Jako dva mobily v jednom. Skládací Galaxy Fold je tady a bude pekelně drahý

Co Samsung slíbil, to i plní. Na podzim nás navnadil skládacím telefonem, které měl začít prodávat ještě letos. Včera ještě před premiérou Galaxy S10 odhalil Galaxy Fold s displejem Infinity Flex. Známe parametry, cenu i to, kdy se novinka začne prodávat. Fold tak není jen prototypem, kterým bude Samsung kázat lepší zítřky, skládací smartphone opravdu začne na jaře prodávat.

Samsung dnes píše novou kapitolu v historii mobilních inovací a mění, co se u chytrých telefonů doposud považovalo za možné. Galaxy Fold je zástupcem zcela nové kategorie mobilních zařízení, která díky displeji Infinity Flex otevírá cestu dosud nevídaným možnostem,“ uvedl DJ Koh, prezident a generální ředitel divize IT & Mobile Communications společnosti Samsung Electronics. „Galaxy Fold jsme vytvořili pro ty, kdo chtějí zažít, jaké možnosti dokáže nabídnout prémiové skládací zařízení, a kdo chtějí překročit omezení běžných chytrých telefonů.

Pamatujete na komunikátory?

O jakých omezeních Koh mluví? Samozřejmě velikostních. Displeje současných smartphonů každý rok rostou, a i když se tomu trochu smějeme, pořád je považujeme za kapesní zařízení. Donekonečna ale růst nemohou, jednou už se zkrátka do té kapsy nevejdou, půdorys má určité maximální možné rozměry. Skládací mobily tohle vyřeší. Půdorys zůstane stejný, telefon ale bude tlustší, protože jsou to dvě vrstvy připevněné k sobě. A tloušťku lze postupným vývojem minimalizovat, takže půjde přidávat i další vrstvy.

Galaxy Fold je má zatím jen dvě. Samsung připomíná legendární Nokii 9000 z roku 1996, která odstartovala úspěšnou éru manažerských komunikátorů. Dlouhá tlustá cihlička měla na vnější straně malý displej a numerická tlačítka jako běžné mobily. Telefon ale bylo možné otevřít jako notebook či knihu a uvnitř se pak nacházel velký displej a rozměrná QWERTY klávesnice.

Samsung taktéž řeší vnější a vnitřní stranu. Na té vnější je v zavřeném stavu 4,6″ HD+ displej s poměrem stran 21:9, kolem kterého jsou tak velké rámečky, až to nevypadá hezky. Je to však displej, na kterém budete sledovat hodiny, číst zprávy nebo se podíváte, kdo vám volá. Pro pracovní nasazení bude sloužit vnitřní složený displej. Ten už má úhlopříčku 7,3 palce a poměr stran (4,2:3), takže jde prakticky o tablet formátu iPad Mini.

Výrobce neuvádí rozměry, ale dle fotografií a udávané velikosti displeje jsme jej nahrubo vypočítali. V zavřeném stavu má Galaxy Fold 160 × 58 mm a na tloušťku 16 mm. Po otevření bude mít 160 × 116 × 8 mm. V zavřeném stavu si jej můžete představit jako dva šestipalcové mobily na sobě, akorát bude na výšku trochu natáhlejší a na šířku o centimetr útlejší.

Uvnitř to nejlepší

Výrobce neuvádí, jak je displej odolný nebo kolik přehnutí vydrží. V San Francisku by na premiéře náš kolega Radek Kejduš a říká, že Samsung nenechal novináře telefon vyzkoušet, takže ani nevíme, jestli je v místě ohybu obraz nějak deformovaný. Na to si budeme muset počkat až do jara. Zatím jen víme, že pant umožňuje obě půlky otevřít a zacvaknout, aby se samy nezavíraly.

Výrobce ve specifikacích neuvádí konkrétní čipset, ale jde prý o 7nm osmijádro. Tím se vylučuje Exynos 9820, který najdeme v evropské verzi Galaxy S10 (protože je 8nm), takže můžeme s velkou pravděpodobností mluvit o Snapdragonu 855. Ten pak bude mít po ruce 12 GB RAM a 512GB rychlého úložiště UFS 3.0 (bez možnosti rozšíření pomocí karet).

Samsung Galaxy Fold
Samsung Galaxy Fold

Foťáky jsou stejné jako u Galaxy S10+ s tím rozdílem, lišit se nejspíš nebude ani zbytek výbavy. Čtečka otisků nicméně není integrovaná v displeji, ale v bočním tlačítku. A telefon zřejmě není vodě- ani prachuodolný. Samsung totiž stupeň krytí neuvádí a kvůli složitosti konstrukce by na něj Fold možná nedosáhl. Akumulátor s kapacitou 4380 mAh lze dobíjet přes USB-C i bezdrátově, reverzní nabíjení jako u Galaxy S10 ale chybí. Na těle najdeme stereo reproduktory, sluchátkový jack ale podle obrázků chybí.

TIP: Samsung Galaxy S10 5G je nejvybavenější mobil současnosti

Telefon běží na Androidu 9 s nadstavbou One UI, která je navíc upravena pro potřeby mobilu i tabletu. Umožňuje například pracovat se třemi okny najednou.

Samsung Galaxy Fold do Evropy dorazí v květnu a prodávat se bude za doporučenou cenu 2000 eur (51 500 Kč). Vypadá jako dva mobily, takže i stojí jako dva. Jestli se novinka bude prodávat i v Česku, zatím výrobce nerozhodl

.https://www.cnews.cz/samsung-galaxy-fold-parametry-cena

sdílet na