Fiala nechce posílat ukrajinské uprchlíky do jiných zemí EU

Premiér Petr Fiala (ODS) se chce spíše vyhnout přeposílání ukrajinských uprchlíků z Česka do dalších zemí Evropské unie, důvodem je i lidské hledisko, tedy neposílat lidi někam, kam nechtějí.

„V tuto chvíli nežádáme žádné přerozdělování nebo kvóty, to jsme nikdy nechtěli,“ prohlásil v nedělní Partii na CNN Prima News Fiala.

„Já bych se tomu chtěl vyhnout, protože když jsme po migrační krizi v roce 2015 odmítali povinné kvóty, tak jsme říkali, že ono to má několik rozměrů. Jeden je i lidský, protože posíláte lidi tam, kde nechtějí být. Tady je možné uvažovat, že část těch lidí bude ochotná jít jinam, nejdou sem lidé kvůli ekonomickým výhodám, jako šla třeba část tehdejších uprchlíků, ale jsou to lidé, kteří utíkají, aby si zachránili život,“ rozvedl svůj postoj Fiala.

Primární je aktuálně se o přicházející migranty postarat, a případně je co nejrychleji a nejlépe zapojit do života.

Firmy se už hlásí s nabídkami pracovních míst, školy řeší, jak nově příchozí děti učit. Většina uprchlíků, kteří přišli, jsou právě ženy a děti.

Stát v sobotu požádal Evropskou unii o poskytnutí modulárních ubytovacích kapacit a finanční pomoc pro zvládání náporu uprchlíků.

Česko konkrétně žádá od EU 25 modulárních jednotek, které dokáží poskytnout střechu nad hlavou až pro 50 tisíc lidí. Stanové městečko až pro 400 lidí je pak podle nedělního vyjádření ministryně obrany Jany Černochové (ODS) v ČT schopna postavit armáda. Moduly z EU by podle ní mohly dorazit do Česka do dvou týdnů.

„Udělali jsme všechno pro to, aby Ukrajinci mohli začít pracovat, aby jejich děti mohly začít chodit do školy, tedy aby jejich závislost na státu byla, co nejmenší,“ řekl v neděli premiér. Ukrajinci, kteří nemohou nebo nechtějí pracovat, se mohou hlásit o sociální dávky.

Volná pracovní místa

Někteří ekonomové také připomínají, že by přítomnost ukrajinských uprchlíků mohla být do budoucna i přínosem pro tuzemský systém a pracovní trh. V současné době je totiž volných zhruba 350 tisíc pracovních míst, značnou část z nich by mohli v budoucnu zaplnit ukrajinští utečenci.

Podle Černochové vláda pracuje na plánu, jak připravit státní správu na příliv uprchlíků, z nichž by velká část mohla v tuzemsku zůstat i do budoucna.

Jak Fiala, tak Černochová přitom upozornili, že situace je oproti minulé migrační krizi významně odlišná. Zatímco část utečenců tehdy přicházela do Evropy kvůli ekonomickým a sociálním výhodám, Ukrajinci do Evropy utíkají ve snaze zachránit si život, většinou jde přitom o ženy a děti.

„Cílem Ukrajinců nebylo přijít s igelitovou taškou a brát nám tady dávky. Chtějí si zachránit život,“ prohlásil Fiala k názorům zaznívajícím z části veřejnosti, že stát bude vyplácet dávky ukrajinským migrantům a zapomíná na Čechy.
https://bit.ly/3i8WBxw

4.5 2 hlasy
Ohodnotit příspěvek

sdíletj na

4.5 2 hlasy
Ohodnotit příspěvek
3 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Tydýt
14. 3. 2022 18:54
Ohodnotit příspěvek :
     

Včera jsem viděl v Kauflandu UK uprchlíky- ženy. Věk cca 20-25, oblečený jak modelky. Nakupovaly pouze základní potraviny-chipsy, iontové nápoje, Coca colu. Venku vesele se smíchem naskočily do zanovniho BMW X6 a odfrcely. Tož tak, obrázek ať si udělá každý sám.

Milan
14. 3. 2022 23:03
Odpovědět  Tydýt

Nejspíš to byly… markytánky.

krtek
14. 3. 2022 21:10
Ohodnotit příspěvek :
     

To má každý vládní činiteů a hlavně p. Fiala, že ubytují těch 500.000 ukrajinců jak si plánují, že u nás zůstanou?