Globální superbohatí říkají „zdaňte nás hned“

Skupina milionářů a miliardářů z celého světa ve středu zveřejnila dopis, v němž označila současný daňový systém za nespravedlivý a požadovala, aby je vlády více zdanily a pomohly tak těžce pracujícím lidem.

Signatáři z řad superbohatých, mezi nimiž je i dědička společnosti Disney a filantropka Abigail Disneyová, přiznali, že zatímco svět během dvou let pandemie prošel „nesmírným utrpením“, oni sami zaznamenali nárůst svého bohatství, a přesto „jen málo z nich, pokud vůbec někdo“, zaplatilo svůj „spravedlivý podíl na daních“.

V dopise, který byl zveřejněn v době, kdy se nejmocnější lidé světa scházejí na virtuálním Světovém ekonomickém fóru v Davosu, se dále poukazuje na to, že je nutná „kompletní revize [systému]“, protože až dosud byl „záměrně navržen tak, aby bohatí bohatli“.

„Obnovení důvěry vyžaduje zdanění bohatých. Zdaňte nás, bohaté, a zdaňte nás nyní,“ píše se v dopise.

Někteří ze signatářů jsou součástí hnutí Milionáři pro lidstvo, které vede kampaň za vyšší zdanění multimilionářů, aby pomohlo překonat dopad pandemie COVID-19 a snížit nerovnost.

Iniciativa navazuje na zdrcující zprávu organizace Oxfam z tohoto týdne před zahájením fóra v Davosu. Charitativní organizace bojující proti chudobě uvádí, že deset nejbohatších lidí na světě během dvou let koronavirové krize zdvojnásobilo svůj majetek, zatímco nejchudších 99 % lidí zaznamenalo pokles příjmů.

V říjnu loňského roku skupina britských milionářů požádala britskou vládu o zavedení daně z majetku, která by pomohla zaplatit ekonomickou obnovu po havárii Covid-19. Podobný dopis byl v roce 2019 zveřejněn v USA, kde vyzýval kandidáty tehdejších prezidentských voleb, aby vytvořili daň z bohatství pro ultrarychlé. Mezi signatáři byli například investor George Soros, spoluzakladatel Facebooku Chris Hughes nebo Abigail Disneyová.

Švýcarský policejní odstřelovač stojí na stráži na střeše vedle Kongresového centra během prvního dne Světového ekonomického fóra, 17. ledna 2017 v Davosu.
© FABRICE COFFRINI / AFP

dopis:

V daně věříme.

Našim kolegům milionářům a miliardářům,

Pokud se letos v lednu zúčastníte „online Davosu“ Světového ekonomického fóra , připojíte se k exkluzivní skupině lidí, kteří hledají odpověď na otázku, jež se skrývá za letošním tématem: „Jak spolupracovat a obnovit důvěru?“.

Odpověď nenajdete na soukromém fóru, obklopeni dalšími milionáři a miliardáři a nejmocnějšími lidmi světa. Pokud dáváte pozor, zjistíte, že jste součástí problému.

Důvěra – v politiku, ve společnost, v sebe navzájem – se nevytváří v malých postranních místnostech přístupných pouze těm nejbohatším a nejmocnějším. Nevybudují ji miliardáři cestující vesmírem, kteří vydělávají jmění na pandemii, ale neplatí téměř nic na daních a svým zaměstnancům poskytují mizerné mzdy. Důvěra se buduje prostřednictvím odpovědnosti, prostřednictvím dobře promazaných, spravedlivých a otevřených demokracií, které poskytují dobré služby a podporují všechny své občany.

A základem silné demokracie je spravedlivý daňový systém. Spravedlivý daňový systém.

Jako milionáři víme, že současný daňový systém není spravedlivý. Většina z nás může říci, že zatímco svět v posledních dvou letech prošel nesmírným utrpením, my jsme ve skutečnosti během pandemie zaznamenali nárůst svého bohatství – přesto jen málo z nás, pokud vůbec někdo, může upřímně říci, že platíme spravedlivý podíl na daních.

Tato nespravedlnost, která se vtělila do základů mezinárodního daňového systému, způsobila kolosální nedostatek důvěry mezi lidmi na celém světě a elitami, které jsou architekty tohoto systému. Překlenutí této propasti bude vyžadovat víc než jen marnivé projekty miliardářů nebo dílčí filantropická gesta – bude to vyžadovat kompletní revizi systému, který byl až dosud záměrně navržen tak, aby bohatí bohatli.

Zjednodušeně řečeno, obnovení důvěry vyžaduje zdanění bohatých. Svět – všechny jeho země – musí požadovat, aby bohatí platili svůj spravedlivý podíl. Zdanit nás, bohaté, a to hned.

Pravdou je, že „Davos“ si důvěru světa právě teď nezaslouží. Přes všechny ty nesčetné hodiny strávené řečmi o tom, jak udělat svět lepším, přinesla konference uprostřed přívalu sebechvály jen málo hmatatelné hodnoty. Dokud účastníci konference nepřiznají jednoduché a účinné řešení, které jim kouká z očí – zdanění bohatých -, budou lidé na celém světě jejich takzvanou oddanost řešení světových problémů i nadále považovat jen za pouhé divadlo.

Historie ukazuje dosti chmurný obraz toho, jak vypadá konečná hra extrémně nerovných společností. Pro blaho nás všech – bohatých i chudých – nastal čas postavit se nerovnosti a rozhodnout se zdanit bohaté. Ukažte lidem na celém světě, že si zasloužíte jejich důvěru.

Pokud to neuděláte, pak všechna soukromá jednání nezmění to, co přijde – buď daně, nebo vidle. Naslouchejme historii a volme moudře.

Signatáři

4.3 3 hlasy
Ohodnotit příspěvek

sdíletj na

4.3 3 hlasy
Ohodnotit příspěvek
3 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Albi
19. 1. 2022 23:08
Ohodnotit příspěvek :
     

A tomu jako máme věřit?

Michal47
20. 1. 2022 00:27
Ohodnotit příspěvek :
     

Tento „dopis“ je moc podezřelý na to, aby mohl být pravdivý?!? Osobně si myslím, že je to nějaký podvod a výmysl pro prosťáčky, kteří věří všem blábolům tzv. „mainstreamu“?!? Že by se ti křečkové a bařtipáni (jak zpívali V+W!) chtěli dobrovolně s někým dělit a sami volali po tvrdém zdanění, to je prostě k neuvěření!! Ti se přece vždy snaží, aby ta jejich kulička hnoje (ze života hmyzu!) byla co největší v jejich vlastní prospěch! Je mi líto, ale na Ježíška a Mikuláše už ve svých 75ti letech opravdu nevěřím!!??

BB Rad
20. 1. 2022 14:38
Ohodnotit příspěvek :
     

Arogance, pocit superiority, egoizmu tak to je jejich parketa, ale v žádném případě „nehrozí “ tzv.pocit sounáležitosti s celosvětovým plebsem kterého nejprve sedřeli z kůže a nyní (protože bojí bojí) chtějí zachraňovat ! Ale jen z toho důvodu –zabránění celosvětové vzpoury — slibují něco málo zpět
ALE SLIBY – CHYBY . Na sliby kalibru: zdaňte nás nevěří ani největší optimista a dojeli ně v minulosti i jiné civilizace