Italům nastaly zlaté časy. Kdo si neumí vydělat, dostane 18 000 Kč měsíčně

Italská populistická vláda schválila své dva hlavní volební sliby – základní příjem pro chudé Italy, kteří si hledají práci, a snížení důchodového věku. Kritici mají za to, že soubor reforem je vzhledem ke stavu italské ekonomiky neudržitelný. Opatření musí do dvou měsíců schválit parlament.

Na základní „nepodmíněný“ příjem 780 eur (17 880 Kč) bude mít podle současného návrhu nárok každý měsíc člověk v domácnosti, který přece jen řadu podmínek splnit musí. Musí žít v podnájmu nebo ve svém bytě zatíženém hypotékou a nesmí mít jiný zdroj výdělku. Z toho 150 eur (3 830 Kč) musí připadnout na nájem či splátku hypotéky, informoval v pátek server Euronews.

Má-li někdo příjem nižší než 780 eur, bude mu přidáno až do výše této sumy, která se pokládá za hranici chudoby pro jednoho člověka. Imigranti, kteří nepochází z EU, budou mít na nepodmíněný příjem nárok, jen pokud žijí v Itálii nejméně deset let.

Zavedení základního „nepodmíněného“ příjmu pro chudé a snížení důchodového věku byly klíčové body koaliční smlouvy protiimigrační Ligy a protestního Hnutí pěti hvězd (M5S). Premiér Giuseppe Contepo čtvrtečním jednání vlády schválení reforem přivítal jako „projekt, který se týká pěti milionů lidí žijících v chudobě a milionu lidí, kteří mohou dříve odejít do důchodu“.

V roce 2017 žilo podle údajů italského statistického úřadu ISTAT pět milionů Italů v absolutní chudobě. To znamená, že si nemohou dovolit základní zboží a služby. Většina z nich žije v jižní Itálii, kde má nejvíce podporovatelů M5S.

Nutnost veřejně prospěšných prací

Lidé, kteří budou pobírat zmíněný příjem, musí týdně vykonat osm hodin veřejně prospěšné práce, chodit na školení a kurzy a přijmout jednu ze tří nabídek práce, které odpovídají jejich kvalifikaci. Dávky takto mohou pobírat po 18 měsíců, poté je třeba o ně požádat znovu. Pakliže nějaká firma takového člověka zaměstná, bude do vypršení 18 měsíců dostávat jeho dávky. Za zneužití systému hrozí trest až šest let vězení.

Itálie kráčí ve stopách Řecka. Politici chtějí rozdávat peníze zdarma

Šéf M5S a vicepremiér Luigui Di Maio informoval, že nepodmíněný příjem bude udílen od dubna a že v únoru budou zveřejněny informace, jak o něj bude možné zažádat.

Odchod do důchodu by se měl řídit podle „kvóty 100“ – ten, kdo bude do penzijního systému přispívat po 38 let, bude moci do důchodu odejít v 62 letech místo dosavadních 67 let.

Zdroj: https://www.idnes.cz/zprek.A190118_110907_zahranicni_baj

sdílet na

4 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Editor
18. 1. 2019 20:25
Odpovědět  josh-xy

Ahoj:)) Imigranti na to nedosáhnout,…. no, musím říct, že Italové jsou proti nám žabaři. Naše minorita nemusí odpracovat ani hodinu veřejně prospěšných prací, ani přijmout nabízenou práci ani se rekvalifikovat ani celý život pracovat a dostane mnohem víc.
A co lidi, kteří přijdou o práci, nemají našetřeno, ale bydlí ve svém bytě? Podle těch daných podmínek nedostanou nic.
Nejdůležitější je ta poslední věta, to je opravdu dobrý krok. Zatím si nikdo netroufá snižovat věk odchodu do důchodu.

Editor
18. 1. 2019 21:19
Odpovědět  josh-xy

Tu naší minoritu jsem tam dala jako zrcadlo toho co chtějí v Itálii, u nás je všechno na hlavu, všechno. Nemakačenka u nás berou víc, než lidi co pracují.
Mně se na tom líbí, že to budou dorovnávat i těm kdo pracuje a vydělává méně než tuto částku.