Irák PM potvrzuje, že obdržel „podepsaný“ dopis USA o odsunu.

7. ledna 2020 ” – Předseda vlády Adel Abdul Mahdi potvrzuje, že Bagdád skutečně obdržel “podepsané a přeložené” kopie od amerického dopisu Iráku, který oznamuje kroky, které by jeho armáda podnikla, aby se stáhla z Iráku.

Na úterním televizním zasedání kabinetu Abdul Mahdi jasně vyvrátil všechna americká tvrzení, že dopis byl zaslán omylem nebo že byl nesprávný.

V neděli irácký parlament jednomyslně hlasoval pro návrh zákona požadující stažení všech zahraničních vojenských sil vedených Spojenými státy ze země.

Hlasování přišlo pouze dva dny poté, co americké vzdušné útoky zavraždily vrchního íránského velitele generálporučíka Qassema Soleimaniho a druhého velitele irácké populární jednotky pro mobilizaci (PMU) v iráckém hlavním městě Abu Mahdi al-Muhandis.

Dříve různé zpravodajské agentury informovaly, že brigádní generál William Seely, který dohlíží na americkou pracovní skupinu Irák, v pondělí zaslal dopis vedoucímu iráckého velení společných operací, v němž navrhl možné stažení sil patřících do koalice vedené USA, která má působí v Iráku od roku 2014 pod záminkou boje proti Daesh.

„Podepsáno a přeloženo“

Americký ministr obrany Mark Esper později popřel, že americká armáda oznámila přípravu na „přesun z Iráku“, a Pentagon prohlásil, že nepodepsaná verze dopisu byla zaslána omylem.

 Abdel Mahdi však uvedl, že podepsané a přeložené kopie obdržel v pondělí v 20:00 místního času (1700 GMT)

V dopise se diskutovalo o „přesunu s cílem vystoupit ze země. Výrazy byly velmi jasné, “řekl. “Byl to úřední dopis psaný takovým způsobem,” řekl premiér ministrům.

“Není to kus papíru, který spadl z tiskárny nebo se k nám náhodou dostal,” dodal. Dopisy obsahovaly pouze chybu v překladu, kterou americká armáda opravila a poskytla Bagdádu nové verze, poznamenal Abdul Mahdi.

Agentura AFP uvedla, že kopii dopisu obdržela pozdě v pondělí a ověřila její pravost jak u amerických, tak iráckých úředníků.

V tom informoval Seely své irácké protějšky, že americké jednotky se chystají opustit Irák. Seely napsal, že koalice vedená USA bude „v nadcházejících dnech a týdnech přemisťovat síly, aby se připravila na další pohyb.“

“K provedení tohoto úkolu jsou koaliční síly povinny přijmout určitá opatření, aby zajistily, že přesun z Iráku bude proveden bezpečným a efektivním způsobem,” uvedl dopis.

Řekl, že helikoptéry budou cestovat do a kolem silně opevněné zelené zóny Bagdádu, kde je součástí příprav velvyslanectví USA.

Mezitím AFP uvedla, že její reportéři slyší, jak vrtulníky létají nízko nad Bagdádem během noci v pondělí i v úterý.

Tento článek byl původně publikován „ Tv press

Ron Paul: Irák ‘Pull-Out’ Letter: Chyba … Nebo víc klam?

Jak mohl uniknout včerejčí tajný dopis do médií „návrh dopisu“ od US CENTCOM iráckému vedení, který oznámil stažení USA z Iráku? Je provozní bezpečnost tak rozbita, že to, co musí být vysoce utajovaným dokumentem, může prostě spadnout z nebe? Nebo je za tím něco jiného? 

Irák PM říká, že obdržel podepsaný dopis USA o „odstoupení“ I za podmínek Pentagonu je to „čestná chyba“
https://bit.ly/37RZR9j

sdílet na