Gazprom komentuje zastavení dodávek plynu na trase Jamal – Evropa

Plyn je dodáván evropským spotřebitelům plně v souladu s požadavky a kolísání poptávky závisí na jejich faktických aktuálních potřebách, uvedl Gazprom. 

Jak mohla poptávka po ruském plynu klesnout na nulu uprostřed energetické krize v Evropě?

Gazprom komentoval zastavení dodávek plynu na trase “Jamal – Evropa”. V sobotu ráno klesl fyzický tok potrubím na vstupu do soustavy v Německu z východu na západ na nulu. 

Pak se plyn začal pohybovat opačným směrem.

Gazprom později poznamenal, že požadavky evropských zájemců jsou zcela plněny a kolísání poptávky po zemním plynu z Ruska závisí na skutečných potřebách kupujících, uvedla agentura Reuters.

Protože se tok zastavil, znamená to, že v tu chvíli nebyla poptávka po palivu a tuto situaci nelze nazvat něčím neobvyklým, vysvětluje Alexandr Frolov, Institut národní energetiky.

Alexandr Frolov, náměstek generálního ředitele Institutu národní energetiky:

„Smlouvy o plynu stanoví garantovaný objem dodávek, pod který nemá dodavatel plynu právo snižovat objem plynu čerpaného pro spotřebitele. Princip funguje takto – nejprve plyn prodáme, pak ho vytěžíme a soudě podle všeho právě v tomto období spotřebitelé nepotřebovali, aby Gazprom pumpoval určité objemy přes Polsko, toť vše. 

Zde může nastat určitý paradox – jak je to možné, když Evropa potřebuje tolik plynu, jak je možné, že ho není potřeba? Když se ale podíváme na statistiky dodávek, uvidíme, že Gazprom zvýšil dodávky do Německa za prvních devět měsíců letošního roku o 28 % ve srovnání se stejným obdobím roku 2020. I s přihlédnutím ke kolapsu poptávky v roce 2020 jde o výrazný nárůst. To odráží potřeby evropských kupujících a schopnost Gazpromu tyto potřeby uspokojit. 

Pokud se znovu podíváme na dostupné statistiky, uvidíme, že zhruba třetinu růstu celosvětové poptávky, která vznikla v roce 2021, pokryly dodávky od Gazpromu. 

Proč byl tok plynu přesměrován opačným směrem – ze západu na východ a začaly reverzní dodávky? 

Soudě podle všeho, Poláci zřejmě nakupují nějaké objemy plynu z Německa. Bylo by zajímavé znát původ toho plynu – byla v Německu objevena nějaká velká plynová pole, ze kterých by Polsko mohlo plyn nakupovat? Pravděpodobně, jak tušíme, ne, taková ložiska tam objevena nebyla. Polsko proto nakupuje ruský plyn z druhé ruky”. 

Již dříve šéf Gazpromu Alexej Miller uvedl, že ruský dodavatel začne dodávat plyn do evropských zásobníků od 8. listopadu. Do této doby společnost zcela dokončí doplňování domácích zásobníků.

Šéf OMV Alfred Stern v pátek řekl, že druhá větev “Nord Stream 2” bude naplněna do konce roku.

https://bit.ly/3BwibmP

sdíletj na

3.7 3 hlasy
Ohodnotit příspěvek
6 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
paw
31. 10. 2021 07:13

“F boji vzdycky vydrz abys nepad nybrz” bylo heslo trampu v boji za obranu..Dneska uz v EU a jiych rozvinutych statech nevladne ani valecne hospodarstvi , rozvrat je velmi rozvinuty a odehrava se ve vsech oblastech lidske spolecnosti. I na deti doslo sotva se narodi uz se jich ptaji jestli by nechteli zmenu pohlavi..Nejdulezitejsi z toho je tajemstvi covidu a co to je a co neni,kdyby se proflaklo co to je, kazdej by se prestal obavat ,a skoncil by rychle terror fasismu a plutokracie a miliardy

paw
31. 10. 2021 07:16
Odpovědět  paw

….kdyz uz se kazej odmita bat Ruska a Ciny ,nebo aspon pocasi pocasi atd.
Drive menily pocasi velke metority a zamrzly napriklad vsecky mastodonty atd..Tady by se to melo nazyvat PadlaKlec , napisete tri radky a hned spadne rovnou na vas..

paw
31. 10. 2021 07:26
Odpovědět  paw

“Pani Milerova pravil Svejk tak uz mne zase ukradli slovo..Pane Svejk vy moc mluvite a casto nahlas,vy byste se mel dat tem bolsevikum v Rusku…
Mam dost obdiv jak se trem hlavnim feministkam Merkel , Leyno, Karrenbauer a eunuchum jako Borrdel zdarilo tak rychle privest EU do zkazy za pouhou jednu petiletku.. Mimo to ze EU komisi soudi EU parlament ,to je vykon nad jine vyjimecny je zde zalezitost s Polskem.
Muzeme ji nazvat SOLIDARITA c II. !!! Kazdej si pamatuje jak polaci ..

paw
31. 10. 2021 07:34
Odpovědět  paw

rozvraceli RVHP a Warsavskou smlouvu a s velkym uspechem..Nezna polak vetsi poteseni, nez bojovat za Polsku na zivot a na smrt vsude na svete. Staci nejaka krivdicka a vidime tu radost a nadseni , ktere se zmocni polaku, jsou v tom neporazitelny a mistri sveta..Porazili i presilu bolsevika v 1921.
Husarskej kousek od komise EU..,kteri touzi pro velky uspech zase tu zabavu s Polskem zopakovat… Mila vrchnost. Slibuju ze dneska uz nenapisu zadnou pravdu o inteligentech..

novota
31. 10. 2021 08:46

A nebo pšonci kradli plyn a přeposílali benderovcům na okrajině a v besarábii.
Další variantou je, že po trase Jamal je hodně kompresních stanic, které zbytečně spalují plyn a proto to přes nordstream a reich obrátili zpětně.

BB Rad
31. 10. 2021 09:24

Polopravdy zahalené do nevysloveného , tak to je ta jediná zbraň kterou mohou novináři z Goebbels News používat. Tam kde chybí fakta je tento systém velmi pomocný při prosazování jejich záměrů . Jeden den Poláci najíždějí loděmi na pokládací loď , soudí Gazprom u EU , aby po měsíci žádali- ten identicky Gazprom o plyn navíc a přitom ještě žádají o snížení ceny . Bezcharakterní POKRYTCI neznající studu . Tohle prostě člověk nevymyslí