Francie: Spravedlnost poukazuje na možný trestný čin po požáru v katedrále Nantes

Hasiči pracují na zadržení ohně v katedrále v Nantes ve Francii, 18. července 2020.
Hasiči hasí oheň v katedrále v Nantes ve Francii, 18. července 2020. © Sebastein Salom / AFP

Hasičům se podařilo oheň ohně podchytit v katedrále Saint-Pierre-et-Saint-Paul de Nantes. Soudní policie vyšetřuje vznik požáru a poukazuje na možný trestní případ paložení poté, co identifikovala tři různá místa hoření.

Sloupy kouře stále vycházely z katedrály svatého Petra a svatého Pavla ve městě Nantes (západní Francie) poté, co sto hasičů dokázalo zkrotit plameny ohně, šlehající ven okny gotického kostela z 15. století.

Prokurátor Pierre Sennes uvedl, že v kostele došlo k třem požárům a uvedl, že úřady považují událost za trestný čin poté, co hasiči našli tři různá ohniska. 

Byla nalezena tři ohniska. Jedno ve výšce půdorysu velkých varhan a druhá dvě na boku a na straně lodi. Sennes vysvětlil, že tyto tři různé body „nás vedou k upřednostnění kriminální hypotézy, není to výsledek náhody“.

Prokurátor také uvedl, že vyšetřováním bylo pověřena justiční policie a že a s nimi hasiči plánují vstoupit do katedrály, aby ověřil poškození a okolnosti, za kterých k požáru došlo.

Ministr vnitra Jean Castex oznámil, že odjede do Nantes odpoledne a zúčastní se také ministr vnitra Gerald Darmanin a ministr kultury Roselyne Bachelot.

Oheň by nebyl tak vážný jako ten, který se vyskytl v Notre Dame de Paris

Hasiči dostali výstrahu v 7:45 a po hodinách intenzivní práce, kolem 10:00, jednotka oznámila, že oheň je „zlikvidován“.

Hasič Laurent Ferlay řekl novinářům, že 104 hasičů stále zůstává na místě, aby se zajistilo, že plameny jsou plně pod kontrolou. 

V sobotu 18. července v katedrále Nantes vypukl oheň.
V sobotu 18. července v katedrále Nantes vypukl oheň. © Reuters

„Nejvíc jsou poškozeny velké varhany, které se zdají být zcela zničeny. Místo, na které se nacházejí je velmi nestabilní a hrozí jeho zhroucení,“ řekl Ferlay, který také ujistil, že škoda nebude tak vysoká. . „Nejsme na pódiu Notre Dame de Paris. Stropu se oheň nedotkl,“ řekl Ferlay.

Oheň přišel těsně rok po velkém požáru v katedrále Notre Dame v Paříži, který zničil střechu a hlavní věž ikonického katolického chrámu ve francouzském hlavním městě. 

Vážnější oheň zaútočil na katedrálu Nantes

Není to však poprvé, kdy chrám čelí plamenům. V roce 1944 a během druhé světové války byla katedrála Nantes částečně zničena bombardováním.

O několik let později, v roce 1972, požár úplně zničil jeho střechu, která byla o 13 let později přestavěna betonovou konstrukcí, která nahradila původní, vyrobenou ze dřeva.

„Oheň z roku 1972 je v našich myslích, ale v této fázi to není srovnatelné,“ řekla starostka Nantes Johanna Rolland novinářům, aby tak uklidnili občany.

sdíletj na

0 0 hlasy
Ohodnotit příspěvek
3 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Editor
18. 7. 2020 20:34

Že by? Že by třeba přišli i na to, jak se dostala vadná kabeláž v Notre Dame tam, kde nikdy elektřina nebyla?

Ghana
20. 7. 2020 22:14

Sorosovy černé tlamy zapalují tu prezidentský kostel S. John Church u Bílého domu, tu gotické katedrály ve Francii.

Ghana vede kampaň pro americké černochy: Vyhněte se americkému rasismu a přesídlete k nám do Afriky
https://blisty.cz/art/100509-ghana-vede-kampan-pro-americke-cernochy-vyhnete-se-americkemu-rasismu-a-presidlete-k-nam-do-afriky.html

Editor
20. 7. 2020 22:51
Odpovědět  Ghana

O té kampani jsem už také četla, jenom jinde. Je to v rámci vládní iniciativy nazvané Rok návratu.
I letos ghanská vláda zahájila iniciativu Beyond Return Initiative, jejímž cílem je pomoci Afričanům v cizině usadit se v Ghaně a investovat do ekonomiky.
Ministryně Oteng-Gyasi také poznamenala, že země je připravena přivítat všechny Afričany, kteří uvažují vrátit se na kontinent „pryč od rasového zneužívání, kterému byli vystaveni 400 let“.
“Rasismus v Americe je více než 400 let smrtelnou pandemií,” uvedla.

Vrátit se? teď?… když jim líbají i boty?…