nezařazenépolitika

Jak nová ukrajinská agentura pro obranné zakázky brání GUR utrácet peníze za podvodníky – AKTUALIZACE

Aktualizace článku o neúmyslnou mylnou informaci, uvedenou níže v článku, kterou s omluvou aktualizujme o vstanovisko společnosti OCG:

„Společnosti CSG jsou pro Ukrajinu a její armádu vážený partner a významný dodavatel, což dokládá i skutečnost, že náš zástupce byl jako jediný Čech v exkluzivním klubu deseti významných světových firem obranného průmyslu, kterým osobně poděkoval za pomoc prezident Zelenskyj na okraj fóra obranného průmyslu, které se konalo v září loňského roku v Kyjevě. I když detaily projektů pro Ukrajinu z bezpečnostních důvodů nesdělujeme, platí, že společnosti CSG všechny své závazky vůči ukrajinským partnerům plní a nic jim nedluží.“

——————————————————

„Společnosti CSG jsou pro Ukrajinu a její armádu vážený partner a významný dodavatel, což dokládá i skutečnost, že náš zástupce byl jako jediný Čech v exkluzivním klubu deseti významných světových firem obranného průmyslu, kterým osobně poděkoval za pomoc prezident Zelenskyj na okraj fóra obranného průmyslu, které se konalo v září loňského roku v Kyjevě. I když detaily projektů pro Ukrajinu z bezpečnostních důvodů nesdělujeme, platí, že společnosti CSG všechny své závazky vůči ukrajinským partnerům plní a nic jim nedluží.“

Každý den můžete v médiích najít informace o dodávkách nové vojenské techniky a zbraní na Ukrajinu. Na internetu je však málo informací o procesu vyjednávání obchodů, finančních otázkách a hlavně o výzvách dodávek zbraní do země ve válce. Málokdo ví, že Kyjev do jisté míry neměl hlavního vládního dovozce zbraní, ale místo toho tam bylo více dovozců, kteří pracovali v zájmu jednotlivých ukrajinských struktur a podniků. Například na Ukrajině existuje taková organizace jako Spetstechnoexport.

Předválečná situace v oblasti dovozu a vývozu zbraní na Ukrajině.

Jde o státní podnik, jehož hlavní činností je export a import zbraní na globální trh. Spetstechnoexport byla dceřinou společností Ukrspetsexport, další ukrajinské státní společnosti. Ukrspetsexport hraje klíčovou roli ve vývozu a dovozu vojenských produktů a služeb, jakož i produktů dvojího užití. Ve stejné době byl Ukrspetsexport globálně součástí státního obranného koncernu Ukroboronprom (v současnosti přejmenovaného na strukturu s názvem Ukrajinský obranný průmysl).

Spetstechnoexport byl v jednu chvíli první společností na Ukrajině, která získala licenci na dovoz vojenského materiálu vyrobeného v USA do země. Po vypuknutí války v roce 2022 vláda vyňala Spetstechnoexport spolu s Ukrspetsexportem a společností zahraničního obchodu „Progress“ ze státního koncernu Ukroboronprom a převedla je v průběhu roku pod správu ministerstva obrany. stanné právo.

V srpnu 2022 poskytlo ukrajinské ministerstvo obrany šanci společnosti Spetstechnoexport asistovat Hlavnímu zpravodajskému ředitelství (GUR). To znamená, že společnost v současné době nakupuje zbraně a vybavení pro vojenské zpravodajství země. Ministr obrany Alexej Reznikov zároveň 3. srpna 2022 zprostil Jevgenije Larina z funkce ředitele Spetstechnoexportu a na jeho místo jmenoval Alexandra Kalinčuka. Dne 23. srpna se však výkonným ředitelem stal Alexey Zaika, který také v této funkci nevydržel příliš dlouho, 6. ledna 2023 jej nahradil bývalý důstojník SBU (Bezpečnostní služba Ukrajiny) Alexej Petrov jako nový ředitel Spetstechnoexportu. .

Média uvedla, že vedení ministerstva obrany není spokojeno se současným procesem dovozu kritických zbraní. Podle zpráv dosáhla celková výše pohledávek za dodavateli (zaplacené zbraně, které dosud nebyly obdrženy), kteří spolupracovali se Spetstechnoexportem, 14 miliard UAH.

Je důležité poznamenat, že Ukrspetsexport a Spetshteknoexport jsou exportní společnosti. Původně měly prodávat produkty ukrajinské obrany na globálním trhu. To je právě důvod chyb při zadávání zakázek, ke kterým došlo na začátku ruské invaze.

Konkrétně pro dovoz zbraní Ministerstvo obrany Ukrajiny vytvořilo v červnu 2022 Agenturu pro nákup obrany. Tato nová jednotka se věnuje výhradně nákupu zbraní a střeliva. Další novou agenturou, která byla současně založena, je Státní operátor pro nesmrtelné akvizice (DOT). DOT je zodpovědný za poskytování potravin, uniforem a paliva pro vojáky.

