Humanitární pomoc, nebo humanitární provokace?

Je to genocida. Guaidó odsoudil armádu kvůli blokování humanitární pomoci

Bránit přísunu humanitární pomoci zablokované na kolumbijské hranici je téměř totéž co genocida, protože jde o zločin proti lidskosti. Armádě to v neděli vzkázal venezuelský opoziční politik Juan Guaidó, který
se prohlásil úřadujícím prezidentem. Vjezdu kamionů brání na příkaz zvoleného prezidenta Nicoláse Madura armáda.

Guaidóa už uznalo za úřadující hlavu států na 50 zemí včetně Česka. Opozice i tyto státy nepovažují loňské volby za demokratické a požadují vypsání nových.

„Existují lidé, kteří nesou odpovědnost, ať to Madurův režim ví. Je to zločin proti lidskosti, pánové z armády,” řekl Guaidó, když odcházel po mši z kostela ve východní části Caracasu v doprovodu manželky a jejich dítěte. Vojáci se podle něj stávají „katy a pachateli genocidy” tím, že vraždí mladé účastníky demonstrací a brání vjezdu humanitární pomoci.

Guaidó také vyzval Venezuelany, aby se v úterý zúčastnili pochodu na památku obětí předchozích protestů. Podle OSN při nich od 21. ledna zemřelo na 40 lidí. Pochod má být využit také k vyjádření požadavku na uvolnění průjezdu humanitárních kamionů.

Maduro: Mohou za to USA 

Několik tun potravin a léků poslaných Spojenými státy je od čtvrtka ve skladech zřízených v kolumbijské pohraniční Cúcutě. Průjezd přes most z venezuelské strany blokuje armáda s pomocí kontejnerů a cisterny. Guaidó řekl, že několik set dobrovolníků je připraveno dopravit zboží z Kolumbie do Venezuely a že brzy dorazí do sousední Brazílie další pomoc.
„Nedostane-li se sem zboží včas, je 300 000 Venezuelanů odsouzeno k smrti,” řekl Guaidó.

Maduro tvrdí, že pověsti o naléhavé humanitární potřebě ve Venezuele jsou výmysl, jímž chce Washington odůvodnit intervenci. Poslání pomoci Maduro označil za politickou show.
Nedostatek potravin a léků ve Venezuele je podle něj důsledek amerických sankcí.

Venezuela prožívá hlubokou krizi, nedostává se v ní základní zboží a panuje vysoká inflace. OSN odhaduje, že od roku 2015 kvůli chudobě uprchlo ze země 2,3 milionu lidí.

https://www.novinky.cz/zahranicni/496931-je-to-genocida-guaido-odsoudil-armadu-kvuli-blokovani-humanitarni-pomoci.html

*****

“Humanitární” provokace: co je za pomocí USA Venezuele – Rossija 24

Ruská televize v Kolumbii natočila reportáž, jak je to s tou humanitární pomocí.
„Nedostane-li se sem zboží včas, je 300 000 Venezuelanů odsouzeno k smrti,” řekl Guaidó…… A přijely poloprázdné kamiony a v nich hygienické potřeby – dámské vložky, toaletní papír, dětské pleny.
Humanitární pomoc pro hladovějící Venezuelce… a tolik málo jídla.
Video v RJ:

Prezident Maduro zahájil největší vojenské cvičení v historii Venezuely:

Během svého vystoupení pan Maduro zdůraznil, že ve venezuelských ozbrojených silách “slouží odborníci, kteří jsou připraveni dát svůj život pro zemi a její lid.” 
“Nicméně, oni nejsou jedinou silou. Hlavními silami jsou venezuelští občané. Jsme klidná země a nejsme
s nikým nepřátelé. Nechť ostatní nezkoušejí s námi bojovat a ohrožovat nás”, řekl.

https://www.kommersant.ru/doc/3880665utm_source=yxnews&utm_medium=desktop

sdílet na