměněn na karanténní stanici uprostřed obav z koronaviru (COVID-19) v jordánském Ammánu 17. března 2020. REUTERS / Muhammad Hamed REUTERS

sdíletj na