Invaze? Pustím do Evropy miliony běženců, vyhrožuje Erdogan

Pokud evropské země označí vojenský útok na severu Sýrie za invazi, Ankara pošle do Evropy 3,6 milionu syrských běženců. Napsala to agentura Reuters s odkazem na slova tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.

„Není nic lehčího než otevřít brány a pustit 3,6 milionu uprchlíků do Evropy ,“ řekl Erdogan v projevu zákonodárcům z jeho strany AKP.

Turecký prezident podle vládního listu Daily Sabah odmítl kritiku invaze do Sýrie, ať už přichází odkudkoliv: „Turecko bude ignorovat kritiku operace Jaro míru, která byla zahájena proti teroristickým elementům, včetně zahraničních, které se volně pohybují po Sýrii. ”

„Oni nejsou upřímní, jen mluví,“ řekl o kriticích invaze a pustil se do dvou zemí: „Naléhám na Saúdskou Arábii, aby se podívala do zrcadla a vysvětlila, co provedla v Jemenu. A Egypt nemůže taky nic říci. Umožnili, že demokraticky zvolený (islamistický prezident) Mursí zemřel od strádání u soudu.”

Erdogan tvrdí, že obavy z útěku zajatých radikálů, kteří se nacházejí v táborech v Sýrii, jsou liché: „Turecko bude držet bojovníky IS, které je potřeba mít uvězněné, a další pošle do jejich zemí původů, pokud je přijmou.”

Pak se Erdogan chvástal úspěchy v boji proti terorismu. „Turecko v posledních čtyřech letech zlikvidovalo 16 000 teroristů, 7 500 doma a 8 500 v zahraničí,“ řekl, aniž by upřesnil o koho jde. Za teroristy jsou mnohdy označování odpůrci jeho režimu. Zmínil, že Turecko deportovalo 7 600 lidí spojených s Islámským státem ze 102 zemí a zabránilo vstupu 77 000 podezřelých ze 151 zemí. 

První den ofenzivy si Turecko chválí. Podle Ankary byly obsazeny vybrané cíle a zahynulo 109 teroristů. Za teroristy označuje Turecko Kurdy. Cílem útoku je podle Turecka vytvořit na severu Sýrie bezpečností zónu, kam by mohli být uprchlíci přesídleni.

Během středečních útoků v pohraničním městě Kámišlí podle kurdských zdrojů turecká armáda zasáhla část věznice, v níž je mnoho zajatců z Islámského státu. Zajatce z táborů se chystají odvézt Spojené státy, New York Times tvrdí, že je v táborech asi 90 tisíc mužů, žen a dětí. „Odvážíme nejnebezpečnější bojovníky IS pryč a umísťujeme je do zabezpečených míst,“ cituje list prezident Donalda Trumpa. Dříve tvrdil, že odpovědnost za vězně ponese Turecko.
https://bit.ly/2ouzfKg

Přihlásit: Login
simple-ad

This is a demo advert, you can use simple text, HTML image or any Ad Service JavaScript code. If you're inserting HTML or JS code make sure editor is switched to "Text" mode.

2500
 
smilegrinwinkmrgreenneutraltwistedarrowshockunamusedcooleviloopsrazzrollcryeeklolmadsadexclamationquestionideahmmbegwhewchucklesillyenvyshutmouth
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 
  Souhlas  
Upozornit na