Francouzi a Němci končí s EU, píše v komentáři exprezident Klaus

Připravovaná, ale obsahem naprosto utajovaná smlouva o faktickém spojení Francie a Německa, kterou mají v úterý v Cáchách podepsat nejvyšší představitelé obou zemí, nemůže znamenat nic jiného než faktickou rezignaci těchto dvou evropských superelit na Evropskou unii, píše v komentáři pro MF DNES bývalý český prezident Václav Klaus.

56 výročí podepsání francouzko – německé smlouvy

V podstatě nám říkají, že je pro ně vytváření autentické evropské integrace příliš pomalé a že na ty, kteří evropský integrační proces brzdí, se už nebudou ohlížet. Mají k tomu každý z nich jiné důvody. Emmanuel Macron chce stát v čele Evropy, Angela Merkelová chce, aby na ni bylo v dobrém vzpomínáno.

Na straně jedné bychom mohli brežněvovsky říci „eto vaše dělo“. Chtějí-li Francie s Německem vytvořit superstát (a společnou francouzsko-německou vládu), ať si to dělají. Ať se k nim dokonce, kdo chce, přidá. V každém případě je to náznak vytváření paralelního integračního projektu k dosavadní EU. A to už nás zajímat musí. 

Nejsme si bohužel jisti, zda to zajímá současnou českou politickou reprezentaci. Máme strach, že ne. Bojíme se, že se pokusí k této iniciativě servilně přidat. 

Z toho mála, co je o připravované, údajně šestnáctistránkové smlouvě veřejně známo, vyplývají některé záměry, které pro nás nejsou neutrální. Má jít o revizi výsledků druhé světové války tím, že by se Německo stalo stálým členem Rady bezpečnosti OSN? 

Rozumíme tím správně, že ne vedle Francie, ale místo Francie, respektive že by se členem Rady bezpečnosti stala nová entita Frankoněmecko? Má být vytvořena „francouzsko-německá hospodářská zóna“ se společnými „pravidly“. Znamená to, že to budou jiná ekonomická pravidla, než která dnes platí v EU? Více centralistická, nebo více tržní než v dosavadní EU?

Společná kultura ozbrojených sil? Podle Klause novořeč

Má být budována „společná kultura ozbrojených sil“? To je evropská novořeč. Co to je společná vojenská kultura? Varovné jsou náznaky plánů na společné nasazení francouzsko-německých ozbrojených sil v boji proti „vnitřnímu a vnějšímu nepříteli“.

Kdo je vnitřním nepřítelem? Všichni ti, kteří nesdílejí Macronem a Merkelovou definované „evropské hodnoty“? Nebo ti, kteří si dovolují kritizovat Brusel a jeho postdemokratický (to znamená nedemokratický) způsob vládnutí?

Anglický týdeník The Economist píše, že Macron s Merkelovou obnoví „svůj slib“ (their vow). Termín vow se používá např. pro manželskou smlouvu. Opravdu je něco takového záměrem setkání v Cáchách? Sjednání nového dokumentu v nekulatém 56. výročí uzavření tzv. Elysejské smlouvy mezi Charlesem de Gaullem a Konradem Adenauerem, kdy šlo o přechod od nepřátelství k partnerství, naznačuje, že staré partnerství Macronovi a Merkelové nestačí. Občanů svých zemí se na to však raději neptali.

Ani Německu, ani Francii se Evropu ovládnout nepodařilo, ač se o to Hitler a Napoleon snažili. Nedaří se to ani EU. Že by mohlo uspět Frankoněmecko? Na rozdíl od počátku 19. století a poloviny 20. století bychom si na ambice tohoto typu měli dát velký pozor.

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/prezident-vaclav-klaus-komentar-glosa-francie-nemecko-smlouva-pratelstvi-spoluprace-nazory.A190122_091232_zahranicni_dtt

sdílet na

9 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Editor
22. 1. 2019 20:40
Ohodnotit příspěvek :
     

Před tím podpisem se této schůzce ani nedostalo patřičné publicity, jak je u nás zvykem miliónkrát okomentovat každý jejich pšouk. Eurohujeři z toho asi mají bolení hlavy, už takhle má spousta lidí EU a nesmyslů co plodí bruselští papaláši plné zuby a ted ještě držet hubu a krok pod taktovkou těch dvou integrovaných.
Rusko by nikdy nemělo připustit, aby docházelo k revizi výsledků druhé světové války… a nejen Rusko.

Editor
23. 1. 2019 22:22
Odpovědět  josh-xy

Racek má dneska zpoždění:)) Jo to je ono:)) to je ten rozhovor jak jsem o něm říkala, že se na to nedalo dívat. ten pirát je fakt idiot.

Editor
23. 1. 2019 18:45
Odpovědět  Janinna

Matka včera někde slyšela v bedně (nevím kde a ona si nepamatuje, na které stanici to viděla, to by bylo horší vyšetřování než ten typ notebooku) , že údajně Německo požaduje v Alsasku-Lotrinsku němčinu jako úřední řeč a nejlépe celou oblast vrátit Heim ins Reich. V 90 roce Thatcherová byla dlouho proti znovusjednocení, Gorbačov jí musel dlouho přemlouvat. Že mu tenkrát raději jednu nevrazila!

Editor
23. 1. 2019 22:24
Odpovědět  scipio

Hele, ty jeden:)) je vidět, že se na mém analfabetizmu celkem dobře bavíš?
Gorbačov je pěkný zrádce, jedna by byla málo.

Editor
23. 1. 2019 22:31
Odpovědět  Janinna

Bavím nebavím, je to dobrá ilustrace, jak se z lidí občas informace nedají vypáčit, i když jeden nebo i dva polopaticky vysvětlují jednoznačně, co se má udělat a ono to pořád drhne 😛

Editor
23. 1. 2019 22:37
Odpovědět  scipio

V tomhle to u mě bude drhnout pořád… vždycky potřebuji názornou ukázku, nějaké polopatické vysvětlování, pchááá… to se zdá jenom vám dvěma, že se vyjadřujete polopaticky. A zdání?.. to klame?

Editor
23. 1. 2019 23:02
Odpovědět  Janinna

stačí brát věci tak, jak se říkají a nedávat jim vlastní smysl. Fakt mám mnohaletou zkušenost.

Editor
23. 1. 2019 23:14
Odpovědět  scipio

Nepochybuji…. ale! když mi něco nefunguje tak mě obchází mrákoty:)
Jo, já vím je rozdíl v předložkách… jako na baterii a pod baterií?