Izrael evakuuje ambasádu

Ministerstvo zahraničí evakuovalo diplomatický personál z Ukrajiny v důsledku napětí mezi Ruskem a NATO

Izraelské ministerstvo zahraničí se rozhodlo evakuovat rodiny diplomatů z Ukrajiny, informovala v pátek místní média. Ministerstvo také navrhlo Izraelcům, kteří v současnosti pobývají na Ukrajině, aby zvážili odchod nebo se alespoň vyhnuli „ třecím bodům “ a doporučilo těm, kdo plánují návštěvu, aby změnili své plány.

Jak se z druhé největší země Evropy stal geopolitický pěšák
Přečtěte si více Jak se z druhé největší země Evropy stal geopolitický pěšák
Výzva Tel Avivu k evakuaci následuje po podobném kroku Spojených států, které varovaly Američany zdržující se na Ukrajině, aby okamžitě odešli, a dodali, že v případě ruské invaze nebudou vysláni američtí vojáci, aby je zachránili.

Zatímco Rusko opakovaně popíralo plány na invazi na Ukrajinu, USA poukázaly na akce, jako je shromáždění více než 100 000 vojáků podél hranice, jako důkaz, že Moskva plánuje invazi. Společná vojenská cvičení se sousedním Běloruskem a námořní cvičení v Černém moři se také konala jako znamení něčeho ohavného.

Kyjev odmítl americké zprávy o „ bezprostřední “ invazi a obvinil USA z šíření strachu, i když přijímají masivní dodávky zbraní ze země. Prezident Volodymyr Zelenskyj naznačil, že USA neustále propagující možnost války by mohly přispět k destabilizaci Ukrajiny a kolapsu její ekonomiky, což by se v podstatě stalo sebenaplňujícím se proroctvím.

sdíletj na