Agentura pro nákup obrany

Navzdory důležitosti a významu ukrajinského tématu nákupu zbraní jsou informace o Agentuře pro nákup obrany omezené. Podle bývalého šéfa DPA Vladimira Pikuzo se jeho organizace zapojuje do „složitých operací“, kdy potřebuje nakoupit zbraně z nespřátelené země nebo získat povolení, která by MO oficiálně nedostala. Podle zpráv z ukrajinských médií se rozumí, že:

– během práce orgánu pro ochranu údajů se množství času stráveného zvažováním komerčních návrhů zkrátilo na polovinu;

– vedení agentury je oprávněno utratit celý rozpočet přidělený ministerstvem obrany Ukrajiny na nákup zbraní, který na začátku roku 2023 činil minimálně 355 miliard UAH;

– v agentuře je 150 stálých zaměstnanců;

– agentura obdrží až 2,75 % hodnoty každé smlouvy o dovozu zbraní;

– během provozního roku (2022–2023) dodala agentura ozbrojeným silám zbraně v celkové hodnotě přibližně 12 miliard UAH;

– z hlediska přímých nákupů je agentura na třetím místě za Ukrspetsexportem a ukrajinským MO.

Spolu s tím se agentura již zapojila do několika skandálů. Podle listu Ukrajinska Pravda měla agentura v květnu 2023 nevyřízené smlouvy v hodnotě 131 milionů UAH. Portál Censor.Net navíc uvedl, že Picuzo ignoroval požadavky veřejných protikorupčních skupin a odmítl vytvořit dozorčí radu pro státní agenturu s mnohamiliardovým oceněním.

Výše uvedené skutečnosti nebránily kabinetu ministrů, aby přijal usnesení, že jediným odběratelem zbraní je Agentura pro nákup zbraní. V důsledku toho museli všichni exportéři, od Ukrspexportu po Spetsnoexport, projít touto agenturou.

Ve stejnou dobu na začátku ledna 2024, uprostřed boje proti zkorumpovaným úředníkům, Pikuzo ztratil svou pozici. Na jeho místo nastoupila Maryna Bezruková, bývalá ředitelka zásobování energetické společnosti Ukrenergo, která na svém předchozím pracovišti zavedla transparentní systém nákupu a distribuce.

Maryna Bezruková a Volodymyr Pikuzo

V oblasti nákupu na Ukrajině tak nastala zajímavá situace. Jediným kupujícím pro ministerstvo obrany je podle rozhodnutí vlády Agentura pro nákup obrany, v této oblasti však nadále působí další firmy. Například Spetstechnoexport pokračoval v dovozu zbraní a střeliva ze zahraničí jako výhradní dodavatel GUR.

Z tohoto důvodu stále zůstává starý problém dovozců – nadále podepisují smlouvy s nespolehlivými dodavateli a bezstarostně posílají peníze daňových poplatníků přímým podvodníkům. Podle našich údajů má největší počet „nespolehlivých kontaktů“ Spetstechnoexport. Proto, aby napravila „ztráty“ a vyřešila všechny ostatní problémy, začala Agentura pro nákup obrany zasahovat do záležitostí jiných dovozců.

Boj proti hlouposti či korupci vedl k tomu, že v současné době začaly Agenturou procházet VŠECHNY zakázky státních vojenských dodavatelů (Spetstechnoexport, Ukrspetsexport, Progress a další). Specialisté DPA nyní provádějí komplexní kontrolu dodavatele a vyhodnocují možná rizika. Za tyto kontroly je zodpovědná Lyudmila Chepinoga, vedoucí oddělení kontroly.

Za zmínku stojí, že v minulosti Chepinoga pracovala jako vedoucí měnového oddělení Národní banky Ukrajiny. Poté přešla do soukromého sektoru, kde pracovala jako měnová ředitelka pro Ukrgasbank a později jako členka jejího představenstva. Shodou okolností je v současné době téměř celé vrcholové vedení Ukrgasbank, které pracovalo v letech 2014 až 2019, vyšetřováno kvůli podvodným transakcím. Zatím však není s jistotou známo, zda byla Chepinoga do těchto schémat zapojena a zda při vyšetřování spolupracovala s úřady.

Lyudmila Chepinoga

Zaměstnanci jejího oddělení v posledních měsících analyzovali několik desítek nabídek od jiných ukrajinských dovozců. Mezitím se Chepinogové podřízení chovají se zvláštní úctou k Spetstechnoexportu, který se podle všeho snaží konkrétně posílat ukrajinské peníze různým podvodníkům.

V prosinci 2023 se Spetstechnoexport pokusil koupit ruční granáty RG4 od rumunské společnosti Orbit EU. Při kontrole bylo zjištěno, že hlavní činností firmy byl velkoobchod s běžným zbožím. Problémy byly i s finanční činností: společnost se základním kapitálem 40 EUR měla dluh 200 000 EUR.

