Fiala letí na jednání EU. Chce uhájit jádro a derusifikovat energetiku

10.03.2022 15:40

Premiér Petr Fiala odlétá na neformální summit Evropské rady do Paříže. Na tiskové konferenci před odletem hovořil o derusifikaci evropské energetiky a vyzval Andreje Babiše, ať si vybere, jestli chce bojovat za své firmy, nebo za občany.

„Odlétám s dobrým pocitem,“ vyznal se ze své radosti, že mu sněmovní většina schválila rozpočet. V Paříži se chce zabývat bezpečností, snížením hospodářské závislosti na Rusku, kterému Fiala říká „derusifikace evropské energetiky“, a dalšími kroky proti Rusku.

Stále více evropských zemí souhlasí s většími investicemi do obrany, po čemž Fiala volá dlouhodobě. Do závěrečného textu chce prosadit dvě věci. Svobodu členských států ve volbě energetického mixu a odkaz na důležitost transatlantické vazby s USA.

Proti Rusku je připraven čtvrtý balík sankcí, Fiala bude prosazovat co nejtvrdší postup, aby bylo Rusko přinuceno zastavit svou válku na Ukrajině. Tu Česká republika podporuje v přistoupení k EU, zasloužila si to podle Fialy svým statečným bojem.

Na dotaz ČT, kam směřovat se sankcemi, když z Bruselu zaznívá, že už narazily na strop, Fiala naznačil, že ještě všechny možnosti vyčerpány nejsou. Zmínil blokádu ruských přístavů. Především by ale určitě mohly být sankce důsledněji vymáhány. A měly by se týkat i Běloruska.

Fiala počítá s dalšími změnami v rozpočtu. „Ale nechceme to dělat zběsile, nechceme dělat takové kroky, které dělala předcházející vláda v souvislosti s covidem, kdy ani nevěděli, co bude kolik stát a jen pořád zvyšovali schodek,“ připomněl.

Ujistil, že peníze nikomu nedojdou.

Slova prezidenta Zemana, že svět se vpádem Ruska na Ukrajinu přiblížil ke svému konci, prý v projevu čteném poradcem Jindrákem nezaznamenal, ale s vyzněním projevu souhlasí.

„My musíme posílit obranu Evropy. Tím, že dáme víc peněz na obranu i tím, že nebudeme závislí na ruských zdrojích,“ řekl k tématu.

Vláda předloží do Poslanecké sněmovny návrh na zrušení povinného přimíchávání biosložky do paliv a Andrej Babiš již dal najevo nesouhlas. „Bude muset pan bývalý premiér Babiš přemýšlet, jestli upřednostní zájmy svých firem, spojených s tímto byznysem, nebo upřednostní zájmy českých občanů,“ vzkázal.

Zemědělcům se tak uvolní ruce, aby mohli pěstovat i něco jiného než řepku do biopaliv, což bude důležité i v situaci, kdy může vypadnout obilí z Ukrajiny.

Opozici vyzval, aby tento návrh nekomplikovala, pak by mohl být schválen během čtrnácti dní.
https://bit.ly/3pUoqOg

4.1 9 hlasy
Ohodnotit příspěvek

sdíletj na

4.1 9 hlasy
Ohodnotit příspěvek
26 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
zdena
10. 3. 2022 16:43
Ohodnotit příspěvek :
     

Ježíší, vysvětlete Fialovi někdo už, že nezávislost na Rusku je pro nás fantasmagorie a on – fiala – žádným kouzelníkem není…. a`ť si namlouvá co chce. bije se v prsa „o sto šest“ nic na tom nezmění. Maximálně se staneme závislí na americe, která ale vše v pohodě bude kupovat zase od Rusů a přeprodávat nám, tak to jenom bude hodně dražší….Co to je za politika, když neumí ani obyčejně myslet ???? Panebože….. ochraňuj Českou republiku……

ZMann
10. 3. 2022 17:15
Odpovědět  zdena

Ten o tom nerozhoduje je to jenom lokaj, který musí poslouchat svoje páníčky.

ladik
10. 3. 2022 17:25
Odpovědět  zdena

Politicky jsme na USA závislí již nyní stoprocentně. Proto ty šílené fantasmagorie. Evropa jde do řiti a my s ní jak tupé ovce. Vlastně ne, to bych křivdil ovcím. Teď už fakt jako ateista také říkám panebože ochraňuj pracující lid České republiky.

franc
10. 3. 2022 18:33
Odpovědět  zdena

Tak s tím co koná, se nechá počítat, když má blízko k bernardýnu Possltovi a Ukrajině. A my.? S námi se asi moc v budoucnosti nepočítá.

Milan
10. 3. 2022 18:45
Odpovědět  zdena

Kdyby mládí vědělo, kdyby stáří mohlo, jak říkala moje bábrle.
Kdybych v osmašesátým (když jsem co puberták maloval po zdech hvězdy a hákové kříže s rovnítkem mezi sebou a byl za to o rok později popotahován a táhlo se to se mnou celý život), věděl, co vím ted, zahodil bych štětku i kýble a nafackoval bych si.

All
10. 3. 2022 22:42
Odpovědět  zdena

Fiala se zbláznil,patří do ůstavu pro choromyslné.Jak to chce vůbec provést bez důsledků ? A i kdyby, kdo to vše zaplatí ? Tohle už nehraničí s idiocií,ale s imbecilismem. ( To jsme to dopracovali ! ,,Host vyhání vrchního ! “ Topit budeme bublinami,svítitit jen podle pandemického zákona a kdo bude mít hlad,může se jít napást na zelenou louku podle rozvrhu a ročního období )

VAL
10. 3. 2022 23:42
Odpovědět  All

Na druhou stranu, kdyby blbost svítila, tak nám na tu naši zářnou budoucnost může fialovej děs svítit navěky.

