Jan Schneider: Tvrdohlavost či tupohlavost?

Buldozer polské politiky Jaroslaw Kaczyňski bývá eurokritiky, zejména však euroskeptiky často chválen za své tvrdé až nekompromisní postoje téměř ke všemu „bruselskému“, jak se alespoň pozdává z mediálního podání, píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Jan Schneider.

Například v roce 2007 jako premiér sliboval polským rybářům, že bude bojovat proti unijním omezením polského lovu tresky baltické. Co je Evropské unii do toho, Poláci přece ví sami nejlépe, co a jak dělat, a i kdyby náhodou nevěděli, řídí se podle EU: ….. dělají pravý opak toho, co chce Brusel. Takže lovili podle svého.

Polští zemědělci se chovají podobně – co jim má kdo co radit ohledně hnojení a chovu prasat?
A tak hnojí a chovají, a déšť splachuje hnojiva a kejdu do řek a těmi se dostávají do pobřežních vod Baltu, čímž se odkysličuje voda. Ale tím dusíkatým a fosfátovým svinstvem napapané tresky Poláci vesele lovili dál, a vyváželi je do zahraničí, zvláště když někteří polští sousedi začali být proslulí tím, že spapají leccos. A když ne, najednou byla Evropská unie Polákům dobrá, a došlápli si na omezení kontrol exportovaných potravin!
Šetření zásilek polského masa ukázalo na závady v pražských restauracích

V Baltském moři se mezitím vytvořilo sedm mrtvých zón (z deseti napočítaných celosvětově).
Nepochybně k tomu přispěl i další polský odpad, plynoucí z ideologické zatvrzelosti.

Poláci totiž nemají rádi Rusy, a tak si na své území zvou cizí vojska, aby je chránila před „ruskými agresory“. Součástí té doslova předsudečné nenávisti je zcela iracionální postoj, kdy svému ruskému sousedovi nadávají, ale současně od něj požadují, aby svůj plyn do Evropy transportoval přes Polsko.

Jednak, aby z toho měli tranzitní poplatky, ale i proto, aby mohli sedět na těch plynovodech a v případě dalšího pomatení smyslů přiškrtit či zavřít transport ruského plynu do Evropy a tak ohrozit bezpečnost energetických dodávek (ukrajinský šílenec Jacenjuk to řekl na plnou hubu). Přitom ale stále mluví o tom, že Rusové zneužívají transport energií k nátlaku jako zbraň!

A do toho všeho protestují proti tomu, že se Rusové s nimi nechtějí nechat štengrovat a pokládají plynovod po baltickém dnu. To je křiku a dupání nožičkama, že Rusové chtějí Polákům vzít hračku!
Hračku, o kterou Poláci zase ale na druhou, nebo spíše třetí či čtvrtou stranu (ano, tak jsou ty vztahy komplikované, nebo snad dokonce schizofrenní) ostentativně nejeví zájem. 

Odběr ruského plynu je pro Poláky fuj, a tak si Poláci v přístavech staví překladiště na import ideologicky žádoucího, zkapalněného amerického plynu.

Ten je sice zatím dumpingově dotován, ale už teď je mnohem nevýhodnější, než ten ruský, který proudí kolem Polska z jihu i ze severu. A to bude velké divení, až se – v situaci, kdy budou Poláci na dovozu kapalného plynu závislí – Američané začnou chovat tržně a narovnají ceny. To bude bolet, ale Poláci něco vydrží – vlastně ani ještě netuší, co všechno vydrží, a z jaké strany.

Jakou má souvislost dovoz zkapalněného plynu a lov tresek?
Zkapalněný plyn se skladuje v zásobnících, které se však musí pravidelně udržovat, což znamená vymývat speciálním chemickým roztokem, který končí – uhádli jste! – v moři.

A dobře to ví i šéf Pomořanského hydrologického sdružení, jehož citátem o umírání Baltu ukončilo Právo referát o tom, kde asi končí akceptovatelná zaťatost, a kde začíná doslova sebevražedná tupohlavost.

V některých pobřežních vodách prý v květnu rybáři nechytili už ani jedinou tresku….

http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/politika/jan-schneider-tvrdohlavost-ci-tupohlavost/

sdílet na

2 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Editor
17. 7. 2019 17:19
Ohodnotit příspěvek :
     

Nikdy jsem nepochopil, jak se takhle inteligentní člověk mohl spojit s bandou debilů u Plastiků, byť jenom na chvíli.