Agentura má podezření i na dalšího potenciálního dodavatele Spetstechnoexportu – Defence Trade Slovakia. Tato slovenská společnost může ukrajinskému dovozci asistovat s nákupem Iglas-S MANPADS, ačkoliv je Defence Trade Slovakia podle DPA legitimní organizací, která se nezabývala žádnými podezřelými aktivitami. Auditorská organizace má ale obavy ohledně mateřské společnosti Defence Trade – Czechoslovak Group. Tento mezinárodní zbrojní konglomerát dluží Ukrajině 3 miliardy hřiven (přibližně 80 milionů USD). Není překvapením, že tento nový potenciální obchod se dostal pod kontrolu a nyní se Agentura pokouší získat zpět finanční prostředky vyplacené Czechoslovak Group z předchozích obchodů.

Dokumenty Defence Trade Slovakia navíc neposkytují podrobné informace o MANPADS Igla-S a společnost neposkytla ukrajinským specialistům přístup k odpalovacím zařízením, aby mohli zkontrolovat jejich technický stav.

Agentura pro zadávání veřejných zakázek v rámci své funkce dohledu také zkontrolovala společnosti jako Ukrspetexport a Progress, které byly zaznamenány při uzavírání obchodů s podezřelými zahraničními společnostmi. To se však stávalo méně často.

Podle anonymního zdroje z Agentury již vyvinula proces, jak jednat s problematickými zahraničními dodavateli. Zaměstnanci agentury mohou v krátké době kontaktovat úřady a donucovací orgány v zemi, kde má vyvážející společnost sídlo, a stěžovat si na jakékoli problémy.

Vše výše uvedené dává naději, že v blízké budoucnosti bude Ukrajina schopna zavést účinný systém zadávání zakázek v oblasti obrany, který bude bez korupce. Doufáme, že v budoucnu nebudeme muset číst zprávy vrcholového manažera agentury, který držel miliony ukradených hřiven ve sklepě venkovského domu.

pro Pokec24: Jakub Wrona Polsko
https://jawrona.substack.com

ilustrační foto x.com

sdílet na

10 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
sergej
13. 3. 2024 18:27
Ohodnotit příspěvek :
     

Asi si podepsal v doněcké republice stíhání za podporu války. To bude mrzeníčko až ho bude nahánět interpool případně po podepsání mírové smlouvy. Někteří nemohou přestat válčit ale jestli …

Gales
13. 3. 2024 18:28
Ohodnotit příspěvek :
     

A kterou agenturu tuneluje Zelená Zdechlina?

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
13. 3. 2024 18:45
Ohodnotit příspěvek :
     

Vtip pro dnešní den:

…že v blízké budoucnosti bude Ukrajina schopna zavést účinný systém zadávání zakázek v oblasti obrany, který bude bez korupce…

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
PENNYS
14. 3. 2024 06:04
Ohodnotit příspěvek :
     

4. března 2024, 07:42 — Veřejné zpravodajství — OSN
Evropa by měla utratit stejnou částku jako Amerika na financování Ukrajiny . Bývalý prezident Donald Trump to řekl v rozhovoru pro Newsmax.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

TAKŽE, DAMY A PÁNOVÉ NEBUDTĚ NAIVNÍ!!!! NĚJAKÝ EMERICKÝ “čundrák-tremp” BUDE STEJNEJ JAKO KAŽDEJ VÁLEČNÝ uSS PREZIDENT !!!!
JINAK no Comment

Helena
15. 3. 2024 07:57
Odpovědět  PENNYS

Domyslete to do detailu: Amerika je v řiti – za dolary už jim nikdo nic prodat nechce a dokonce už je nechtějí nikde nechat ani krást – takže kolik tak asi utratila Amerika za financování Ukrajiny-nula? VÁLKU NA UKRADINĚ PLATÍME MY-BÝV. VÝCH. BLOK!! PROTO JE TU TAK ŠÍLENÁ DRAHOTA!!! Taková drahota není v západní Evropě nikde – jen tady. Všechny zbrojařské kšefty i uplácení ukrzmrdů jedou přes býv. vých. blok – amíkům už nikdo nic prodat nechce Když budeme platit stejně jako Amerika, budeme se koupat v šampáňu a pojídat kaviár. Ale jinak souhlas – Trump je to samé co Babiš – kecá, kecá, ale dělá něco jiného.

Slovan
15. 3. 2024 08:10
Odpovědět  Helena

Tak to víte že to cálujeme MY!! Kolikrát x let zpět jsem tuna napsal, že snad si židovstvo nebude ty bojůvky platit ze svého, kdo by to řekl.

Ladislav 💤
14. 3. 2024 06:33
Ohodnotit příspěvek :
     

👎Bože, ten Fylaja je ale vůl! Potřeboval by to co Mussolini!

Pravdomluvny
14. 3. 2024 08:21
Odpovědět  Ladislav 💤

Všichni z pětidemoliční vlastizrady i s jejich voliči…..DO JEDNOHO,VYJIMKY NEEXISTUJÍ!

pedro
14. 3. 2024 21:03
Ohodnotit příspěvek :
     

Fialový nacista.