Pavla
10. 3. 2022 16:43
Ohodnotit příspěvek :
     

A kolik bude stát „derusifikace evropské energetiky“, to pan Fiala ví?
Znamená to taky, že se do pole nebudou sprejovat jedovaté glyfosáty z Číny?

zdena
10. 3. 2022 16:45
Odpovědět  Pavla

prosímtě, Pavlo, o těch jedovatinách z číny nic nevím…. můžeš říct víc ? díky 🙂

Milan
10. 3. 2022 18:27
Odpovědět  Pavla

Za starejch ošklivejch časů by ho to stálo krček, jako každého zemského škůdce. Bohuž… díky, ošklivý časy jsou pryč. Ted to bude stát krčky nás – nebudem je totiž mít čím zasytit. A bude těch hladových krků neurekom, tomu věřte.

krtek
10. 3. 2022 16:46
Ohodnotit příspěvek :
     

Pán Fiala byl před cestou do Bruselu pro notičky asi na USSA ambasádě. A co tak hájit zájmy svých zaměstnavatelů? (občanů ČR)

Albi
10. 3. 2022 17:00
Ohodnotit příspěvek :
     

Ta naše současná vláda je jednoznačně nejhorší ze všech vlád od hadráku. Od minuty by v ní mohl být kdokoliv z nás a výsledek by byl stejný.

Petr Fiala ale není až takové „mládě“, aby své vzdělání a titul dostal za „odsedění“ a protekci, to všechno kvůli zlepšení statistiky. Ani v politice není žádný zelenáč. Kde ale na té politické cestě za premiérským křesnem ztratil veškerou logiku, jakou vládne i desetileté dítě?

Za „derusifikaci“ položit život!

Pedro
10. 3. 2022 17:35
Ohodnotit příspěvek :
     

Vládnou tady americké loutky! Antičeši!

krtek
10. 3. 2022 17:50
Ohodnotit příspěvek :
     

https://www.youtube.com/watch?v=5VsJXm9EvKU

Milan
10. 3. 2022 18:33
Odpovědět  krtek

A
taky tady:

youtube.com/watch?v=rzkjp3nL7UY

a
tady:

youtube.com/watch?v=bEV76koKd0E

VAL
10. 3. 2022 23:48
Odpovědět  krtek

Hele Krte, neznáme se náhodou z NR? Tedy tam jsem sice byl jako Milan, z druhého PC s přídomkem …ze Zahrady Čech a tady ještě před pár minutami také jako Milan, ale bylo tu přemilanováno, tak jsem si to změnil. Jsi to ty, ten Krtek z NR?

Milan
10. 3. 2022 18:15
Ohodnotit příspěvek :
     

eman vy namenal elenského řádem Bílého lva (ten se z toho chudák pos-ral, takže fašisticky zhnědnul, aby to šlo elenskému k pleti) a fialový děs letí jednat…
Dalo se ho-vno do tance a ještě si boky podepřelo. Pánbůh s námi a zlý pryč.

Milan
10. 3. 2022 18:20
Odpovědět  Milan

Omluva: Bez toho aká anýho písmena to moc nejde, jak jsem zjistil. Hele lidi, nevíte někdo, jak je na tom ted moucha? Myslíte že – akázaný písmeno – toho ted b učí?

Milan
10. 3. 2022 18:21
Odpovědět  Milan

aká aný sakra!

Albi
10. 3. 2022 19:20
Odpovědět  Milan

To je dobrý, Milane. Dá se to přečíst i pochopit a taky si tím trochu cvičíme mozečky.
Jinak bychom mohli dopadnout třeba jako Fialka – přenechat myšlení povolaným, i kfdyž nejsou zrovna vyvolení. :-)))

Milan
10. 3. 2022 20:13
Odpovědět  Albi

Já trouba měl za největšího národního kašpara Milouše. To jsem ale ještě neznal prófu. Kam se na prófu hrabe Milouš se svým nezapomenutelným projevem na Červeném hrádku! Milouš byl sice primitiv rodem, ale proti tomuhle profesorskýmu střevu byl stále ještě oduševnělá bytost schopná vlastního názoru. Ale tenhle fialovej děs? Něco strašnýho.

Milan
10. 3. 2022 20:18
Ohodnotit příspěvek :
     

Tak schválně josh-xy. Zkusím se zaregistrovat jako Milan ze Zahrady Čech, jestli to půjde. Podle toho co říkáš jinde, nejsem zaregistrovaný. Takže hned jak toto dopíšu, zkusím tu registraci „vpravo dole“ jak radíš. Jestli to půjde – což by mělo jít, pokud nejsem zaregistrovaný.

Milan
10. 3. 2022 20:38
Odpovědět  Milan

josh-xi, někde je kopanec. Když si nakliknu ten diskuzní rámeček, tak se mi dole objeví Milan a pod ním můj mail. To tedy znamená že jsem zaregistrovaný – nebo ne? A když jsem se pokoušel zaregistrovat „vpravo dole“ s dovětkem …ze Zahrady Čech tak to nešlo, že prý zakázané znaky. Tak nevím.

VAL
10. 3. 2022 23:44
Odpovědět  josh-xy

Jo, díky. Tak už nejsem Milan. Škoda, takový hezký jméno mi rodiče dali. Ale aspon v tom už bude pořádek.

David
10. 3. 2022 21:28
Ohodnotit příspěvek :
     

Fiala a jeho banda, pracují pilně na našem zničení, jako národa a včlenění území republiky do Německa. Je to ta nejhorší verbež, která se mohla dostat k vládě. Zvedněme zadky a žádný samet. Není na místě. Jde nám o životy a stát.