Irák uzavře svou oblohu pro americkou koalici po izraelských leteckých úderech

V pondělí došlo v oblasti Bagdádu k silné explozi, která podle iráckých představitelů byla důsledkem izraelského útoku na pro-íránský sklad munice.

V důsledku toho, co Iráčané nazvali „izraelským útokem“, v blízkosti zelené zóny vypukl požár a po celém městě došlo k výbuchu munice, což mělo za následek zabití alespoň jednoho civilisty a asi 40 zranění,
mnoho z nich byly děti. 

Jak bylo oznámeno, zbraňová základna patřila pro-íránské milici Kataib Sayyid al-Shuhada a munice v hodnotě asi 110 milionů dolarů byla zničena.

Přestože z Bagdádu nepřišlo oficiální vládní prohlášení, které by potvrzovalo, že za útokem stálo izraelské letadlo nebo drony, velitelé a vojenští vůdci irácké policie označili Izrael za viníka. 

“Věříme, že za těmito explozemi stály Spojené státy a Izrael,” řekl jeden šiitský velitel ArabianNews.

Zdá se, že v souvislosti s dalším incidentem, který zorganizoval Izrael, a kvůli rostoucí nespokojenosti iráckého parlamentu, který stále více vyjadřuje hněv a zklamání nad pokračující přítomností amerických vojáků i po porážce ISIS, irácká vláda uzavřela oblohu země a uvedla, že je připravena zničit jakékoli letadlo, které porušuje její vzdušný prostor, a které nebylo výslovně schválené předsedou vlády. 

Ve čtvrtek premiér Abdul Mahdi rovněž vyzval k ukončení všech „neautorizovaných letů“, včetně letů amerických letounů, průzkumných letadel, letadel nebo vrtulníků. V souladu se směrnicí musí nyní všechna letadla dodržovat irácké právo a provoz musí být povolen iráckou vládou.

“Premiér nařídil, aby byla zrušena všechna zvláštní povolení pro lety v iráckém vzdušném prostoru pro průzkumná letadla, průzkumná letadla se zbraněmi, stíhačky, vrtulníky, drony všeho druhu, irácké i ne-irácké strany,” uvedla irácká vláda v oficiálním prohlášení. Jakékoli lety, které tato pravidla poruší, budou považovány za agresi, na které naše letecká obrana okamžitě odpoví.“

S největší pravděpodobností by se toto prohlášení / varování / hrozba mohlo pro některé zdát směšným, ale zjevně ne pro americkou stranu, která přišla s žádostí o povolení od Iráku, a dokonce to potvrdila písemně.

Jak vidíme, po odstranění významné části důsledků americké invaze do Iráku se země otřásá. 
A teď Irák formuje spojenectví s Íránem a oba trvají na tom, aby strýc Sam opustil region. 

A lidé jako Moktada Al-Sadr, kteří jsou nepřátelští vůči americké přítomnosti, nyní velí velké části iráckého parlamentu. Nyní, když každý ví, že plán CIA je změnit režimy, bude vytvoření dalšího loutkového režimu
v Iráku pro USA tisíckrát obtížnější. 

Ruský a čínský faktor také významně zužuje místo pro strýčka Sama na Středním východě. 

A to místo je den ode dne menší a menší.

Je třeba poznamenat, že zákaz „nepovolených letů“ nad Irákem se zavádí na pozadí největšího útoku Húsiú na ropná a plynová aktiva SA, po kterém se válka v Jemenu zjevně pomalu a jistě chýlí ke konci.

https://realmaluta.livejournal.com/159534.html

sdílet na